5 solárnych zariadení, ktoré stojí za to mať

Vybaviť si dom alebo chatu užitočnými solárnymi zariadeniami neznamená iba šetriť náklady a zároveň prírodu, ale aj byť pripravený na situácie, keď tradičná energetická sieť nebude z nejakých dôvodov fungovať. Vybrali sme 5 typov solárnych zariadení, o ktorých si myslíme, že by našli uplatnenie v ktoromkoľvek dome či chate.

Solárne LED svetlá 

Jedeným z hlavných „žrútov“ elektrickej energie v každom dome je osvetlenie. Staré konvenčné osvetlenie je veľmi neefektívne, čo znamená, že spotrebuje veľa energie, ale len časť premení na svetlo. Zvyšok sa stratí vo forme tepla. Napríklad počas horúcich letných dní to môže prispievať k prehrievaniu miestností a tým zvyšovať spotrebu energie na klimatizovanie. Prvé spomedzi solárnych zariadení, ktoré ponúka schodné riešenie tohto problému, je použitie vyspelého systému solárneho osvetlenia v spojení LED žiarovkami vo vnútorných i vonkajších priestoroch. Najmä vonkajšie a záhradné osvetlenie má k solárnemu žiareniu bezproblémový prístup. Prečo nesvietiť zadarmo, keď už dnes sú na trhu dostupné technicky i dizajnovo vyspelé svietidlá.

Viacero solárnych zariadení, ako napríklad solárne LED svietidlá, dokáže splniť funkciu tradičných spotrebičov lepšie a úspornejšie.

Solárny záložný generátor

Toto zariadenie je v podstate vaša vlastná prenosná elektráreň. Existuje veľa značiek, ktoré ponúkajú rôzne variácie týchto solárnych zariadení a väčšina z nich váži medzi 35 až 45 kg. Zostava sa skladá z dvoch základných komponentov: solárneho panelu  a batérie, ktorá ukladá vygenerovanú energiu. Zariadenie stačí ponechať pri dome na mieste, na ktoré svieti slnko väčšinu dňa.

Viacero solárnych zariadení, ako napríklad solárny generátor, dokáže splniť funkciu tradičnejších zariadení lepšie a úspornejšie.

Solárne vodné čerpadlá

Vodné čerpadlá sú zodpovedné za významnú časť spotreby elektrickej energie na domácom účte. Vzhľadom k tomu, že je takmer nemožné vylúčiť ich použitie v domoch, najlepšou alternatívou je solárne vodné čerpadlo. Či už ho chcete používať pre dodávku pitnej vody do domácnosti alebo prevádzku dekoratívnej fontány v záhradke, zabezpečí vám nizkonákladovú prevádzku minimálne v tej teplejšej časti roku.

Viacero solárnych zariadení, ako napríklad solárna vodná pumpa, dokáže splniť funkciu tradičných spotrebičov lepšie a úspornejšie.

Solárny varič

Pre tých z vás, ktorí radi varia a jedia v prírode, je solárny varič príležitosťou predviesť svoje umenie bez nutnosti rozkurovania grilu alebo ohniska. Pokročilé solárne variče majú schopnosť dosiahnuť teplotu takmer 200 °C, teda sú porovnateľné s normálnym varením v rúre. Tento úžasný prístroj je veľmi jednoduchý na inštaláciu i obsluhu.

Viacero solárnych zariadení, ako napríklad solárny varič, dokáže splniť funkciu tradičných spotrebičov lepšie a úspornejšie.

Solárna zabezpečovacia súprava

Solárna zabezpečovacia súprava je sada solárnych nástrojov, ktoré využijete v prípade mimoriadnych udalostí, ako je napríklad výpadok prúdu alebo prírodné katastrofy. Najbežnejšie solárne havarijné súpravy obsahujú rádio, mobilný telefón nabíjačku, baterku ale i poveternostnú stanicu a hodiny. Všetko samozrejme poháňané slnečnou energiou. Toto zariadenie vám dodá pocit bezpečia a zabezpečí vám aktuálne informácie o situáciu vonku v prípade núdze.

solarna-zabezpecovacia-sada

 

Tak ako? Sú to veci, bez ktorých si rok 2014 neviete predstaviť? :-)

K niektorým zariadeniam možno nebude jednoduché sa na Slovensku dostať, ale ak využijete medzinárodné internetové obchody ako e-bay alebo aliexpress, určite ich zoženiete.

Zdieľajte:   Facebooktwittermail