5 solárnych zariadení, ktoré stojí za to mať

Lukas P.

Vybaviť si dom alebo chatu užitočnými solárnymi zariadeniami neznamená iba šetriť náklady a zároveň prírodu, ale aj byť pripravený na situácie, keď tradičná energetická sieť nebude z nejakých dôvodov fungovať. Vybrali sme 5 typov solárnych zariadení, o ktorých si myslíme, že by našli uplatnenie v ktoromkoľvek dome či chate.

Solárne LED svetlá 

Jedeným z hlavných „žrútov“ elektrickej energie v každom dome je osvetlenie. Staré konvenčné osvetlenie je veľmi neefektívne, čo znamená, že spotrebuje veľa energie, ale len časť premení na svetlo. Zvyšok sa stratí vo forme tepla. Napríklad počas horúcich letných dní to môže prispievať k prehrievaniu miestností a tým zvyšovať spotrebu energie na klimatizovanie. Prvé spomedzi solárnych zariadení, ktoré ponúka schodné riešenie tohto problému, je použitie vyspelého systému solárneho osvetlenia v spojení LED žiarovkami vo vnútorných i vonkajších priestoroch. Najmä vonkajšie a záhradné osvetlenie má k solárnemu žiareniu bezproblémový prístup. Prečo nesvietiť zadarmo, keď už dnes sú na trhu dostupné technicky i dizajnovo vyspelé svietidlá.
Viacero solárnych zariadení, ako napríklad solárne LED svietidlá, dokáže splniť funkciu tradičných spotrebičov lepšie a úspornejšie.

Solárny záložný generátor

Toto zariadenie je v podstate vaša vlastná prenosná elektráreň. Existuje veľa značiek, ktoré ponúkajú rôzne variácie týchto solárnych zariadení a väčšina z nich váži medzi 35 až 45 kg. Zostava sa skladá z dvoch základných komponentov: solárneho panelu  a batérie, ktorá ukladá vygenerovanú energiu. Zariadenie stačí ponechať pri dome na mieste, na ktoré svieti slnko väčšinu dňa.
Viacero solárnych zariadení, ako napríklad solárny generátor, dokáže splniť funkciu tradičnejších zariadení lepšie a úspornejšie.

Solárne vodné čerpadlá

Vodné čerpadlá sú zodpovedné za významnú časť spotreby elektrickej energie na domácom účte. Vzhľadom k tomu, že je takmer nemožné vylúčiť ich použitie v domoch, najlepšou alternatívou je solárne vodné čerpadlo. Či už ho chcete používať pre dodávku pitnej vody do domácnosti alebo prevádzku dekoratívnej fontány v záhradke, zabezpečí vám nizkonákladovú prevádzku minimálne v tej teplejšej časti roku.
Viacero solárnych zariadení, ako napríklad solárna vodná pumpa, dokáže splniť funkciu tradičných spotrebičov lepšie a úspornejšie.

Solárny varič

Pre tých z vás, ktorí radi varia a jedia v prírode, je solárny varič príležitosťou predviesť svoje umenie bez nutnosti rozkurovania grilu alebo ohniska. Pokročilé solárne variče majú schopnosť dosiahnuť teplotu takmer 200 °C, teda sú porovnateľné s normálnym varením v rúre. Tento úžasný prístroj je veľmi jednoduchý na inštaláciu i obsluhu.
Viacero solárnych zariadení, ako napríklad solárny varič, dokáže splniť funkciu tradičných spotrebičov lepšie a úspornejšie.

Solárna zabezpečovacia súprava

Solárna zabezpečovacia súprava je sada solárnych nástrojov, ktoré využijete v prípade mimoriadnych udalostí, ako je napríklad výpadok prúdu alebo prírodné katastrofy. Najbežnejšie solárne havarijné súpravy obsahujú rádio, mobilný telefón nabíjačku, baterku ale i poveternostnú stanicu a hodiny. Všetko samozrejme poháňané slnečnou energiou. Toto zariadenie vám dodá pocit bezpečia a zabezpečí vám aktuálne informácie o situáciu vonku v prípade núdze.
solarna-zabezpecovacia-sada

Tak ako? Sú to veci, bez ktorých si rok 2014 neviete predstaviť?
K niektorým zariadeniam možno nebude jednoduché sa na Slovensku dostať, ale ak využijete medzinárodné internetové obchody, určite ich zoženiete.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Nemusíme byť dokonalí, stačí keď robíme malé kroky. Na každom z nás záleží

Modelka, stylistka a greenfluencerka Natália Pažická sa rozhodla, že svoju energiu vloží do osvety o negatívnom dopade módneho priemyslu na životné prostredie. Na svojich sociálnych...

Ľudia si zbytočne vytvárajú problémy, ktoré neexistujú

Po desiatich rokoch skončila s profesionálnym snowboardingom. S príchodom syna založila značku detských doplnkov DIOBO. Je mamou dvoch detí, Tobiáša a Idy. Ľudí inšpiruje svojím...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...