Japonská spoločnosť predstavila robotické autonómne traktory

autonómne traktory

Japonský výrobca dieselových motorov Yanmar začne predávať robotické a autonómne traktory už začiatkom októbra tohto roka.

Autonómne traktory Yanmar

Autonómne autá, nákladiaky, autobusy, lietadlá, ale aj lode už v súčasnosti nie sú žiadnou novinkou. Existujú však už aj robotické autonómne traktory. Japonská spoločnosť Yanmar totiž nedávno predstavila novú líniu takéhoto typu traktorov. Spustenie ich predaja plánuje 1. októbra tohto roka. Každý z modelov je vybavený autonómnym operačným systémom s názvom Smartpilot a informačno-technologickou technológiou (ICT), ktoré im umožňujú prevádzku v plne a polo-autonómnom móde.

autonómne traktory

Autonómne traktory pre kvalifikovanú prácu

I keď sa niekomu môže zdať, že obrábanie polí je len jednoduché jazdenie traktorom, opak je pravdou. Na to, aby sa dali vytvoriť jednotné rady, ktoré majú od seba dostatočne veľkú vzdialenosť na obmedzenie rizika erózie, je potrebné prejsť komplexným výcvikom a mať dostatok skúseností. Yanmar uvádza, že (zatiaľ) nepomenované robotické autonómne traktory sú navrhnuté nielen na zníženie potreby manuálnej práce. Mali by zároveň pomôcť vykonávať práce, ktoré vyžadujú vysokú precíznosť. To platí najmä pre Japonsko, ktoré má veľa rozľahlých fariem a kvalifikovaní pracovníci starnú či odchádzajú do veľkomiest. Veľkou výhodou týchto traktorov je okrem iného aj to, že sa dajú dodatočne nainštalovať na konvenčnejšie modely traktorov od tejto spoločnosti.

autonómne traktory

Autonómne traktory a bezpečnosť

Tieto autonómne traktory môžu fungovať v automatickom a lineárnom móde. V tom automatickom traktor zvláda všetky vodičské operácie a na precíznu navigáciu slúži GPS alebo základná stanica. V lineárnom móde traktor ovláda pohyby po poli a ľudský operátor pomáha pri zložitejších manévroch napríklad pri otáčaní v obmedzenom priestore. ICT systém popritom zbiera údaje pomocou siete senzorov. Ľudský operátor dokáže traktor ovládať z diaľky a pomocou 10-palcového tabletu môže dokonca ovládať dva traktory naraz. Rozšírený bezpečnostný systém predchádza nehodám a umožňuje operátorovi zastaviť traktor v prípade núdze. Výrobca očakáva, že v budúcom roku predá 100 kusov a cena sa pohybuje medzi 83-tisíc až 120-tisíc eur v závislosti od konkrétneho modelu.

Zdroj:

https://www.yanmar.com

https://newatlas.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail