Obchodný reťazec našiel spôsob ako ušetriť elektrickú energiu

ako ušetriť elektrickú energiu

Otázka ako ušetriť elektrickú energiu nie je už dnes aktuálna iba pre domácnosti, ale najmä pre veľké nadnárodné spoločnosti, ktoré dokážu nielen veľa ušetriť, ale i pomôcť prírode okolo nás. Mnohé z nich totižto na celom svete pracujú v tzv. „nonstop“ režime, čo si vyžaduje vynakladanie nemalých finančných prostriedkov práve za spotrebu elektrickej energie. 

Touto otázkou sa významne začal zaoberať jeden z najväčších obchodných reťazcov vo Veľkej Británii, spoločnosť Tesco. Inovatívnym spôsobom sa preto rozhodli ukázať svojim zamestnancom a zákazníkom všetky dostupné spôsoby, ako sa to dá.

Tesco našlo spôsob ako ušetriť elektrickú energiu a znižovať emisie CO2

Do svojich obchodov nainštalovali tzv. „interaktívne tabule“, ktoré:

  • prehľadným spôsobom zobrazujú informácie o aktuálnej spotrebe elektrickej energie daného obchodu
  • ukazujú zamestnancom nielen možné rezervy vo zvýšení  energetickej efektívnosti, ale aj dosiahnuté výsledky
  • prispievajú k zvýšeniu povedomia o energetickej efektívnosti nielen pre svojich zamestnancov, ale aj zákazníkov

Pre Tesco však táto iniciatíva nie je vôbec prvá. Už v rokoch 2000 – 2006 sa im efektívne podarilo znížiť spotrebu elektrickej energie o polovicu, a preto sa dnes rozhodli zájsť ešte ďalej. Do roku 2020 má celý tento reťazec záujem znížiť emisie CO2 až o polovicu, vďaka čomu sa táto tzv. „interaktívna tabuľa“ stala reálnym prostriedkom k dosiahnutiu tohto vytúženého cieľa. Zaujímavé tiež je, že do roku 2050 sa chcú dosať až na ich nulovú hodnotu.

ako ušetriť elektrickú energiu

Do dnešného dňa je práve Tesco jediným obchodným reťazcom, ktorý do praxe zaviedol nástroj:

  • pre efektívne riadenie spotreby elektrickej energie v reálnom čase
  • ktorý je ľahko ovládateľný 

Každá tabuľa disponuje tzv. dotykovou obrazovkou, pozostáva z vysoko kvalitných a zároveň ekologických materiálov, vďaka čomu je zabezpečená ich trvácnosť. Od decembra 2010 boli už nainštalované v 614 obchodoch. V roku 2011 sa následne ďalších 900 kusov nainštalovalo do zvyšných obchodov nielen vo Veľkej Británii, ale i v Írsku. Tabule sú samozrejme umiestňované na veľmi frekventované miestach, aby sa zabezpečilo ich plnohodnotné využitie.

Dôležité je, že tieto tabule už dokázali ušetriť elektrickú energiu v takom objeme, ktoré je porovnateľné objemu 34 000 ton emisií CO2 ročne. Pre lepšiu predstavu, ide o také množstvo emisií CO2, ktoré dokáže vyprodukovať až 19 000 stredne veľkých domov za rok. Tesco dokáže týmto spôsobom ušetriť ročne až 180 000 kWh, čo sa rovná ročnej spotrebe približne 54 stredne veľkých rodinných domov.

V budúcnosti by sa tento systém mal rozšíriť aj napr. do kancelárskych budov vo Veľkej Británii, a taktiež by mal byť k dispozícii aj pre medzinárodný trh. Tesco je presvedčené, že tento systém je nielen trvalo udržateľný, ale môže byť tiež pomerne ľahko dostupný aj pre iné priemyselné odvetvia.

Na záver treba povedať, že spôsobov ako ušetriť elektrickú energiu je naozaj mnoho. Čo je však dôležité je to, že Tesco berie iniciatívu za znižovanie spotreby elektrickej energie veľmi vážne, a v prípade emisií CO2 majú do roku 2050 za ceľ dosiahnuť ich nulovú hodnotu, čo je naozaj obrovský krok vpred. Ostáva nám len dúfať, že táto inovácia zavíta aj k nám na Slovensko.

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail