Aký bol predaj elektromobilov na Slovensku v roku 2021?

Katarína J.

Najnovšie dáta potvrdzujú, že predaje vozidiel s čisto elektrickým pohonom u nás za uplynulý rok vzrástli. Môže za to širšia ponuka viacerých automobiliek, priaznivejšia cena, zvyšovanie povedomia o ochrane životného prostredia, ale aj rozširujúca sa sieť nabíjacích staníc.

Predaje elektromobilov podľa ZAP

V roku 2019 sa na Slovensku predalo iba 165 elektromobilov. V roku 2020 sme boli svedkami skokového nárastu až na 918 kusov. Za tento skok mohli dotácie Ministerstva hospodárstva. Vlna dotácie ešte čiastočne zasiahla predaje aj v roku 2021, nakoľko úspešní žiadatelia mali na uplatnenie získaných prostriedkov celých 12 mesiacov. Vplyv na predaje tu už ale rozhodne nie je taký veľký, no aj napriek tomu sa na Slovensku v roku 2021 predalo zatiaľ najviac elektromobilov. Podľa údajov od Zväzu automobilového priemyslu (ZAP), ktoré pracujú s číslami automobilov predaných na Slovensku oficiálnym zastúpením, sa na slovenské cesty za rok 2021 dostalo 1104 nových elektromobilov.

Z údajov ZAP sa u nás v uplynulom roku najlepšie darilo elektromobilom od značky ŠKODA, najmä modelu ŠKODA ENYAQ iV. Na druhom mieste je so svojimi elektromobilmi Volkswagen a víťaznú trojicu uzatvárajú modely značky Mercedes-Benz. Darilo sa aj cenovo dostupnému elektromobilu značky Dacia, ktorá s počtom 56 ks obsadila piatu priečku.

Zdroj: skoda-storyboard.com

 

10 najúspešnejších značiek elektromobilov na Slovensku v roku 2021 

1. Škoda 203 ks
2. Volkswagen 163 ks
3. Mercedes-Benz 110 ks
4. Kia 94 ks
5. Hyundai 68 ks
6. Peugeot 62 ks
7. Dacia 56 ks
8. Opel 52 ks
9. Audi 49 ks
10. BMW 48 ks

 

Predaje plug-in hybridov často kopírujú predaje elektromobilov. Prvá trojica značiek plug-in hybridov s najlepšími predajmi sa medziročne nezmenila a patrí tu BMW, Mercedes-Benz a Škoda. Výrazný náskok má Mercedes-Benz, ktoré predalo až 239 plug-in hybridov, čo je o 107 áut viac ako v roku 2020. Druhé miesto patrí BMW, ktoré taktiež zvýšilo predaje o 32 áut na celkovo 138.

Škoda si naopak pohoršila o 69 áut a v roku 2021 predali 117 plug-in hybridov. Veľmi dobre si polepšila aj Toyota, ktorá vďaka RAV 4 zaznamenala medziročný skok o 39 áut. Podobne je na tom aj Citroen, ktorý poskočil až o 38 plug-in hybridov.

Zdroj: en.wheelz.me

 

10 najúspešnejších značiek plug-in hybridov na Slovensku v roku 2021 

1. Mercedes-Benz 203 ks
2. BMW 163 ks
3. Škoda 110 ks
4. Hyundai 94 ks
5. Volkswagen 68 ks
6. Kia 62 ks
7. Volvo 56 ks
8. Toyota 52 ks
9. Peugeot 49 ks
10. Citroen 48 ks

 

ZSE Drive - získajte prístup k najväčšej sieti nabíjacích staníc

Nabijeme vám elektromobil na cestách, u vás doma aj vo firme. Viac o ZSE Drive

 

Skutočný počet prihlásených elektromobilov na Slovensku v roku 2021

Do finálneho súčtu predaných áut však vstupuje aj individuálny dovoz a fakt, že nie každé u nás predané auto musí nutne skončiť v našej evidencii.

Podľa čísel vychádzajúcich priamo z evidencie vozidiel Ministerstva vnútra SR, čo znamená, že sú v nich zahrnuté všetky elektromobily registrované v slovenskej evidencii, vyzerá elektromobilita u nás nasledovne:

  • V roku 2021 bolo na Slovensku celkovo evidovaných 2972 plug-in hybridov a 3669 elektromobilov.
  • Počas roka 2021 v slovenskej evidencii pribudlo 1451 elektromobilov, čo pri porovnaní s údajmi ZAPu znamená, že sme na tom v skutočnosti boli lepšie o 347 elektromobilov.
  • Počas roka 2021 v evidencii MV SR pribudlo 1324 plug-in hybridov. V porovnaní s údajmi ZAPu, ktoré uvádzali 1167 predaných plug-inov, sa skutočný stav na cestách líšil o 157 vozidiel.
  • Prvenstvo v nakúpe BEV patrí značke Volkswagen s počtom registrovaných 217 kusov. Na druhom mieste je ŠKODA s počtom 203 ks a tretie je BMW s počtom 158 registrovaných kusov v roku 2021.
  • Pri plug-in hybridoch je na prvom mieste v počte registrovaných kusov je značka Mercedes s počtom 260 kusov. Za ním je BMW so 170 kusmi a na treťom mieste ŠKODA so 117 kusmi.

 

Od európskeho štandardu máme však stále ďaleko

Priemerný počet registrácií nových vozidiel na elektrický pohon + plug-in hybridných vozidiel dosiahol v prvých troch kvartáloch roka 2021 v EÚ 18,9 percenta, na Slovensku to boli iba 3 percentá z celkového počtu nových registrovaných vozidiel.

 

 

Zavedenie stabilnej dotačnej schémy pre podporu kúpy elektromobilov by situáciu značne vylepšilo. Podpora by mala byť nárokovateľná a dostupná pre každého, kto splní podmienky pre jej poskytovanie. Tak, aby sa moderné alternatívne technológie stali atraktívnejšie a dostupnejšie pre bežného obyvateľa.

 

Dotácie na elektromobily v roku 2022?

Na rok 2022 Ministerstvo hospodárstva SR v oblasti podpory nákupu elektromobilov zatiaľ nemá ešte nič pripravené. Vzhľadom na aktuálnu ekonomickú, ako aj epidemickú situáciu sa to zrejme dá pochopiť. Podľa Adriána Krajňáka z odboru priemyselného rozvoja, z MH SR plánujú posledný kvartál 2022, vytvárať takzvaný „akčný plán“, ktorý bude obsahovať všetky kľúčové informácie, vrátane časového harmonogramu. Tretie kolo dotácií na nákup elektromobilov preto netreba čakať skôr ako v roku 2023.

 

Zdroje: Mojelektromobil.sk, AutoPravda.sk, Techbox.dennikn.sk, Mojelektromobil.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...