Ak pracujete z domova je tu 5 jednoduchých spôsobov, ako znížiť účet za elektrinu

Pracujete z domova

V dnešnej dobe sme svedkami toho, že stále viac a viac ľudí začína pracovať z domu. Faktom je, že k tomuto rozhodnutiu dochádza často krát v dôsledku nutnosti znižovania nákladov za prenájom kancelárií, ktoré tvoria nezanedbateľnú časť výdavkov. Ak teda pracujete z domova, venujte niekoľko minút svojho času jednoduchým spôsobom, ako si doma znížiť spotrebu elektrickej energie a to bez zníženia produktivity práce.

 Aké pozitíva môže mať to, že pracujete z domova?

Práca z domu je omnoho komfortnejšia a má okrem iného aj veľa environmentálnych pozitív. Prvým takýmto pozitívom je, že ak pracujete z domu, ranná a ani poobedná zápcha sa vás netýka. Týmto spôsobom znižujete nielen tlak na ekológiu, ale aj šetríte svoju peňaženku. Druhým takýmto pozitívom je, že priestor, kde bývate využívate aj na prácu, v dôsledku čoho sa znižujú energetické nároky budov, v ktorých by ste inak pracovali.

 

Ako si doma znížiť účet za energiu?

Ak pracujete z domova, môžete okrem environmentálnych pozitív pri práci urobiť aj niekoľko pozitívnych opatrení, ktoré vám pomôžu zredukovať váš účet za elektrickú energiu. Ponúkame vám preto 5 jednoduchých tipov, ako na to.

 

1. Doprajte si denné svetlo

 Neplytvajte energiou, používaním stolových lámp alebo klasického osvetlenia, ak nemáte dostatok prírodného svetla v miestnosti. Vo vašom byte, či dome si preto vyberte tú najsvetlejšiu miestnosť, kde prísun denného svetla zabezpečíte buď roztiahnutím závesov, alebo vytiahnutím žalúzií. Týmto spôsobom tak zredukuje nielen náklady na elektrickú energiu, ale aj produktivita vašej práce bude vyššia, nakoľko sa vám zlepší nálada.

2. Všetko „nepotrebné“ odpojte

Produktivita práce je najvyššia vtedy, ak sa dokážete sústrediť. Blikajúce svetlá, vyzváňanie telefónov či zapnutý televízor, vám rozhodne k sústredenosti nepridávajú. Odpojte preto z elektrickej energie všetky tie výrobky, ktoré v danom momente, k svojej práci nebudete potrebovať (tlačiareň, nabíjačky, externý monitor, atď.).

Taktiež sa však treba zamyslieť aj nad rôznymi počítačovými programami, ktoré sa spúšťajú automaticky, v dôsledku čoho váš počítač spotrebúva viac elektrickej energie, ako obyčajne. Preto ak ich nepotrebujete, odpojte ich.

3.     Vymeňte domov za iné miesto

Spôsob, akým sa dá ušetriť elektrická energia je aj ten, že svoje domáce pracovné miesto vymeníte napr. za kaviareň, či iné miesto, v ktorom sa dobre cítite. Týmto spôsobom zmeníte nielen vašu dennú rutinu, nakoľko sa dostanete medzi ľudí ale máte možnosť si taktiež kúpiť napr. nejakú tú bagetu, zdravé jedlo, či iba obyčajnú kávu.

 

4.     Využívajte svoj pracovný čas naplno

Najefektívnejší spôsob, ako ešte ušetriť elektrickú energiu je pracovať efektívnejšie. Máme na mysli to, aby ste svoju pracovnú dobu pri zapnutom počítači využívali čo možno najefektívnejšie. Ak dokážete skrátiť svoj pracovný čas tým, že budete menej času tráviť na sociálnych sieťach, urobte to. Nielen že zredukujete množstvo času stráveného pri počítači a tým teda spotrebu elektrickej energie, ale hlavne sa môžete venovať napr. svojej rodine, či svojím záľubám.

5.     Používajte ekologickejšie výrobky a správne ich ovládajte

Pri svojej práci by ste rozhodne mali dbať aj na to, aby výrobky, ktoré denne používate, boli čo možno najekologickejšie a s najnižšou možnou mierou spotreby elektrickej energie. Taktiež je treba vedieť, že takéto výrobky nie je dôležité iba vlastniť, ale treba ich vedieť aj správne ovládať. Vždy sa preto informujte, ako sa napr. správne nastavuje zníženie spotreby energie monitora o 50%, atď.

 

Čo dodať na záver? Asi len toľko, že popri rôznym spôsobom ako sa dá znížiť spotreba elektrickej energie v domácnosti, v ktorej pracujete treba myslieť aj na to, aby ste si vždy našli čas aj pre seba. Pri práci z domu by ste sa rozhodne nemali stať „usedeným“.

 

Autor: Lukáš Kovačovič

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail