Akumulačný ohrievač vody alebo aj elektrický bojler

Akumulačný ohrievač vody alebo aj elektrický bojler je zásobník vody upravenej (ohriatej) na teplotu podľa požiadaviek. Voda sa ohrieva elektrickou energiou v čase nízkeho zaťaženia (najmä v noci od 22.00 do 6.00 h) a tá sa potom spotrebúva podľa potreby počas celého dňa.

Minimálne tepelné straty pri ohreve teplej vody vznikajú pri optimálnej nastavenej teplote 50 až 55 °C. Pri nastavení nad túto teplotu ohrievania sa tepelné straty zvyšujú cez plášť ohrievača a vo väčšej miere sa na vykurovacích telesách tvoria aj usadeniny (kotlový kameň), ktoré môžu spomaliť ohrev, zvýšiť spotrebu elektrickej energie a dokonca poškodiť vyhrievacie teleso.

V ideálnom prípade obsah bojlera vystačí na spotrebu počas dňa až do ďalšieho ohrevu. Ak sa vyskytne zvýšená potreba teplej vody ako pri normálnom chode, moderné akumulačné ohrievače majú rozšírenú funkciu – rýchly doohrev vody. Táto funkcia umožňuje uviesť kedykoľvek počas dňa do činnosti prídavné vyhrievacie teleso, zvyčajne s dvojnásobným výkonom, ako má hlavné vykurovacie teleso. Zvýšením nastavenia teploty ohrievača spolu so zmiešavaním studenou vodou vo vodovodnej batérii môžeme v nevyhnutných prípadoch získať väčší objem vody, ako má bojler, ale s teplotou o niečo nižšou.

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail