Poradíme vám, ako ušetriť na plyne

Platba za plyn predstavuje pre majiteľov rodinných domov položku, ktorá každý mesiac ukrajuje najväčšiu časť rodinného rozpočtu. Variť však treba každý deň a s postupne sa ochladzujúcim počasím začneme naše domčeky pomaly, ale isto vykurovať. A ak bude zima dlhá ako za posledné dva roky, vykurovacie obdobie sa nám opäť poriadne predĺži. Už teraz sa pri myšlienke na faktúru za plyn chytáte za hlavu? Ako ušetriť na plyne?

Ušetrite na plyne až 171 EUR

Ušetriť na plyne sa dá napríklad tak, že počas chladných nocí budete spávať v termo spacáku, cez deň budete kúriť v kozube a pri pozeraní televízie sa zababušíte do teplej deky. Existuje však aj pohodlnejší spôsob, ako ušetriť na plyne bez toho, aby ste menili svoje doterajšie návyky. Rodina Kováčová z Nitry býva v rodinnom dome. Plyn využívajú na kúrenie a na varenie, a preto platba za plyn predstavovala z hľadiska rodinných výdavkov jednu z najvyšších položiek. Minulý rok sa rozhodli pre zmenu. „Už dvadsať rokov sme spokojnými odberateľmi elektriny od ZSE. Preto sme sa od nich rozhodli odoberať aj plyn. Teraz vieme, že toto rozhodnutie bolo správne, lebo za plyn sme v porovnaní s predchádzajúcim dodávateľom zaplatili ročne až o 171 EUR menej,“ hovorí pani Kováčová.

 

Pri rekonštrukcii sa poraďte s odborníkom

Zatepľovacia sezóna je v plnom prúde. Kvalitne zateplený rodinný dom dokáže výrazne ušetriť náklady vynaložené na vykurovanie. Výberom vhodného izolačného materiálu môžete dokonca skrátiť vykurovacie obdobie o niekoľko dní. Peniaze vynaložené na zateplenie predstavujú investíciu, ktorá sa časom vráti. Má to však háčik. Mnohí z nás nedokážu sami posúdiť vhodnosť výberu materiálov, od ktorých najviac závisí efektívnosť zateplenia. Navyše trh ponúka až príliš širokú paletu možností, ktoré nemusia byť vždy vhodné na váš druh stavby. Každý materiál je špecifický a jeho výber by mal posúdiť odborník. Často sa stáva, že domácnosti dávajú zatepliť len jednu stenu. Zabúdajú však na fakt, že teplo sa šíri po celom obvode domu. To znamená, že voľne uniká po stranách, ktoré nie sú zateplené. Rovnako dochádza k chybám aj pri voľbe hrúbky izolačného materiálu. V tomto prípade sa nemožno riadiť podľa toho, aký materiál použil na zateplenie váš sused, ale rozhodujúce je dať si dobre poradiť u špecialistu. Jednou z možností môže byť napríklad návšteva energetického poradcu ZSE, ktorý vám poradí zadarmo. Stačí si jednoducho objednať stretnutie cez kalendár na www.zse.sk/energeticke-poradenstvo alebo cez zákaznícku linku 0850 111 555.

 

Nechajte opravu a úhradu havárie v domácnosti na dodávateľa

Šikovní majitelia domov sa o opravy v domácnosti poctivo starajú vo vlastnej réžii. Často ich to stojí veľa nervov a nemalé výdavky, napríklad na nákup drobného materiálu, alebo cestovné náklady. Čo by ste povedali na to, keby ste za opravy v domácnosti neplatili a navyše by ste mohli svoj čas venovať rodine alebo koníčkom? Takúto výhodu ponúka ZSE všetkým zákazníkom. K elektrine môžete získať doplnkovú službu ZSE Asistuje pre prípad havárie elektriny či poruchy kotla, chladničky alebo práčky v domácnosti. V rámci tejto služby rieši ZSE úhradu až do 150 EUR za zákazníka, pričom počet udalostí za rok je neobmedzený. Ďalšou výhodou je, že ak uprednostníte svojho overeného elektrikára, inštalatéra, plynára, kúrenára či sklenára, stačí, keď o tom vopred informujete operátora na nonstop linke ZSE Asistuje 0850 646 646.

 

Ďalšie tipy, ako ušetriť v rodinnom dome

Náklady na rodinný dom sa z roka na rok zvyšujú. Čím je dom starší, tým viac údržby a opráv si vyžaduje. A teraz nehovoríme len o výmene vodného kohútika alebo o oprave tesnenia na vani. Reč je napríklad o nutnosti výmeny starých okien za nové či o zateplení. Domáce spotrebiče tiež neslúžia večne. Ak ste ich dostali ako svadobný dar ešte pred dvadsiatimi rokmi a chválite sa, že stále fungujú ako nové, vedzte, že spotrebujú niekoľkonásobne viac elektriny ako nové úsporné spotrebiče. Ak sa práve teraz rozhodujete pre kúpu novej chladničky, kotla alebo tepelného čerpadla, navštívte stránku www.zse.sk/zlavy, kde si môžete uplatniť zľavy až do výšky 35 %.

Zdieľajte:   Facebooktwittermail