Ako ušetriť, ak sa vám zdajú výdavky za energiu vysoké

Lukas P.

Ako ušetriť desiatky eur ročne? Naše takmer každodenné zlozvyky, ktoré si ani neuvedomujeme nás o ne oberajú. Robíme ich automaticky a či veríte alebo nie, ak sa ich zbavíme, na energiách naozaj ušetríme.

Ako teda znížiť spotrebu a ako ušetriť na energiách? Tu je zopár najčastejších zlozvykov, ktoré nám energiu určite nešetria. Skôr naopak, výrazne predražujú.

  1. Vetranie izby pri zapnutých radiátoroch

Jeden z našich „najobľúbenejších“ zlozvykov. Vetranie izby pri nestlmenom, resp. pri zapnutom kúrení je kontraproduktívne.
Nezabúdajme stlmiť radiátor až potom otvorme okno. Kúrenie a vetranie zároveň nám nezmyselne zvyšuje spotrebu elektrickej energie.
Pokiaľ nie sme celý deň doma a nemáme tzv. inteligentné zapínanie a vypínanie kúrenia, znížme teplotu vykurovania domu alebo bytu v čase našej neprítomnosti.
Ak odchádzate na dovolenku, alebo na dlhšiu dobu mimo domu nevypínajte kúrenie úplne. Znížte iba izbovú teplotu.

  1. Pootvorené dvere chladničky

Neotvárajte chladničku viackrát bezprostredne po sebe. A hlavne nenechávajte pootvorené dvere. Napríklad v USA sa dvere chladničky otvoria v priemere 33 krát za deň. U nás je to minimálne cez víkendy určite porovnateľné. Práve pri jej častom otváraní zabúdame chladničku úplne zatvoriť a nechávame dvere neúmyselne pootvorené. Kompresor musí vtedy vydať vyšší výkon, čím nám zbytočne rastie spotreba energie.
Pokiaľ je to možné, neumiestňujte tiež chladničku blízko sporáka alebo radiátora.

  1. Pri holení a sprchovaní nechávame tiecť vodu

Pochopiteľne mám na mysli čas kedy nie je nutné mať vodu pustenú. Napr. pri mydlení v sprche, holení alebo pri umývaní zubov. Keďže náklady na ohrev teplej vody tvoria približne 1/5 nákladov a ak denne spotrebujeme cca 50 teplej vody, dokážeme takto ušetriť niekoľko litrov teplej vody denne a niekoľko desiatok eur ročne.
ako ušetriť

  1. Ako ušetriť pri svietení

Používate ešte staré žiarovky? Tak ich hneď vymeňte napr. za LED-ky alebo žiarivky. Kým staré žiarovky majú často energetickú triedu D, nové žiarivky začínajú na úrovni A až A+++.
Na osvetlenie bytu alebo domu ide približne 20 % z celkovej energie, čo nie je málo. Ako ušetriť v tomto prípade? Keď si predstavíme, že dnešné LED žiarovky sú až sedemkrát energeticky účinnejšie než konvenčné žiarovky a môžu nám znížiť spotrebu energie až o 85 %, tak len pri výmene žiaroviek v 5 najviac využívaných svietidlách ušetríme niekoľko EUR každý mesiac.

Ako vypočítať pri žiarovkách úsporu a dobu návratnosti?

Je to jednoduché, ak využijete našu kalkulačku: žiarovka, žiarivka, halogén, či LED.
Tých zlozvykov je pochopiteľne viacero. Porozmýšľajte, kde všade vám doslova utekajú peniaze nie pre nadmernú, ale hlavne pre zbytočne minutú energiu vo vašom dome, či byte. Napríklad vedeli ste, že pri varení s pokrievkou na hrnci spotrebujete až 4 krát menej energie? Takýchto drobností, ktoré nám pomôžu pochopiť ako ušetriť nielen energiu, ale hlavne naše zbytočne minuté peniaze je viac.
Najviac elektrickej energie v domácnosti míňame na výrobu tepla, či už na ohrev TÚV alebo na vykurovanie. V druhom rade je to energia minutá na chod domácnosti, teda na používanie spotrebičov, osvetlenia, používanie domácej elektroniky a pod. Ak chceme vedieť ako ušetriť, mali by sme popremýšľať, ktoré zlozvyky pri ich používaní máme a ako sa ich čo najrýchlejšie zbaviť.
Autor: Marek Reviľak

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Všetci by sme mali byť zdravými aktivistami

Moderátor, autor úspešného podcastu, aktivista a greenfluencer, ktorý má vo svojej genetickej výbave výraznú zvedavosť a odvahu. Vo svojom podcaste Sabo sebou sa venuje všetkým...

Nemusíme byť dokonalí, stačí keď robíme malé kroky. Na každom z nás záleží

Modelka, stylistka a greenfluencerka Natália Pažická sa rozhodla, že svoju energiu vloží do osvety o negatívnom dopade módneho priemyslu na životné prostredie. Na svojich sociálnych...

Ľudia si zbytočne vytvárajú problémy, ktoré neexistujú

Po desiatich rokoch skončila s profesionálnym snowboardingom. S príchodom syna založila značku detských doplnkov DIOBO. Je mamou dvoch detí, Tobiáša a Idy. Ľudí inšpiruje svojím...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...