Svetová premiéra: robot prvý krát operoval pacienta s rakovinou

robot

Super-mikrochirurgická operácia, ktorú prvý krát vykonal robot, dopadla úspešne a dokázala, že technológia je kľúčovým prelomom pre chirurgov na celom svete.

Robot vykonal úspešnú operáciu

V holandskom Maastrichte nedávno prebehla unikátna operácia. Vôbec prvý krát totiž za asistencie chirurgov operoval robot, resp. robotické zariadenie s dvoma rukami. Ide o svetovú premiéru super-mikrochirurgického zásahu, vykonaného robotickými rukami. Chirurgovia robotické zariadenie využili na zašitie 0,3- 0,8 mm ciev na ramene pacienta, trpiaceho rakovinou. Robotické zariadenie vyvinuli vedci z Univerzity v Maastrichte v spolupráci s kolegami z Univerzity v Eindhovene a spoločnosťou Microsure. Je nápomocné najmä pri podobných typoch operácií, keďže dokáže zvýšiť presnosť chirurga, ktorá je v mikrochirurgii obzvlášť dôležitá. Operovanému pacientovi sa darí a chirurgovia majú dôvod na entuziazmus. Správy o tejto mimoriadnej operácii oznámili chirurgovia koncom septembra na Svetovom kongrese lymfológie v Barcelone.

robot

robot

Robot by mohol znížiť náklady v zdravotníctve

Lymfedén je lekársky výraz pre opuch, ktorý vzniká ako následok zlej funkcie lymfatického (čiže miazgového) systému, pri ktorej dochádza k hromadeniu tekutiny v tkanive. Veľmi často sa vyskytuje ako vedľajší efekt liečby rakoviny prsníka. Relatívne novou a úspešnou liečbou je super-mikrochirurgický zásah. Ten je však z hľadiska presnosti natoľko náročný, že ho zvládne vykonať iba pár chirurgov na celom svete. S riešením prišli vedci v Holandsku. Vyvinuli robotické zariadenie, ktoré kontroluje chirurg prostredníctvom pohybu svojich rúk. Tie sa prevedú do menších, precíznejších pohybov, ktoré vykonávajú robotické ruky. Zariadenie zároveň dokáže stabilizovať potenciálnu triašku pohybov chirurga a vďaka tomu je procedúra viac kontrolovaná a jednoduchšia. Dá sa teda očakávať, že robot zvýši počet mikrochirurgických procedúr a umožní vznik nových chirurgických zásahov, ktoré sa doteraz nedali vykonávať ručne. To by malo viesť k lepším výsledkom a zároveň nižším cenám v zdravotníctve vďaka menšiemu počtu komplikácií a menej pooperatívnej starostlivosti.

robot

Robot by mal v budúcnosti vykonávať ešte komplexnejšie zásahy

Podľa Shana Shan Qiu Shoa, plastického chirurga na Maastrichtskej univerzite, im robot umožňuje vysokú precíznosť pri pohyboch počas procedúr, vyžadujúcich použitie chirurgického mikroskopu. Okrem toho, že sú takéto zásahy pohodlnejšie a jednoduchšie, zariadenie dokáže operovať cievy akýchkoľvek veľkostí. Čo je však najdôležitejšie, tieto dobré správy sú dôležité pre pacientov, ktorí môžu byť o čosi kľudnejší. Technický riaditeľ spoločnosti Microsure, Raimondo Cau povedal, že sú veľmi šťastní a pyšní na to, že operácia dopadla úspešne. Dokázali totiž, že robot je prelomom v zlepšovaní chirurgickej starostlivosti. V budúcnosti plánujú využiť zariadenie na asistenciu pri komplexnejších mikrochirurgických procedúrach ako je napríklad rekonštrukcia tkaniva po odobraní nádoru.

Zdroj:

https://nos.nl

http://microsure.nl

Zdieľajte:   Facebooktwittermail