Prieskum: energetické certifikáty sa dajú využiť lepšie

pri zvyšovaní energetickej hospodarnosti budov by mali Slovaci čerpať viac informácií, ktoré obsahujú energetické certifikáty

Z online prieskumu spoločnosti ZSE Energia, ktorý spoločnosť realizovala v druhej polovici novembra 2013 a prostredníctvom odkazu na našom facebooku ste sa doňho mohli zapojiť aj vy, vyplynulo, že energetické certifikáty a informácie z nich by mohli Slováci lepšie využiť na zvýšenie energetickej hospodárnosti svojej stavby.

Energetické certifikáty domov považujú slovenskí spotrebitelia za nástroj, ako získať transparentnú informáciu o nákladoch na prevádzku nehnuteľnosti, podobne ako si dokážu jednoducho porovnať elektrické spotrebiče podľa energetických tried prípadne energetických štítkov.

„K tomuto dokumentu však pristupujú skôr pasívne a nevedia, že im prináša odporúčania pre ďalšie opatrenia na zlepšenie hospodárnosti budovy,“ vyplýva to zo spomínaného prieskumu.

Energetické certifikáty vnímame skôr ako povinnosť

„Povinnosti energetickej certifikácie budov máme v platnosti už 6 rokov. Stále sú však vnímané hlavne ako nutnosť ku kolaudácii alebo k predaju nehnuteľnosti. Ďalej sa s nimi nepracuje, hoci tento dokument v sebe nesie ďalšie odporúčania, ako zvýšiť energetickú hospodárnosť stavby. Práve tá môže byť tiež významným faktorom, ktorý rozhodne o výbere z porovnateľných nehnuteľností,“ konštatovala vedúca produktového manažmentu spoločnosti, Tatiana Tilňaková.

Zmenou svojho správania, napríklad znížením teploty, úplným vypínaním televízorov či počítačov alebo využívaním práčky, či umývačky na 100 % možno dosiahnuť úsporu v desiatkach eur ročne. Energeticky hospodárny dom v triede A – pasívny dom dokáže v porovnaní s domom v triede C – vyhovujúci požiadavkám energetickej hospodárnosti ušetriť za rok na výdavkoch za energie viac ako 1000 eur.

Do akej energetickej triedy bola zaradená konkrétna stavba, je uvedené v energetickom certifikáte. Internetový prieskum zároveň ukázal, že energetické certifikáty pozná len štvrtina opýtaných, zvyšok respondentov o nich len počul alebo ich nepozná vôbec.

Najčastejšie sa k energetickým certifikátom dostali opýtaní pri obstaraní rodinného domu – kolaudácii vlastného alebo kúpe už postaveného. Dodávateľa certifikátu si ľudia vyberajú podľa ceny v 42 %, prípadne na základe odporúčania a časovej dostupnosti. Informácie o zhotoviteľovi im najčastejšie poskytli priatelia a známi, a to v 42 %.

 

Tip ako ušetriť: Staviate rodinný dom alebo ho rekonštruujete? V tom prípade budete na jeho skolaudovanie potrebovať energetický certifikát. Ak ste zákazníkom spoločnosti ZSE Energia, môžete využiť výhodnú sprostredkovanú službu a certifikát získať za bezkonkurenčnú cenu.

Ak máte záujem, pozrite si, prosím, prezentáciu výsledkov z nášho prieskumu:

Zdroj: zse.sk, teraz.sk

Zdieľajte:   Facebooktwittermail