Ako vybrať ohrievač teplej vody

redakcia setri.sk

Viete si predstaviť svoju domácnosť bez teplej vody? Teplú úžitkovú vodu máme už všade tam, kde pracujeme a oddychujeme. Predstavuje neodmysliteľnú súčasť nášho života, pomáha zlepšovať hygienu a zvyšuje kvalitu nášho života. Ako ale šetrne zabezpečiť jej dostatok? Čítajte naše rady, ako vybrať ohrievač TÚV, zamedziť tepelným stratám alebo správne nastaviť termostat.

ohrievač tatramat

Čo potrebujete vedieť, keď vyberáte akumulačný ohrievač

Tepelná izolácia potrubia

Únik tepla cez povrch akumulačnej nádrže obmedzuje tepelná izolácia. Tepelne izolovať potrubné systémy, najmä dlhšie ako 2 m, je dnes takmer nutnosť. Okrem úspor energie spotrebovanej na ohrev vody týmto dosiahnete aj skvalitnenie dodávky vody od bojlera k miestu spotreby. Kvalita tepelnej izolácie priamo vplýva na úspornosť prevádzky akumulačného bojlera a posudzuje sa hodnotou koeficientu merných tepelných strát. Vyjadruje sa vo Wh/24 h/l – spotreba v priebehu 24 hodín na jeden liter objemu nádrže. Čím je toto číslo menšie, tým menšie sú tepelné straty ohrievača, a teda aj jeho prevádzka je úspornejšia. V prípade moderných bojlerov, pri ktorých sa ako tepelná izolácia väčšinou používa polyuretánová pena nezaťažujúca životné prostredie, je hodnota merných tepelných strát nižšia (teda lepšia) ako 8 Wh/24 h/l.
Len pre porovnanie uvádzame, že bojlery vyrábané pred rokom 1983 majú tento koeficient väčší ako 30 Wh/24 h/l, z čoho vyplýva, že ich tepelné straty môžu byť až trikrát väčšie v porovnaní so súčasnými bojlermi. Ak si plánujete obstarať nový ohrievač venujte údaju o merných tepelných stratách veľkú pozornosť.
NÁŠ TIP: Nakupujte ohrievače so zľavou až 10 % vďaka ZSE Klubu.

Nastavenie teploty na termostate bojlera

Podľa štúdií až viac než 35 % používateľov ohrievačov vody na Slovensku má nastavený termostat ohrievača na teplotu vyššiu ako 60 °C. Odborníci to považujú za neekonomické, pretože sa zbytočne zvyšuje spotreba energie na prípravu teplej úžitkovej vody a podstatne viac sa ohrievacie teleso zanáša ohrievača minerálmi, ktoré voda obsahuje (tzv. kotlový kameň). Odborníci u nás i vo svete odporúčajú nastaviť teplotu vody na hodnotu 55 – 60°C, a to z ekonomických aj hygienických dôvodov.

Dimenzovanie objemu akumulačného ohrievača vody

Ak kupujete do domácnosti nový ohrievač, je veľmi dôležité odhadnúť jeho optimálnu veľkosť. Nesprávna voľba vedie k zvyšovaniu nákladov na prípravu TÚV pri príliš veľkom objeme ohrievača alebo k rovnako nepríjemnému nedostatku vody pri jeho menšom objeme. Pri dodržaní niekoľkých jednoduchých pravidiel a po rozumnom odhade terajšej i budúcej situácie v domácnosti, do ktorej ohrievač kupujete, sa pravdepodobne nedopustíte omylu. Vychádzať môžete z nasledujúcej tabuľky:
 

Počet osôb v domácnosti

Minimálna veľkosť ohrievača

1 – 2 dospelí, byt 1 + 1

80 litrov

2 dospelí, 1 – 2 deti, byt 2 + 1

120 litrov

2 dospelí, 2 – 3 deti, byt 3 + 1

150 litrov

2 – 3 dospelí, 2 – 3 deti, byt 4 + 1

150 – 200 litrov

 
Spotreba vody na rôzne činnosti pre jednu osobu:

Účel

Spotreba vody v litroch

40 °C

60 °C

Umývanie rúk

1,5

1

Sprcha

30

18

Vaňový kúpeľ

130

78

Varenie

1,7

1

Bežné upratovanie

3

1,8

 

Umiestnenie bojlera

Na celkovú efektívnosť prípravy TÚV má vplyv aj umiestnenie bojlera. Mal by byť inštalovaný čo najbližšie k miestu spotreby úžitkovej vody. Ak je v domácnosti viacero miest s odberom teplej vody, je dobre uvažovať o možnosti inštalovania pomocného ohrievača vody na mieste menšieho odberu. Takto sa vyhnete potrebe dlhého rozvodného potrubia, ktoré spôsobuje veľké tepelné straty. Odborníci zistili, že pri vzdialenosti ohrievača od miesta spotreby väčšej ako 2 m veľmi výrazne narastajú straty energie. Na miesta s menším odberom teplej vody vzdialené viac ako 3 metre od hlavného bojlera sa už oplatí inštalovať menší ohrievač vody.

Pravidelná údržba

O ohrievač vody sa treba, tak ako o každé iné technické zariadenie, starať. Ale až na približne 65 % všetkých ohrievačoch sa nevykonáva pravidelná prehliadka a údržba. Zvlášť v oblastiach s tvrdou vodou je potrebné zabezpečiť odstraňovanie nánosu kotlového kameňa na stenách nádoby, na vykurovacom telese a na telese termostatu. V prípade zanedbania dochádza k zvyšovaniu spotreby energie na ohrev vody a nepresnosti merania jej teploty. Rovnako dôležité je vymieňať pravidelne (každé 2,5 až 5 rokov podľa tvrdosti vody) horčíkovú tyč ochraňujúcu vnútro nádrže pred koróziou.

Kombinovaný ohrievač a ohrievač s nepriamym ohrevom

Špeciálnym typom zásobníkového ohrievača je kombinovaný ohrievač, ľudovo nazývaný „obojživelník“ a ohrievač vody s nepriamym ohrevom.
Kombinovaný ohrievač má okrem elektrického odporového vykurovania aj vykurovaciu špirálu „had“, určenú na napojenie na prívod horúcej vody z kotla ústredného kúrenia. Takýto kombinovaný ohrievač sa mimo vykurovacieho obdobia používa úplne rovnako ako iné elektrické ohrievače. Počas vykurovacej sezóny, keď je v prevádzke aj kotol na zemný plyn, uhlie či drevo, používa tento bojler na ohrev TÚV horúcu vodu obiehajúcu vo vykurovacom systéme (v radiátoroch).
Nepriamo ohrievaný akumulačný ohrievač vody je vhodný na pripojenie ku kotlu ústredného kúrenia pre centrálnu prípravu TÚV. Býva kompatibilný so všetkými bežne dostupnými kotlami určenými pre ústredné vykurovanie – elektrickými, plynovými, olejovými alebo s kotlami na pevné palivo. Princíp ohrevu spočíva vo výmene tepla medzi horúcou vodou z kotla ústredného kúrenia a vodou v nádrži ohrievača. Táto výmena je sprostredkovaná výmenníkom tepla v tvare špirály a jeho výkon je charakterizovaný veľkosťou výmenníkovej plochy.

Slnečné systémy na ohrev úžitkovej vody

schéma solárny ohrievač vody

Podľa údajov v odbornej literatúre je v našej zemepisnej šírke možné slnečným kolektorom pokryť až 2/3 spotreby teplej úžitkovej vody. Z 1 až 2 m2 plochy kolektorov možno v lete získať až 40 – 50 litrov teplej vody denne (pri teplote vody 40 až 45 °C). Na zabezpečenie dodávky TÚV počas celého roka sa ako najvýhodnejšie javia tzv. bivalentné alebo trivalentné systémy. Tieto systémy sú kombináciou slnečných kolektorov na získavanie energie zo slnečného žiarenia a doplnkového zdroja tepla, napríklad vykurovacej vody z kotla prípadne elektrického vykurovacieho telesa. Hoci najmodernejšie slnečné kolektory sú schopné dodávať teplú vodu aj pri zamračenej oblohe a do určitej miery aj v zime, na celoročnú prevádzku je doplnkový zdroj tepla nevyhnutný.
Z hľadiska úspor je namieste venovať pozornosť príprave TÚV v domácnosti už v príprave projektu a zohľadniť v ňom všetky požiadavky a špecifiká. Adekvátne sa to prejaví v optimálnych prevádzkových nákladoch.
 
Zdroj: tatramat.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...