Ako ušetriť pri domácom žehlení

Lukas P.

Určite sa zhodneme v tom, že niektorým domácim prácam sa vždy radšej vyhneme alebo ich neustále odkladáme na neskôr. Žehlenie, ktoré rozhodne spĺňa obe kritériá, je pre mnohých z nás doslova nočnou morou. Navyše žehlenie je aj náročné na elektrickú energiu. Preto ponúkame pár rád, ako ušetriť.

Ako ušetriť pri žehlení

Niektorí to vyriešili tak, že si kúpili sušičku bielizne, ktorá im tento problém z časti vyrieši alebo žehlia iba ten typ oblečenia, pri ktorom je to jednoducho nevyhnutné.

Druhá strana nutnosti žehlenia je tá, že nás dnešná doba núti pôsobiť na svoje okolie čo možno najlepším dojmom, pri ktorom je dokonalý výzor jednoducho potrebný. Potreba dokonalosti nás proste núti k tomu, aby sme sa žehleniu naozaj venovali.
Faktom však ale zostáva, že žehlenie nás oberá nielen o pomerne veľa času, ale aj o možnosť nižších účtov za spotrebu elektrickej energie, na čo mnohí z nás akosi nemyslia. Viete si predstaviť situáciu, že by si nikto z nás svoje oblečenie nežehlil?

Spôsobov, ako ušetriť je hneď niekoľko: čo keby sme žehleniu povedali nie?

 Jednoznačne by sme ušetrili veľa premárneného času, ktorý si táto činnosť vyžaduje. Len obyčajné žehlenie nám totižto môže zobrať z dňa v priemere cca 4-5 hodín. Takto stratený čas by sme mohli venovať napr. svojím záľubám, či rodine. Taktiež by sme pomohli svojmu zdraviu, teda minimálne chrbtici, lebo by sme sa nemuseli zohýbať na žehliacou doskou. Ak sa vám to však zdá byť pritiahnuté za vlasy, skúste to žehlenie len trocha obmedziť, čím samozrejme ušetríte aj nejaké tie finančné prostriedky za spotrebu elektrickej energie. Zamysleli ste sa však už vôbec niekedy nad tým, koľko peňazí by sme ušetrili, ak by sme sa žehlenia úplne vzdali? 

Koľko nás teda žehlenie vlastne stojí?

 Touto otázkou sa začalo zaoberať oddelenie pre energetiku v USA, ktoré na svojej webovej stránke zverejnilo vzorec pre odhad spotreby elektrickej energie pre rôzne domáce spotrebiče. Nakoľko sa otázkou žehlenia zaoberá len málokto, treba si uvedomiť, že spotreba elektrickej energie pri tejto činnosti nie je taktiež zanedbateľná.

Vzorec:
Spotreba žehličky (W) × Doba prevádzky žehličky (H)  ÷ 1000 = kWh
Vyššie uvedený vzorec je platný pre použitie žehličky počas jedného dňa. Toto číslo vynásobte počtom žehliacich dní v mesiaci a vynásobte počtom mesiacov v roku. Výslednú hodnotu v kWh vynásobte cenou za elektrickú energiu a hneď aspoň orientačne viete, koľko by ste ušetrili.

Príklad: 4 členná rodina
Žehlička: 1300 W
Čas žehlenia: 5 hodín / 1× za víkend
Cena za energie v EUR: 0,0732 kWh (cenník ZSE)

Výpočet:
1300 × 5 ÷ 1000 = 6,5 kWh × 0,0732 = 0,48 € / za 1 víkend
Celková odhadovaná suma: 1,92 € / mesiac × 12 = 23,04 € / rok

Žehličku zapíname často krát aj mimo veľkého týždenného žehlenia a treba rátať aj čas na jej rozohriatie. Celková suma môže teda ešte narásť.

Čo dodať na záver?
Stačí sa len zamyslieť nad tým, či to naše zaužívané žehlenie je naozaj až tak potrebné, že by sme bez neho nevedeli pri bežnom obliekaní existovať a zároveň je to cesta, ako ušetriť nejaké peniaze. Ostáva nám preto len dúfať, že si aj takéto maličkosti začnú postupne ľudia uvedomovať.

Autor: Lukáš Kovačovič

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...