Aký bol predaj elektromobilov na Slovensku v roku 2021?

Katarína J.

Najnovšie dáta potvrdzujú, že predaje vozidiel s čisto elektrickým pohonom u nás za uplynulý rok vzrástli. Môže za to širšia ponuka viacerých automobiliek, priaznivejšia cena, zvyšovanie povedomia o ochrane životného prostredia, ale aj rozširujúca sa sieť nabíjacích staníc.

Predaje elektromobilov podľa ZAP

V roku 2019 sa na Slovensku predalo iba 165 elektromobilov. V roku 2020 sme boli svedkami skokového nárastu až na 918 kusov. Za tento skok mohli dotácie Ministerstva hospodárstva. Vlna dotácie ešte čiastočne zasiahla predaje aj v roku 2021, nakoľko úspešní žiadatelia mali na uplatnenie získaných prostriedkov celých 12 mesiacov. Vplyv na predaje tu už ale rozhodne nie je taký veľký, no aj napriek tomu sa na Slovensku v roku 2021 predalo zatiaľ najviac elektromobilov. Podľa údajov od Zväzu automobilového priemyslu (ZAP), ktoré pracujú s číslami automobilov predaných na Slovensku oficiálnym zastúpením, sa na slovenské cesty za rok 2021 dostalo 1104 nových elektromobilov.

Z údajov ZAP sa u nás v uplynulom roku najlepšie darilo elektromobilom od značky ŠKODA, najmä modelu ŠKODA ENYAQ iV. Na druhom mieste je so svojimi elektromobilmi Volkswagen a víťaznú trojicu uzatvárajú modely značky Mercedes-Benz. Darilo sa aj cenovo dostupnému elektromobilu značky Dacia, ktorá s počtom 56 ks obsadila piatu priečku.

Zdroj: skoda-storyboard.com

 

10 najúspešnejších značiek elektromobilov na Slovensku v roku 2021 

1. Škoda 203 ks
2. Volkswagen 163 ks
3. Mercedes-Benz 110 ks
4. Kia 94 ks
5. Hyundai 68 ks
6. Peugeot 62 ks
7. Dacia 56 ks
8. Opel 52 ks
9. Audi 49 ks
10. BMW 48 ks

 

Predaje plug-in hybridov často kopírujú predaje elektromobilov. Prvá trojica značiek plug-in hybridov s najlepšími predajmi sa medziročne nezmenila a patrí tu BMW, Mercedes-Benz a Škoda. Výrazný náskok má Mercedes-Benz, ktoré predalo až 239 plug-in hybridov, čo je o 107 áut viac ako v roku 2020. Druhé miesto patrí BMW, ktoré taktiež zvýšilo predaje o 32 áut na celkovo 138.

Škoda si naopak pohoršila o 69 áut a v roku 2021 predali 117 plug-in hybridov. Veľmi dobre si polepšila aj Toyota, ktorá vďaka RAV 4 zaznamenala medziročný skok o 39 áut. Podobne je na tom aj Citroen, ktorý poskočil až o 38 plug-in hybridov.

Zdroj: en.wheelz.me

 

10 najúspešnejších značiek plug-in hybridov na Slovensku v roku 2021 

1. Mercedes-Benz 203 ks
2. BMW 163 ks
3. Škoda 110 ks
4. Hyundai 94 ks
5. Volkswagen 68 ks
6. Kia 62 ks
7. Volvo 56 ks
8. Toyota 52 ks
9. Peugeot 49 ks
10. Citroen 48 ks

 

ZSE Drive - získajte prístup k najväčšej sieti nabíjacích staníc

Nabijeme vám elektromobil na cestách, u vás doma aj vo firme. Viac o ZSE Drive

 

Skutočný počet prihlásených elektromobilov na Slovensku v roku 2021

Do finálneho súčtu predaných áut však vstupuje aj individuálny dovoz a fakt, že nie každé u nás predané auto musí nutne skončiť v našej evidencii.

Podľa čísel vychádzajúcich priamo z evidencie vozidiel Ministerstva vnútra SR, čo znamená, že sú v nich zahrnuté všetky elektromobily registrované v slovenskej evidencii, vyzerá elektromobilita u nás nasledovne:

  • V roku 2021 bolo na Slovensku celkovo evidovaných 2972 plug-in hybridov a 3669 elektromobilov.
  • Počas roka 2021 v slovenskej evidencii pribudlo 1451 elektromobilov, čo pri porovnaní s údajmi ZAPu znamená, že sme na tom v skutočnosti boli lepšie o 347 elektromobilov.
  • Počas roka 2021 v evidencii MV SR pribudlo 1324 plug-in hybridov. V porovnaní s údajmi ZAPu, ktoré uvádzali 1167 predaných plug-inov, sa skutočný stav na cestách líšil o 157 vozidiel.
  • Prvenstvo v nakúpe BEV patrí značke Volkswagen s počtom registrovaných 217 kusov. Na druhom mieste je ŠKODA s počtom 203 ks a tretie je BMW s počtom 158 registrovaných kusov v roku 2021.
  • Pri plug-in hybridoch je na prvom mieste v počte registrovaných kusov je značka Mercedes s počtom 260 kusov. Za ním je BMW so 170 kusmi a na treťom mieste ŠKODA so 117 kusmi.

 

Od európskeho štandardu máme však stále ďaleko

Priemerný počet registrácií nových vozidiel na elektrický pohon + plug-in hybridných vozidiel dosiahol v prvých troch kvartáloch roka 2021 v EÚ 18,9 percenta, na Slovensku to boli iba 3 percentá z celkového počtu nových registrovaných vozidiel.

 

 

Zavedenie stabilnej dotačnej schémy pre podporu kúpy elektromobilov by situáciu značne vylepšilo. Podpora by mala byť nárokovateľná a dostupná pre každého, kto splní podmienky pre jej poskytovanie. Tak, aby sa moderné alternatívne technológie stali atraktívnejšie a dostupnejšie pre bežného obyvateľa.

 

Dotácie na elektromobily v roku 2022?

Na rok 2022 Ministerstvo hospodárstva SR v oblasti podpory nákupu elektromobilov zatiaľ nemá ešte nič pripravené. Vzhľadom na aktuálnu ekonomickú, ako aj epidemickú situáciu sa to zrejme dá pochopiť. Podľa Adriána Krajňáka z odboru priemyselného rozvoja, z MH SR plánujú posledný kvartál 2022, vytvárať takzvaný „akčný plán“, ktorý bude obsahovať všetky kľúčové informácie, vrátane časového harmonogramu. Tretie kolo dotácií na nákup elektromobilov preto netreba čakať skôr ako v roku 2023.

 

Zdroje: Mojelektromobil.sk, AutoPravda.sk, Techbox.dennikn.sk, Mojelektromobil.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Ako správne nabíjať smartfón?

Pri nabíjaní telefónu sa mnohí ľudia dopúšťajú chýb, ktoré vedú k tomu, že sa batéria viac opotrebuje a rýchlejšie stratí svoju pôvodnú kapacitu.  Prinášame vám...

Pasívny dom – za koľko eur sa dá reálne postaviť?

Pasívny dom je navrhnutý tak, aby poskytoval vysokú kvalitu bývania a minimalizoval prevádzkové náklady. Má veľmi nízku potrebu energie na svoju prevádzku – vychádza z...

Holandskí vedci vyvinuli prototyp batérie na uskladňovanie tepla

Potreba znižovania závislosti na plyne vplyvom konfliktu na Ukrajine rapídne narastá. Holandsko možno konečne našlo riešenie, ako by milióny domácností mohli fungovať bez plynu. Lacným...

Prezidentská zelená pečať

Prezidentská kancelária predstavila začiatkom apríla nový projekt „Prezidentská zelená pečať“. Ide o ocenenie, ktoré sa bude odovzdávať za nadštandardnú obnovu verejných budov.

Revízia plynového zariadenia – všetko, čo potrebujete vedieť

Revízia plynového zariadenia je kontrola prívodu plynu a plynových spotrebičov odborne spôsobilou osobou – revíznym technikom. Jej cieľom je zabezpečiť bezporuchovú prevádzku plynových zariadení (kotlov,...

Už 3 mesiace zálohujeme PET fľaše a plechovky. Ako nám to ide?

Začiatkom roka sme vás informovali o spustení zálohového systému na Slovensku. Po niekoľkých mesiacoch realita ukazuje, že aj napriek počiatočnej nedôvere sú Slováci ochotní vracať zálohované...

Môžu solárne parky pomáhať biodiverzite?

Je možné, aby obrovské solárne parky vyrábali čistú energiu bez toho, aby mali negatívny vplyv na rastliny a živočíchy v ich blízkosti? V posledných rokoch sa po celom...

Moja spotreba elektriny výrazne narástla „bez príčiny“

Máte podozrenie, že ročné zúčtovanie za odber elektrickej energie neodráža Vašu reálnu spotrebu? Môže ísť o pokazený elektromer, pochybenie pri odpise elektrickej energie alebo vám niekto...

Jadro a plyn dostali zelenú v zelenej transformácii Európy

Európska komisia v rámci tzv. taxonómie zaradila dočasne energetiku na báze jadra a plynu medzi udržateľné zdroje energie, do ktorých sa oplatí investovať a dlhodobo môžu prinášať návratnosť....