Ako ušetriť pri domácom žehlení

Ako ušetriť pri žehlení

Určite sa zhodneme v tom, že niektorým domácim prácam sa vždy radšej vyhneme alebo ich neustále odkladáme na neskôr. Žehlenie, ktoré rozhodne spĺňa obe kritériá, je pre mnohých z nás doslova nočnou morou. Navyše žehlenie je aj náročné na elektrickú energiu. Preto ponúkame pár rád, ako ušetriť.

Niektorí to vyriešili tak, že si kúpili sušičku bielizne, ktorá im tento problém z časti vyrieši alebo žehlia iba ten typ oblečenia, pri ktorom je to jednoducho nevyhnutné.

Druhá strana nutnosti žehlenia je tá, že nás dnešná doba núti pôsobiť na svoje okolie čo možno najlepším dojmom, pri ktorom je dokonalý výzor jednoducho potrebný. Potreba dokonalosti nás proste núti k tomu, aby sme sa žehleniu naozaj venovali.

Faktom však ale zostáva, že žehlenie nás oberá nielen o pomerne veľa času, ale aj o možnosť nižších účtov za spotrebu elektrickej energie, na čo mnohí z nás akosi nemyslia. Viete si predstaviť situáciu, že by si nikto z nás svoje oblečenie nežehlil?

Spôsobov, ako ušetriť je hneď niekoľko: čo keby sme žehleniu povedali nie?

 Jednoznačne by sme ušetrili veľa premárneného času, ktorý si táto činnosť vyžaduje. Len obyčajné žehlenie nám totižto môže zobrať z dňa v priemere cca 4-5 hodín. Takto stratený čas by sme mohli venovať napr. svojím záľubám, či rodine. Taktiež by sme pomohli svojmu zdraviu, teda minimálne chrbtici, lebo by sme sa nemuseli zohýbať na žehliacou doskou. Ak sa vám to však zdá byť pritiahnuté za vlasy, skúste to žehlenie len trocha obmedziť, čím samozrejme ušetríte aj nejaké tie finančné prostriedky za spotrebu elektrickej energie. Zamysleli ste sa však už vôbec niekedy nad tým, koľko peňazí by sme ušetrili, ak by sme sa žehlenia úplne vzdali? 

Koľko nás teda žehlenie vlastne stojí?

 Touto otázkou sa začalo zaoberať oddelenie pre energetiku v USA, ktoré na svojej webovej stránke zverejnilo vzorec pre odhad spotreby elektrickej energie pre rôzne domáce spotrebiče. Nakoľko sa otázkou žehlenia zaoberá len málokto, treba si uvedomiť, že spotreba elektrickej energie pri tejto činnosti nie je taktiež zanedbateľná.

Vzorec:

Spotreba žehličky (W) × Doba prevádzky žehličky (H)  ÷ 1000 = kWh

Vyššie uvedený vzorec je platný pre použitie žehličky počas jedného dňa. Toto číslo vynásobte počtom žehliacich dní v mesiaci a vynásobte počtom mesiacov v roku. Výslednú hodnotu v kWh vynásobte cenou za elektrickú energiu a hneď aspoň orientačne viete, koľko by ste ušetrili.

Príklad: 4 členná rodina

Žehlička: 1300 W

Čas žehlenia: 5 hodín / 1× za víkend

Cena za energie v EUR: 0,0732 kWh (cenník ZSE)

 

Výpočet:

1300 × 5 ÷ 1000 = 6,5 kWh × 0,0732 = 0,48 € / za 1 víkend

Celková odhadovaná suma: 1,92 € / mesiac × 12 = 23,04 € / rok

 

Žehličku zapíname často krát aj mimo veľkého týždenného žehlenia a treba rátať aj čas na jej rozohriatie. Celková suma môže teda ešte narásť.

Čo dodať na záver?

V predchádzajúcich článkoch sme sa venovali témam, ako je spotreba elektrickej energie pri tzv. je stand-by režime, alebo regulácii spotreby elektrickej energie pri vysávačoch.

Dnes sme sa zaoberali spotrebou elektrickej energie pri žehlení, kde sme zistili, že ani v tomto prípade sa nejedná o až takú zanedbateľnú sumu. Z pohľadu masy ľudí žijúcich okolo nás, by to mohlo znamenať ďalší obrovský krok v efektívnom znižovaní spotreby elektrickej energie a teda aj tlaku na ekológiu. Stačí sa len zamyslieť nad tým, či to naše zaužívané žehlenie je naozaj až tak potrebné, že by sme bez neho nevedeli pri bežnom obliekaní existovať a zároveň je to cesta, ako ušetriť nejaké peniaze. Ostáva nám preto len dúfať, že si aj takéto maličkosti začnú postupne ľudia uvedomovať.

Chcete usporiť na energiách, ale neviete ako? Prečítajte si množstvo zaujímavých tipov na: mysliteenergeticky.sk

Autor: Lukáš Kovačovič, zdroj: Internet

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail