5 solárnych zariadení, ktoré stojí za to mať

Lukas P.

Vybaviť si dom alebo chatu užitočnými solárnymi zariadeniami neznamená iba šetriť náklady a zároveň prírodu, ale aj byť pripravený na situácie, keď tradičná energetická sieť nebude z nejakých dôvodov fungovať. Vybrali sme 5 typov solárnych zariadení, o ktorých si myslíme, že by našli uplatnenie v ktoromkoľvek dome či chate.

Solárne LED svetlá 

Jedeným z hlavných „žrútov“ elektrickej energie v každom dome je osvetlenie. Staré konvenčné osvetlenie je veľmi neefektívne, čo znamená, že spotrebuje veľa energie, ale len časť premení na svetlo. Zvyšok sa stratí vo forme tepla. Napríklad počas horúcich letných dní to môže prispievať k prehrievaniu miestností a tým zvyšovať spotrebu energie na klimatizovanie. Prvé spomedzi solárnych zariadení, ktoré ponúka schodné riešenie tohto problému, je použitie vyspelého systému solárneho osvetlenia v spojení LED žiarovkami vo vnútorných i vonkajších priestoroch. Najmä vonkajšie a záhradné osvetlenie má k solárnemu žiareniu bezproblémový prístup. Prečo nesvietiť zadarmo, keď už dnes sú na trhu dostupné technicky i dizajnovo vyspelé svietidlá.
Viacero solárnych zariadení, ako napríklad solárne LED svietidlá, dokáže splniť funkciu tradičných spotrebičov lepšie a úspornejšie.

Solárny záložný generátor

Toto zariadenie je v podstate vaša vlastná prenosná elektráreň. Existuje veľa značiek, ktoré ponúkajú rôzne variácie týchto solárnych zariadení a väčšina z nich váži medzi 35 až 45 kg. Zostava sa skladá z dvoch základných komponentov: solárneho panelu  a batérie, ktorá ukladá vygenerovanú energiu. Zariadenie stačí ponechať pri dome na mieste, na ktoré svieti slnko väčšinu dňa.
Viacero solárnych zariadení, ako napríklad solárny generátor, dokáže splniť funkciu tradičnejších zariadení lepšie a úspornejšie.

Solárne vodné čerpadlá

Vodné čerpadlá sú zodpovedné za významnú časť spotreby elektrickej energie na domácom účte. Vzhľadom k tomu, že je takmer nemožné vylúčiť ich použitie v domoch, najlepšou alternatívou je solárne vodné čerpadlo. Či už ho chcete používať pre dodávku pitnej vody do domácnosti alebo prevádzku dekoratívnej fontány v záhradke, zabezpečí vám nizkonákladovú prevádzku minimálne v tej teplejšej časti roku.
Viacero solárnych zariadení, ako napríklad solárna vodná pumpa, dokáže splniť funkciu tradičných spotrebičov lepšie a úspornejšie.

Solárny varič

Pre tých z vás, ktorí radi varia a jedia v prírode, je solárny varič príležitosťou predviesť svoje umenie bez nutnosti rozkurovania grilu alebo ohniska. Pokročilé solárne variče majú schopnosť dosiahnuť teplotu takmer 200 °C, teda sú porovnateľné s normálnym varením v rúre. Tento úžasný prístroj je veľmi jednoduchý na inštaláciu i obsluhu.
Viacero solárnych zariadení, ako napríklad solárny varič, dokáže splniť funkciu tradičných spotrebičov lepšie a úspornejšie.

Solárna zabezpečovacia súprava

Solárna zabezpečovacia súprava je sada solárnych nástrojov, ktoré využijete v prípade mimoriadnych udalostí, ako je napríklad výpadok prúdu alebo prírodné katastrofy. Najbežnejšie solárne havarijné súpravy obsahujú rádio, mobilný telefón nabíjačku, baterku ale i poveternostnú stanicu a hodiny. Všetko samozrejme poháňané slnečnou energiou. Toto zariadenie vám dodá pocit bezpečia a zabezpečí vám aktuálne informácie o situáciu vonku v prípade núdze.
solarna-zabezpecovacia-sada

Tak ako? Sú to veci, bez ktorých si rok 2014 neviete predstaviť?
K niektorým zariadeniam možno nebude jednoduché sa na Slovensku dostať, ale ak využijete medzinárodné internetové obchody, určite ich zoženiete.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...