Ako si vybrať správny zatepľovací systém (1/2)

redakcia setri.sk

Zateplenie rodinných alebo bytových domov je dnes bežným štandardom. Zatepľovací systém nám okrem úspor energie prináša aj zvukovú izoláciu a predlžuje životnosť objektu.

zatepľovací systém

Najznámejšie, alebo najviac používané sú kontaktný zatepľovací systém a odvetraný zatepľovací systém. Kontaktný zatepľovací systém sa dá použiť na všetky známe povrchy a je vhodný ako pre novostavby, tak i pre staršie budovy. Pri zatepľovaní sa priamo na izolačný materiál nanáša omietkový systém. Najčastejšie realizovaným zatepľovacím systémom u nás je práve tento kontaktný zatepľovací systém. Jeho realizácia je pomerne jednoduchá, ale nevýhodou je, že sa nemá používať pri zvýšenej vlhkosti, resp. pri daždi alebo mraze. Druhým zatepľovacím systémom je tzv. suchý, alebo odvetraný zatepľovací systém. môže sa aplikovať v každom ročnom období a je teda vhodný aj do vlhkých podmienok, avšak je cenovo drahší ako kontaktný zatepľovací systém.

Na Slovensku je najrozšírenejším zatepľovacím materiálom polystyrén a to najmä vďaka ľahkej opracovateľnosti a nízkej cene. Má výborné tepelné a elektro izolačné vlastnosti.
zatepľovací systém
Nie je toxický, má nízku hmotnosť, čím znižuje zaťaženie nosnej konštrukcie, ale i náklady na dopravu. Jeho nespornou výhodou je aj nízka nasiakavosť vody. Nevýhodou polystyrénu je jeho krehkosť, časom sa v ňom môžu tvoriť trhliny, je horľavý a má horšiu priepustnosť vodných pár.

Minerálna vlna je hneď po polystyréne druhým najobľúbenejším zatepľovacím materiálom. Vyznačuje sa vynikajúcimi tepelno-izolačnými vlastnosťami, má veľmi dobrú vzdušnosť aj paropriepustnosť a v porovnaní s polystyrénom je v zásade nehorľavá. Okrem zateplenia obvodových stien sa často používa na izoláciu stropných konštrukcií alebo strechy. Jej hlavnou nevýhodou je vysoká nasiakavosť vody a problematické býva aj presné rezanie a netesnosť spojov.
zatepľovací systém
Pomerne novým prvkom pre zatepľovací systém je korok. Má skvelé difúzne vlastnosti, takže je vhodný najmä tam, kde sa vyžaduje dobrá paropriepustnosť konštrukcie. Je odolný aj voči vplyvom počasia a starnutiu. Jeho životnosť je v zásade neobmedzená. Má veľmi dobré tepelno-izolačné vlastnosti. Ide o ekologický produkt, ktorého jedinou nevýhodou je snáď iba vyššia cena.
zatepľovací systém
Fúkaná izolácia je technológiou, ktorá sa najčastejšie používa na zateplenie stropov, striech alebo podláh. Zvlášť sa hodí do ťažšie prístupných priestorov. Ak by sme porovnávali fúkanú celulózu, tak tá má pomerne dobré tepelné aj izolačné vlastnosti. Dobre reguluje vlhkosť a je tiež veľmi dobre paropriepustná. Ide o vysoko ekologický produkt s dlhou životnosťou.
zatepľovací systém
Pri jej aplikácii nevzniká takmer žiadny odpad. Na realizáciu si však zavolajte profesionálov, ktorý s fúkanou izoláciou pracujú.
Dúfame, že vám tento článok umožní vybrať si ten najvyhovujúcejší zatepľovací systém. V ďalšom diely si porovnáme zatepľovacie materiály akými sú ovčia vlna, slama, drevovláknitá doska, ale aj konope.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...