Zelený týždeň v technológiách: BMW predstavilo auto budúcnosti i ďalšie novinky

elektromobilita

Na počesť stého výročia vzniku BMW predstavila firma ambiciózny projekt auta budúcnosti BMW Vision Next 100, ktoré by malo mať inteligentné palubné dosky, prispôsobiteľný exteriér a „Spolujazdca“ s takmer úplne umelou inteligenciou, ktorý na základe zozbieraných  informácii o šoférovi vykoná základné rutinné činnosti alebo poskytne radu.

Vízia nie až tak vzdeialenej budúcnosti od BMW

Auto má dva módy: Boost mode, v ktorom je šofér zodpovedný za chod auta a Ease Mode, v ktorom auto šoféruje samo:


Hyperloop Viedeň – Bratislavu – Budapešť?

Ďalším zaujímavým projektom budúcnosti je prvý fungujúci Hyperloop,  ktorý by mal spojiť tri európske metropoly:  Viedeň, Bratislavu a Budapešť. Takisto ako v podobnom americkom projekte, ktorý by mal spojiť San Francisco a a Los Angeles, je rýchlosť cestovania približne 1223 kilometrov za hodinu, takže cestujúci by mali doraziť z Bratislavy do Budapešti za osem minút. Zatiaľ neexistuje žiaden konkrétny projekt, ale Slovensko by takýto projekt privítalo, keďže by sa úplne zmenila kvalita cestovania v rámci Európy a krajina je súčasne považovaná za jednu z najpokrokovejších krajín, čo sa týka implementácie nových technológií.

Hyperloop

Iným spôsobom sa na systémom medzimestskej dopravy zamýľa Nórsko, ktoré oznámilo zámer vybudovať sieť desiatich dvojprúdových cyklistických diaľnic okolo deviatich najväčších miest a do tohto projektu chce investovať  viac ako 824 miliónov eur.

Boeing vyvíja nie len lietadlá, ale aj toalety

Spoločnosť Boeing predstavila revolúciu v oblasti komfortu cestovania lietadlom:  samočistiace toaletné kabínky. Špeciálne ultrafialové žiarenie by malo zlikvidovať 99,99% baktérií a takisto odstrániť nežiaduce pachy. Toaleta by mala obsahovať bezdotykové umývadlo, zásobník na mydlo a kôš na odpad. Celá kabínka by mala byť automaticky vyčistená potom ako pasažier opustí kabínku a proces by mal trvať asi iba tri sekundy.

Solárna energia – budúcnosť osvetlenia veľkých miest

Zatiaľ čo u nás sa o fotovolitiku zaujímajú prevažne majitelia rodinných domov alebo firmy, vo svete sa rodia projekty týkajúce sa miliónov ľudí. Mesto Las Vegas rozbieha jedinečný  projekt ekologického verejného osvetlenia a vedci objavili revolučný systém filtrovania vody, ktorý by mohol pomôcť miliónom ľudí na celej planéte.

Fotovoltika inšpriruje k novým riešeniam

Ďalšími ekologickými novinkami, ktoré sa objavili tento týždeň sú napríklad Roll-Array- výkonný solárny panel vo forme koberca, ktorý je možné rozprestrieť a pripraviť na používanie v priebehu dvoch minút a stačia na to iba dve osoby.

Fotovoltika

Firma Deltec spustila výrobu novej línie Renew Collection, teda domov, ktoré si generujú vlastnú energiu vďaka fotovoltaickým solárnym panelom a to v zaujímavej cene, ktorá je nižšia ako 100 000 amerických dolárov.

fotovoltika

Či už sa jedná o osvetlenie veľkých miest, alebo o víziu budúcnosti od BMW, je zrejmé, že ekologické energetické riešenia sa stávajú hnacím motorom mnohých oblastí života ľudí po celom svete.

 

Zdroj: internet

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail