Dotyková obrazovka s novou technológiou GHOST posúva dáta z obrazovky do 3D sveta

dotyková obrazovka

Ambiciózny projekt pod názvom GHOST (Generic, Highly-Organic Shape-Changing Interfaces) je výtvorom až štyroch rôznych univerzít z Veľkej Británie, Holandska a Dánska. Vyvíja technológiu, ktorá nám umožní pomocou končekov prstov doslova vytiahnuť dáta, ktoré mu zobrazuje jeho dotyková obrazovka do 3D sveta.

Projekt bol spustený už v roku 2013, s tým, že na jeho podpore sa podieľa aj Európska Únia, keďže má potenciál na to, stať sa kľúčovou technológiou pre zariadenia v budúcnosti. Technológia GHOST by nám mohla umožniť používať končeky našich prstov na to, aby sme dokázali vytiahnuť dáta, ktoré zobrazuje dotyková obrazovka nášho zariadenia, do reálneho, 3D sveta. Na celej technológii je ale najzaujímavejšie zrejme to, že našimi prstami budeme schopní cítiť tieto dáta, ako fyzické objekty a pohybovať nimi, zatiaľ čo budú voľne zavesené vo vzduchu.

dotyková obrazovka

Ako spravíme z dát , ktoré nám zobrazuje dotyková obrazovka 3D objekty?

Podľa tímu, ktorý stojí za výskumom GHOST-u, môže táto technológia fungovať vďaka deformovateľným displejom a technológií, ktorá umožňuje vznášanie sa predmetov s pomocou ultrazvuku. To znamená, že potom, ako budú dáta vytiahnuté z 2D sveta, ktorý nám zobrazujú displeje, stanú sa z nich objekty v 3D svete, ktoré budeme môcť prenášať a cítiť dotykom. „Nie je to iba o tom, deformovať tvar obrazovky, ale tiež o tom, že digitálny objekt, s ktorým chcete manipulovať sa môže vznášať dokonca v bode vysoko nad zemou,“ povedal jeden z vedcov Kasper Hornbæk, ktorý na projekte pracuje.

dotyková obrazovka

Ako bude teda možné technológiu GHOST využiť? Možnosti, ktoré so sebou GHOST prináša sú obrovské. Tak napríklad, neurochirurg si bude môcť jednoduchšie vytvoriť digitálnu verziu mozgu, ktorý sa chystá operovať, čo mu umožní dotyková obrazovka s touto technológiou a pred zákrokom s ňou pracovať, vďaka čomu v konečnom dôsledku umožní byť viac pripraveným. GHOST ale bude môcť byť užitočnou technológiu aj pri každodennom používaní.

Hoci je projekt stále ešte v začiatkoch, výskum už prichádza s viacerými prvými prototypmi, ktoré dodávajú výskumnému tímu sebadôveru do budúcnosti. Tak napríklad, prototyp Emerge umožňuje vytiahnuť dáta v tvare stĺpcových grafov z obrazovky pomocou končekov prstov. No a s takto vytiahnutými dátami je potom možné manipulovať rukou, akoby to boli iné, bežné 3D objekty.

Zdroj: foxnews.co

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať:

https://www.setri.sk/grafen-moze-zmenit-svet-na-zelene-miesto/

https://www.setri.sk/inteligentne-elektromery-na-slovensku/

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail