Pozoruhodné ekologické dátové centrum vzniká vo Švédsku

Podľa štúdie Ericsson Mobility Report má do roku 2019 mobilná dátová prevádzka každoročne v priemere narásť o 45 %. Na konci tohto obdobia by mala dosiahnuť desaťnásobok tej minuloročnej, teda približne 10 exabajtov. Celosvetový trend narastajúcej spotreby dát si vyžaduje aj zmenu v prístupe ich spracovania a úschovy. Pozoruhodný príklad prichádza zo švédskeho Falunu, kde vzniká ekologické dátové centrum.

Mobil bez internetu si už snáď nikto z nás nevie ani predstaviť. To, čo bolo pre mnohých pred pár rokmi luxus, je dnes už samozrejmou službou, ktorú dennodenne využívame. S rozvojom HSPA a LTE sietí sa, samozrejme, zvyšuje aj dátová spotreba.

Ekologické dátové centrum ako odpoveď na rast spotreby dát. zdroj: ericsson
Odhadovaný rast spotreby mobilných dát v jednotlivých segmentoch. zdroj: ericsson

 

Ekologické dátové centrum ako odpoveď na vysokú spotrebu dát

Vo švédskom meste Falun vzniká prvé ekologické dátové centrum. Nadbytočné teplo z EcoDataCentra využije mesto na vykurovanie budov. Autorom je energetická spoločnosť Falu Energi & Vatten v spolupráci so spoločnosťou EcoDC AB. Spoločnosť Schneider Electric dodáva projektu technologické riešenia pre úsporu energie.

Základom ekologického dátového centra je prepojenie na miestny vykurovací systém. Jediné dátové centrum vie totiž spotrebovať viac elektriny ako stredne veľké mesto, pričom veľká časť tejto energie  zvyčajne ostáva nevyužitá a datacentrum ju vypustí vo forme tepla do atmosféry. EcoDataCenter vo Falune bude pripojené na miestnu vykurovaciu infraštruktúru. Nadbytočné teplo z dátového centra vyhreje miestne budovy. Naopak v letnom období nadbytočná para z miestnej elektrárne poženie chladiace prístroje datacentra.

Ekologické dátové centrum EcoDataCenter bude napojené na energetický systém mesta Falun, zdroj: Schneider Electric
Ekologické dátové centrum EcoDataCenter bude napojené na energetický systém mesta Falun, zdroj: Schneider Electric

„Spolupráca medzi dátovým centrom a miestnym vykurovacím systémom zníži objem vytvorených emisií na mieru negatívnej CO2 stopy. Dátové centrum pripojíme k už existujúcemu udržateľnému energetickému systému, čo umožní využiť všetku vyrobenú energiu. Preto to bude prvé ekologicky neškodné datacentrum na svete,“ vysvetľuje Bengt Gustafsson, výkonný riaditeľ Falu Energi & Vatten.

ZAUJÍMAVOSŤ: Najzelenšie dátové centrum je pod nórskym fjordom

Ekologické dátové centrum používa iba energiu z obnoviteľných zdrojov – slnečnú, veternú a vodnú rovnako ako sekundárne biopalivá.

„Projekt EcoDataCenter tiež ukazuje, že ekologické riešenia môžu priniesť úsporu. Dátové centrum napojené na miestny vykurovací a chladiaci systém prináša efektívne využitie vyrobenej energie  a následnú úsporu pre nás aj našich klientov,“ dodáva  Børge Granli.

Prvý komplex tvorený z troch budov bude dokončený v prvom kvartáli  2016.

Ekologické dátové centrum EcoDataCenter v číslach:

  • tri budovy s rozlohou 23 250 m2
  • 18 megawattov
  • operačný čas: 100 %
  • energetické zdroje: slnko, vietor, voda a sekundárne biopalivá
  • bezpečnostná klasifikácia: Tier IV™ (najvyššia možná), datacentrum bude chránené obrovskými betónovými múrmi a pokrokovým bezpečnostným systémom
  • ekologický dizajn podľa LEED Platinum
  • sedum (špeciálny druh rastlín, ktorý chladí) vysadené na strechách budov
  • podnebie: priemerná ročná teplota 5 °C, priemerný počet dní, keď teplota vystúpi nad 25 °C je 22 dní
  • prístup k pozemku: 2 km od diaľnice, 25 km od letiska, 2 hodiny vlakom od Stockholmu


Viac informácií sa dozviete vo videu:


O Falu Energi & Vatten

Falu Energi & Vatten je spoločnosť vlastnená mestom Falun so špecializáciou na ekologicky neutrálny život a infraštruktúru budúcnosti vo Falune. Zameriava sa na to, aby energetický systém, kúrenie a chladenie, recyklácia a vodné hospodárstvo pracovali efektívne. Jej cieľom je tiež pomôcť vyrastať deťom v spoločnosti bez emisií, ktorá vyrába energiu z lokálnych, obnoviteľných zdrojov.

Zdroj: Schneider Electric

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail