Získa inscenácia Blackout energetického Oscara?

Jihočeské divadlo v Českých Budějoviciach uviedlo v roku 2014 hru Blackout, groteskný thriller zaoberajúci sa dopadom výpadku elektrického prúdu na našu civilizáciu. Úspech si vynútil zaujímavé pokračovanie.

E.ON Energy Globe Award ČR 2014

U našich západných susedov sú známe nominácie na prestížne energetické ocenenie E.ON Energy Globe Award ČR 2014. V štyroch kategóriách Obec, Kutil, Firma a Mládež sa bude o priazeň porotcov ale aj hlasujúcich uchádzať 12 projektov. Jihočeské divadlo je nominované v kategórii mládež s projektom Blackout, cyklom predstavení a besied s energetickými odborníkmi

Téma blackoutu mala taký potenciál, že tvorcov hry Martina Glaser a Oľgu Šubrtová napadlo prepojiť divadelnú hru s besedami a urobiť tak z kultúrneho zážitku vzdelávací projekt. Besedy s odborníkmi na energetiku sú primárne určené študentom stredných škôl. Projekt má za cieľ osloviť až 2 500 študentov počas desiatich besied v priebehu roka 2014 a 2015.

Blackout na scéne

Samotné predstavenie má na svojom konte už viac ako 3 000 divákov. Vďaka tejto iniciatíve sa tak z divadelnej hry stáva vzdelávací projekt, ktorý šíri povedomie o možných katastrofických scenároch do budúcnosti. Príbeh divadelnej hry Blackout začína celkovým výpadkom elektrického prúdu, a to navyše v čase predvianočnom.

Divadelná hra Blackout sa pohráva s myšlienkou celkového výpadku prúdu a následných možností prežitia.
Divadelná hra Blackout zaznamenala obrovský úspech, teraz na ňu nadväzuje cyklus besied s energetickými odborníkmi. zdroj: www.jihoceskedivadlo.cz, foto: Petr Neubert

Ako sa uvádza v noticke k obsahu hry: „ … vypadne prúd. Na dlho. Všetky technické vymoženosti, ktoré berieme ako automaticky dostupné a na ktorých sme závislí, skolabujú. Nepôjde kúrenie, voda, v mestách sa začnú hromadiť odpadky, polícia i zdravotná starostlivosť prestane fungovať. … Možno by vás túžba zahriať sa a uvariť si niečo k jedlu rovnako ako našich hrdinov dohnala k nedobrovoľnej výprave na opustenú chatu do lesov. A napríklad by aj k vám dorazili nepozvaní hostia s rovnakým prianím – prežiť. Prežiť nech to stojí, čo to stojí … A napríklad aj na úkor niekoho iného!“

Škola hrou

Spojenie dramatického umenia so vzdelávaním reprezentuje následná beseda energetického špecialistu s divákmi, väčšinou študentmi. Odborníci sa počas debát snažia vysvetliť príčiny a následky blackoutu z odborného hľadiska. Diskusia so študentmi o spôsoboch šetrenia energie alebo využitia obnoviteľných zdrojov je neoddeliteľnou súčasťou večera.

Edukatívna časť programu je vďaka predchádzajúcemu emotívnemu umeleckému zážitku pre študentov atraktívnejšia. Hosťom prvej (pilotnej) besedy bola Ing. Dana Drábová, členka Nezávislé energetické komise a predsedníčka Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť, hosťom druhej besedy Ing. Jiří Tyc, predseda občianskeho združenia Jihočeští taťkové, šéf energetickej skupiny Hnutia ÁNO a riaditeľ spoločnosti ČEZ Energoservis.

V prípade úspechu bude projekt pokračovať aj v ďalších divadelných sezónach, aby mohol efektívne a interaktívnou cestou osloviť ďalších a ďalších študentov.

NÁŠ TIP: O ďalšom z nominovaných v kategórii Mládež sme už písali v článku: Nízkoenergetický dom AIR House zabodoval v Kalifornii

Zdroj: ekobonus.cz, jihoceskedivadlo.cz

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail