Všetky kategórie

Zelená architektúra

Pasívny solárny dom v náručí prírody šetrí náklady a znižuje uhlíkovú stopu

Pasívny solárny dom v amerických horách využíva výhody najmodernejších energetických riešení na šetrenie nákladov, ale aj životného prostredia.

Plánujete protislnečnú ochranu? Poradíme vám.

Dokonca aj na tom najpohodlnejšom záhradnom nábytku si človek v lete neoddýchne, pokiaľ naňho praží slnko. Vhodná protislnečná ochrana je kľúčom k dokonalému relaxu. Vyberte...

Prvá plávajúca farma na svete je domovom pre 32 zvierat

Plávajúca farma v Rotterdame, ktorá je jediná svojho druhu na svete, ukazuje ako sa dá znížiť citlivosť a ohrozenie potravinovej výroby voči klimatickým zmenám a zvýšiť jej udržateľnosť.

Zateplenie: základné tipy, ako a čím zatepliť fasádu

Dobré zateplenie znamená správne zvolený materiál, ktorý prinesie zásadnú úsporu energií pri vykurovaní, tak aj pri klimatizovaní interiéru budovy.

Tento kartónový minidom sa dá postaviť už za 24 hodín

Amsterdamské architektonické štúdio Fiction Factory navrhlo minidom Wikkelhouse, ktorého hlavnou konštrukčnou súčasťou je pomerne neortodoxný materiál.

Americká profesorka vyvíja inteligentné stavebné materiály, ktoré sa pohybujú

Takéto inteligentné stavebné materiály by mohli spôsobiť revolúciu v architektúre, zmeniť spôsob, akým sa budujú stavby a zároveň znížiť obrovskú uhlíkovú stopu, ktorú vytvára stavebný priemysel.

Na nemeckom sídlisku Vauban sú automobily už 20 rokov takmer minulosťou

Pred dvadsiatimi rokmi bolo toto sídlisko vybudované ako radikálny experiment, teraz ale dokazuje, že automobily nie sú ku každodennému životu nevyhnutné.

Verejná knižnica v Severnej Karolíne ukazuje, ako môže vyzerať budúcnosť knižníc

Knižnica Štátnej univerzity v Severnej Karolíne je architektonickým aj technologickým unikátom a naznačuje, akým smerom by sa mohli v budúcnosti zmeniť možnosti a funkcie knižníc.

Eko hotel v Portugalsku využíva solárnu energiu aj energeticky efektívne systémy

Eko hotel Noah Surf House si svoje označenie získal tým, že v maximálnej miere využíva princípy udržateľnosti a ekologické riešenia pre svoju prevádzku.  

Budova v Amsterdame ukazuje, ako sa dá rekonštrukciou dosiahnuť maximálna udržateľnosť

Pri rekonštrukcii a dostavbe staršieho objektu na kancelársku budovu bola hlavnou podmienkou udržateľnosť, vďaka čomu získala najvyššie hodnotenie BREEAM.

Pasívny dom v českých horách využíva technológiu na recykláciu tepla

Pasívny dom na česko-nemeckých hraniciach pôsobí rustikálnym dojmom, vnútri sa však skrývajú moderné energetické riešenia.

Firma MacRebur, ktorá vyrába plastové cesty, otvorila prvú továreň

Škótska spoločnosť MacRebur vyrába plastové cesty z plastového odpadu, ktorý by inak skončil na skládkach.