Ako znížiť výdavky na teplú vodu?

redakcia setri.sk

Používanie teplej vody v domácnosti pre svoju potrebu je zrejme tou najčastejšie používanou komoditou. Sprchovaním počnúc až umývaním riadu končiac. Takže nás ani neprekvapí, že bojlery, alebo ohrievače vody spotrebujú až 15 – 18% celkovej elektrickej energie domácnosti. To je viac ako spotrebujú všetky domáce spotrebiče dohromady. Teda ako znížiť výdavky?

Dajú sa vôbec znížiť výdavky na ohrev vody?

To najjednoduchšie čo môžeme urobiť ako znížiť výdavky, je zmeniť naše správanie. Tu je zopár tipov:

  1. Nenechávať zbytočne tiecť teplú vodu pri sprchovaní, holení, umývaní zubov atď.
  2. Nastavte čo najnižšiu teplotu, ktorá postačí na ohrev teplej vody. Je to cca 48°C, čo v nadchádzajúcich jarných a letných mesiacoch úplne postačí.
  3. Pre maximálnu účinnosť vody používajte sprchové hlavice s menšou prietokovou rýchlosťou.
  4. Umývačky riadu majú svoj vlastný termostat na nastavenie teploty podľa zvoleného programu. Preto sa nemusíte obávať, žeby riady pri nižšej teplote neboli dobre umyté.
  5. Pokiaľ to vaša umývačka riadu umožňuje, zvoľte režim umývania „Eco“.
  6. Ak používate na umývanie rúk prietokový ohrievač, nastavte jeho teplotu na 40 °C. Takáto teplota na umytie rúk bez problémov postačuje.
  7. Pri odchode z domu na dlhší čas znížte teplotu na ohrev teplej vody.
  8. Dobrá a správna izolácia bojlera a rozvodov vody je dôležitým bodom ako znížiť výdavky na ohrev vody.
Uvažujete nad fotovoltikou?

Len v ZSE garantujeme objem vyrobenej elektriny bez ohľadu na počasie. Zároveň máme pre vás výhodnejšie ceny. Zistiť viac o fotovoltike od ZSE

Ako znížiť výdavky na teplú vodu pri umývaní alebo praní?

Najvyššie náklady na umývanie riadu alebo pranie tvorí minutá energia potrebná na jej ohrev. Stále je rozšírený názor, že ručným umývaním riadu sa šetrí teplá voda. Iste, pokiaľ umývame dve šálky alebo taniere. Neplatí to však v prípade, ak riad umývame dlho a viackrát za deň. Energiu výrazne znížite používaním umývačiek riadu alebo pračiek v energeticky úspornom programe, alebo jednoducho zvoľte kratší cyklus umývania. Mnohé umývačky riadu majú medzi programami aj tzv. úsporný režim „Eco“, ktorý používa optimálnu kombináciu teploty vody a dĺžky umývania.

Na rozdiel od umývačky riadu automatické práčky nevyžadujú minimálnu teplotu na optimálne čistenie. Preto je dnes pranie bežné pri 30 °C alebo plákanie bielizne v studenej vode.

Ak stojíte pred kúpou umývačky alebo práčky určite sa rozhodnite pre tie, ktoré majú energetickú triedu A. Pri nižších energetických triedach je vyššia spotreba energie a teda aj jej konečná cena. Cenové rozdiely medzi energetickými triedami nie sú až také priepastné a finančná návratnosť z energeticky úspornej umývačky alebo práčky je pomerne rýchla.

Aké sú výdavky na teplú vodu v ohrievačoch vody?

Najčastejšie používanými ohrievačmi teplej vody sú prietokové ohrievače, zásobníkový ohrievač a tzv. centrálny ohrievač TÚV. Cenovo najvýhodnejším sú plynové prietokové ohrievače, kedy sa ohrev začína hneď po pri pustení vody z batérie. Avšak z pohľadu viacčlennej rodiny je prietokový ohrievač neefektívny. Je vhodný skôr do menších sociálnych zariadení bez využívania sprchy.
Tzv. centrálny ohrievač, alebo lepšie povedané centrálna príprava TÚV sa využíva v bytových domoch alebo domoch s väčším počtom odberateľov. V cirkulačnom potrubí neustále prúdi teplá voda. Aj preto dodávka teplej úžitkovej vody patrí medzi najdrahšie služby spojené s bývaním v bytových domoch.

Zásobníkový ohrev teplej vody či už plynový alebo elektrický s priamym alebo nepriamym ohrevom vody je súčasťou každého rodinného domu. Dnešné zásobníky vody alebo bojlery už sú pomerne ekonomicky úsporné a s nízkymi tepelnými stratami. Avšak energeticky najviac nevýhodným sa javí elektrický zásobník na ohrev vody. V porovnaní s plynovými ohrievačmi je spotreba elektrickej energie vyššia a doba výhrevu dlhšia.

Na ohrev teplej vody sa v neposednom rade používajú aj solárne ohrievače, ktoré sú u nás pomerne obľúbené, i keď ich počet v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ je neporovnateľný.

Na Slovensku sa slnečné kolektory používajú najčastejšie na ohrev TÚV. Okrem čerpadlovej jednotky a bojlera obsahujú nemrznúcu kvapalinu, ktorá nám umožňuje využívať solárne panely na ohrev vody aj v zime. Optimálne zostavy solárnych ohrievačov dokážu ušetriť až 60 – 70% ročných nákladov na elektrickú energiu určenú na ohrev teplej vody a to so životnosťou 25 až 30 rokov. Ich nevýhodou je vysoká prvotná investícia. V každom prípade ak bude možnosť čerpania dotácie na ich budovanie, tak nákup a inštalácia slnečných kolektorov je na mieste. Získame najefektívnejšiu a najekologickejšiu formu ohrevu teplej vody.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...