HoloFlex – flexibilný a holografický smartfón

smartfon

Nový smartfón má ohybnú konštrukciu a holografický displej, ktorý zobrazuje 3D videá a obrázky bez nutnosti použitia akýchkoľvek okuliarov.

Revolučný smartfón, ktorý prenáša 3D obraz

Aj keď vývoj nových smartfónov napreduje v poslednej dobe veľmi rýchlym tempom, základná idea a technológia sa v podstate nemení. Teraz však vedci z kanadskej Queen’s University Human Media Lab predstavili nový prototyp smartfónu nazvaný HoloFlex. Tento telefón je unikátny v tom, že ponúka prevratný spôsob interakcie s telefónom a to prostredníctvom zobrazovania 3D obrázkov a videí a to bez špeciálnych okuliarov alebo projektorov.

smartfon

Technické parametre

HoloFex smartfón má 1920 x 1080 HD OLED (Organic Light Emitting Diode) bezdotykový displej. 3D efekt sa dosiahne tak, že obrázky či videá sú prevedené do 12 pixelových okruhových blokov, ktoré ich premietajú  späť v 3D kvalite viditeľnej z takmer ktoréhokoľvek uhlu pohľadu. Tieto bloky premietajú obraz cez mikrošošovkové pole pozostávajúce z 16 000 šošoviek s funkciou rybieho oka. Výsledkom je konečné  160 x 104 rozlíšenie.

Flexibilita telefónu vychádza z predchádzajúceho modelu displeja ReFlex, ktorý využíva hmatovú spätnú väzbu. Prostredníctvom ohýbania telefónu môže užívateľ pohybovať objekty vpred a vzad vo virtuálnom priestore. Pri ideálnych podmienkach a použití kvalitnej kamery môže byť takýto displej obrovským prelomom vo využívaní smartfónov napríklad pri 3D videokonferenciách keďže  je možné obzerať sa aj okolo osoby na druhom konci linky. Táto funkcia otvára takisto nové možnosti pri 3D modelovaní a 3D tlači. Ohybnosť telefónu poskytuje aj unikátny zážitok pri rôznych hrách založených na pohybe ako napríklad populárne Angry Birds. HoloFlex je poháňaný 1,5 GHz procesorom Qualcomm Snapdragon 810 a má 2 GB pamäť. Využíva operačný systém Android 5.1.

 

 Vylepšenie rozlíšenia a budúcnosť

Aj keď sa zatiaľ kvalita obrazu prenášaného cez smartfón HoloFlex môže zdať nízka, prototyp prináša prelomové možnosti pri komunikácii a poskytuje prvú ozajstnú 3D technológiu použitú v smartfóne. Praktické použitie sa neočakáva v tejto dekáde, ale vedci naďalej pracujú na vývoji a my sa tak môžme tešiť na nové prototypy vo vyššom rozlíšení. Smartfón bol predstavený na konferencii ACM CHI 2016, ktorá prebieha v týchto dňoch. Otázkou však nateraz ostáva cena takéhoto zariadenia.

Zdroje:

http://www.hml.queensu.ca/blog/holoflex

Podobné články:

Grafén môže priniesť nočné videnie na sklá automobilov alebo do smartfónov

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail