Začal sa Ekotopfilm 2014

Už 41. ročník Medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm, ktorý sa zaoberá trvalo udržateľným rozvojom, začal včera v hoteli Tatra. Počas piatich dní v Bratislave festival ponúkne 80 dokumentárnych filmov z celého sveta. Následne sa presunie do Košíc (24. – 25. 11.) a do Žiliny (27. – 28. 11.) Vstup na festival je bezplatný.

Okrem filmov prináša najstarší festival s ekologickou tematikou bohatý sprievodný program, plný workshopov, prednášok, diskusií a výstav. Pevné miesto v programe patrí už tradične aj najmladším divákom. Junior festival má podľa slov generálneho riaditeľa festivalu Petra Líma vzdelávací, kultúrny a humánny rozmer a v ekologických témach sa usiluje vzdelávať aj mladšiu generáciu.

Šancami mladej generácie sa zaoberá aj otvárací film Ekotopfilmu „Hodváb z Madagaskaru“. Ústrednou témou americkej snímky sú udržateľné globálne fair trade trhy, vďaka ktorým sa darí zachovávať dávne tradície, budovať ženám sebavedomie, nezávislosť a meniť budúcnosť ich detí.

Zaujímavosťou dnešného (utorkového) programu bude určite beseda s Raphaelom Fellmerom, ktorý bude prezentovať svoj “kontajnerový” spôsob života.

Raphael Fellmer bude hosťom festivalu, foto: Raphael Fellmer
Raphael Fellmer bude hosťom festivalu, foto: Raphael Fellmer

Raphael žije bez peňazí a bude rozprávať aj o tom, prečo sa rozhodol žiť týmto štýlom života, bude rozprávať o plytvaní potravinami vo všeobecnosti, podelí sa o svoje vlastné skúsenosti s vyberaním jedla z odpadkových košov na vyradené potraviny zo supermarketov (tzv. dumpster diving) v čase, keď ešte nespolupracoval z potravinovými reťazcami.

Počas slávnostného otváracieho večera sa konalo aj udeľovanie festivalovej ceny za „mimoriadne výkony dosiahnuté v záujme trvalo udržateľného rozvoja, za významné vedecké objavy, humánne či kultúrne aktivity alebo za celoživotné dielo v záujme rozvoja ľudskej spoločnosti“. Laureátom Honour of Ekotopfilm 2014 sa tento rok stal lekár, vedec, vysokoškolský pedagóg, zakladateľ zdravotníckych, sociálnych zariadení a iniciátor humanitárnych misií v krajinách tretieho sveta Vladimír Krčméry.

Laureát Honour of Ekotopfilm 2014, Vladimír Krčméry, foto: trnavskyhlas.sk
Vladimír Krčméry, foto: trnavskyhlas.sk

Zaradil sa tak medzi také domáce a svetové osobnosti ako napríklad Pavol Barabáš, Elena Siracká, monacké knieža Albert II., Václav Havel, bývalý viceprezident USA Al Gore či legendárny Jacques Yves Cousteau, ktorý sa stal úplne prvým laureátom pocty v roku 1998.

Program je pre verejnosť prístupný denne od 16.00 do 22.00 hodiny. Po Bratislave, Košiciach (24. – 25. 11.) a Žiline (27. – 28. 11.) zavíta festival tento rok do ďalších viac ako 50 miest po celom Slovensku. Špeciálnym karavanom prinesie svoje filmy tým, ktorí sa nemôžu zúčastniť na premietaniach v spomenutých mestách.

Zdroj: ekotopfilm.sk

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail