Ako vybrať ohrievač teplej vody

Maros S.

Viete si predstaviť svoju domácnosť bez teplej vody? Teplú úžitkovú vodu máme už všade tam, kde pracujeme a oddychujeme. Predstavuje neodmysliteľnú súčasť nášho života, pomáha zlepšovať hygienu a zvyšuje kvalitu nášho života. Ako ale šetrne zabezpečiť jej dostatok? Čítajte naše rady, ako vybrať ohrievač TÚV, zamedziť tepelným stratám alebo správne nastaviť termostat.

ohrievač tatramat

Čo potrebujete vedieť, keď vyberáte akumulačný ohrievač

Tepelná izolácia potrubia

Únik tepla cez povrch akumulačnej nádrže obmedzuje tepelná izolácia. Tepelne izolovať potrubné systémy, najmä dlhšie ako 2 m, je dnes takmer nutnosť. Okrem úspor energie spotrebovanej na ohrev vody týmto dosiahnete aj skvalitnenie dodávky vody od bojlera k miestu spotreby. Kvalita tepelnej izolácie priamo vplýva na úspornosť prevádzky akumulačného bojlera a posudzuje sa hodnotou koeficientu merných tepelných strát. Vyjadruje sa vo Wh/24 h/l – spotreba v priebehu 24 hodín na jeden liter objemu nádrže. Čím je toto číslo menšie, tým menšie sú tepelné straty ohrievača, a teda aj jeho prevádzka je úspornejšia. V prípade moderných bojlerov, pri ktorých sa ako tepelná izolácia väčšinou používa polyuretánová pena nezaťažujúca životné prostredie, je hodnota merných tepelných strát nižšia (teda lepšia) ako 8 Wh/24 h/l.
Len pre porovnanie uvádzame, že bojlery vyrábané pred rokom 1983 majú tento koeficient väčší ako 30 Wh/24 h/l, z čoho vyplýva, že ich tepelné straty môžu byť až trikrát väčšie v porovnaní so súčasnými bojlermi. Ak si plánujete obstarať nový ohrievač venujte údaju o merných tepelných stratách veľkú pozornosť.
NÁŠ TIP: Nakupujte ohrievače so zľavou až 10 % vďaka ZSE Klubu.

Nastavenie teploty na termostate bojlera

Podľa štúdií až viac než 35 % používateľov ohrievačov vody na Slovensku má nastavený termostat ohrievača na teplotu vyššiu ako 60 °C. Odborníci to považujú za neekonomické, pretože sa zbytočne zvyšuje spotreba energie na prípravu teplej úžitkovej vody a podstatne viac sa ohrievacie teleso zanáša ohrievača minerálmi, ktoré voda obsahuje (tzv. kotlový kameň). Odborníci u nás i vo svete odporúčajú nastaviť teplotu vody na hodnotu 55 – 60°C, a to z ekonomických aj hygienických dôvodov.

Dimenzovanie objemu akumulačného ohrievača vody

Ak kupujete do domácnosti nový ohrievač, je veľmi dôležité odhadnúť jeho optimálnu veľkosť. Nesprávna voľba vedie k zvyšovaniu nákladov na prípravu TÚV pri príliš veľkom objeme ohrievača alebo k rovnako nepríjemnému nedostatku vody pri jeho menšom objeme. Pri dodržaní niekoľkých jednoduchých pravidiel a po rozumnom odhade terajšej i budúcej situácie v domácnosti, do ktorej ohrievač kupujete, sa pravdepodobne nedopustíte omylu. Vychádzať môžete z nasledujúcej tabuľky:
 

Počet osôb v domácnosti

Minimálna veľkosť ohrievača

1 – 2 dospelí, byt 1 + 1

80 litrov

2 dospelí, 1 – 2 deti, byt 2 + 1

120 litrov

2 dospelí, 2 – 3 deti, byt 3 + 1

150 litrov

2 – 3 dospelí, 2 – 3 deti, byt 4 + 1

150 – 200 litrov

 
Spotreba vody na rôzne činnosti pre jednu osobu:

Účel

Spotreba vody v litroch

40 °C

60 °C

Umývanie rúk

1,5

1

Sprcha

30

18

Vaňový kúpeľ

130

78

Varenie

1,7

1

Bežné upratovanie

3

1,8

 

Umiestnenie bojlera

Na celkovú efektívnosť prípravy TÚV má vplyv aj umiestnenie bojlera. Mal by byť inštalovaný čo najbližšie k miestu spotreby úžitkovej vody. Ak je v domácnosti viacero miest s odberom teplej vody, je dobre uvažovať o možnosti inštalovania pomocného ohrievača vody na mieste menšieho odberu. Takto sa vyhnete potrebe dlhého rozvodného potrubia, ktoré spôsobuje veľké tepelné straty. Odborníci zistili, že pri vzdialenosti ohrievača od miesta spotreby väčšej ako 2 m veľmi výrazne narastajú straty energie. Na miesta s menším odberom teplej vody vzdialené viac ako 3 metre od hlavného bojlera sa už oplatí inštalovať menší ohrievač vody.

Pravidelná údržba

O ohrievač vody sa treba, tak ako o každé iné technické zariadenie, starať. Ale až na približne 65 % všetkých ohrievačoch sa nevykonáva pravidelná prehliadka a údržba. Zvlášť v oblastiach s tvrdou vodou je potrebné zabezpečiť odstraňovanie nánosu kotlového kameňa na stenách nádoby, na vykurovacom telese a na telese termostatu. V prípade zanedbania dochádza k zvyšovaniu spotreby energie na ohrev vody a nepresnosti merania jej teploty. Rovnako dôležité je vymieňať pravidelne (každé 2,5 až 5 rokov podľa tvrdosti vody) horčíkovú tyč ochraňujúcu vnútro nádrže pred koróziou.

Kombinovaný ohrievač a ohrievač s nepriamym ohrevom

Špeciálnym typom zásobníkového ohrievača je kombinovaný ohrievač, ľudovo nazývaný „obojživelník“ a ohrievač vody s nepriamym ohrevom.
Kombinovaný ohrievač má okrem elektrického odporového vykurovania aj vykurovaciu špirálu „had“, určenú na napojenie na prívod horúcej vody z kotla ústredného kúrenia. Takýto kombinovaný ohrievač sa mimo vykurovacieho obdobia používa úplne rovnako ako iné elektrické ohrievače. Počas vykurovacej sezóny, keď je v prevádzke aj kotol na zemný plyn, uhlie či drevo, používa tento bojler na ohrev TÚV horúcu vodu obiehajúcu vo vykurovacom systéme (v radiátoroch).
Nepriamo ohrievaný akumulačný ohrievač vody je vhodný na pripojenie ku kotlu ústredného kúrenia pre centrálnu prípravu TÚV. Býva kompatibilný so všetkými bežne dostupnými kotlami určenými pre ústredné vykurovanie – elektrickými, plynovými, olejovými alebo s kotlami na pevné palivo. Princíp ohrevu spočíva vo výmene tepla medzi horúcou vodou z kotla ústredného kúrenia a vodou v nádrži ohrievača. Táto výmena je sprostredkovaná výmenníkom tepla v tvare špirály a jeho výkon je charakterizovaný veľkosťou výmenníkovej plochy.

Slnečné systémy na ohrev úžitkovej vody

schéma solárny ohrievač vody

Podľa údajov v odbornej literatúre je v našej zemepisnej šírke možné slnečným kolektorom pokryť až 2/3 spotreby teplej úžitkovej vody. Z 1 až 2 m2 plochy kolektorov možno v lete získať až 40 – 50 litrov teplej vody denne (pri teplote vody 40 až 45 °C). Na zabezpečenie dodávky TÚV počas celého roka sa ako najvýhodnejšie javia tzv. bivalentné alebo trivalentné systémy. Tieto systémy sú kombináciou slnečných kolektorov na získavanie energie zo slnečného žiarenia a doplnkového zdroja tepla, napríklad vykurovacej vody z kotla prípadne elektrického vykurovacieho telesa. Hoci najmodernejšie slnečné kolektory sú schopné dodávať teplú vodu aj pri zamračenej oblohe a do určitej miery aj v zime, na celoročnú prevádzku je doplnkový zdroj tepla nevyhnutný.
Z hľadiska úspor je namieste venovať pozornosť príprave TÚV v domácnosti už v príprave projektu a zohľadniť v ňom všetky požiadavky a špecifiká. Adekvátne sa to prejaví v optimálnych prevádzkových nákladoch.
 
Zdroj: tatramat.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Nemusíme byť dokonalí, stačí keď robíme malé kroky. Na každom z nás záleží

Modelka, stylistka a greenfluencerka Natália Pažická sa rozhodla, že svoju energiu vloží do osvety o negatívnom dopade módneho priemyslu na životné prostredie. Na svojich sociálnych...

Ľudia si zbytočne vytvárajú problémy, ktoré neexistujú

Po desiatich rokoch skončila s profesionálnym snowboardingom. S príchodom syna založila značku detských doplnkov DIOBO. Je mamou dvoch detí, Tobiáša a Idy. Ľudí inšpiruje svojím...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...