Ako Bluetooth 5.1 skvalitní Váš Smart home? (2. časť)

Bluetooth 5.1

Technológia Bluetooth 5.1 prinesie oproti súčasnej verzii viaceré vylepšenia, ako napríklad možnosti zisťovania lokácie či rýchlejšie pripojenie.

Lokalizácia s Bluetooth 5.1

Predošlá časť článku o novej verzii technológie Bluetooth popísala najmä výhody lokalizačnej funkcie. Vďaka nej dokáže Bluetooth 5.1 veľmi presne lokalizovať osoby, zvieratá či objekty. V praxi to okrem iného môže znamenať koniec nekonečnému hľadaniu kľúčov, smartfónu či tabletu. Mnoho spoločností totiž predáva adaptéry (tzv. dongle), ktoré sa dajú pripevniť k dôležitým predmetom a Bluetooth ich potom dokáže rýchlo a jednoducho nájsť. Bluetooth 5.1 však nie je primárne určený na vyhľadávanie vecí, ale mohol by sa stať budúcnosťou skutočného Smart home.

Bluetooth 5.1

Nová úroveň automatizácie s Bluetooth 5.1

Možno aj Vy poznáte situáciu, keďže máte pustenú hudbu v jednej miestnosti, ale z rôznych dôvodov sa potrebujete pohybovať po celom byte či dome a radi by ste pritom pokračovali v počúvaní. Jednoduchým riešením sú samozrejme slúchadlá. Druhou možnosťou je zostavenie rozsiahleho audio-systému pomocou inteligentných asistentov ako sú Alexa Google Assistant či Siri. Vďaka novej funkcionalite Bluetooth 5.1 však Vás bude smartfón schopný nasledovať bez toho, aby ste museli používať viaceré zariadenia. Ak Vám to vyhovuje, systém dokáže pozastaviť prehrávanie potom, ako zaregistruje, že ste opustili miestnosť. To isté platí aj pre osvetlenie. Väčšina súčasných inteligentných svetelných systémov pracuje na základe ústnych povelov či vopred nastavených intervalov. S novou Bluetooth verziou sa môžete prechádzať po dome a svetlá sa budú automaticky zapínať tam, kam ste práve vstúpili. Ak si sadnete k televízii, kompatibilný smartfón Vás rozpozná, automaticky pozapína obľúbené zariadenia a stlmí svetlá na Vami preferovanú úroveň.

Bluetooth 5.1

Bluetooth 5.1 ušetrí energiu aj náklady

Automatická kontrola prítomnosti v jednotlivých miestnostiach však neovplyvní iba hudbu a svetlá. S lepšou schopnosťou rozpoznania prítomnosti môže Smart home vďaka Bluetooth 5.1 znížiť aj náklady na kúrenie či klimatizáciu. Pri vstupe do miestnosti počas slnečného dňa systém rozpozná, že svetlá nie sú potrebné, automaticky vytiahne žalúzie a vpustí dnu prirodzené svetlo. Podľa prítomnosti rovnako ovláda kúrenie alebo termostat a nie je tak potrebné myslieť na vypínanie a zapínanie. Rovnaká metóda sa dá aplikovať aj na množstvo ďalších zariadení ako sú inteligentné zásuvky, prenosné ohrievače, alebo zvlhčovače vzduchu.  Novinkou je aj tzv. rozšírený reklamný režim. Nejde o klasickú reklamu, ale novú funkciu, akou Bluetooth „propaguje“ dostupnosť . Rôzne zariadenia rozpoznajú vzájomné prepojenia a nemusia tak neustále skenovať okolité dostupné zariadenia, čím sa zlepší rýchlosť a kvalita pripojenia a ušetrí energia.

Zdroj:

https://www.bluetooth.com

https://www.amazon.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail