Vyššia energetická efektívnosť a bezpečnosť vašej domácnosti: prístroj FLIR ONE

Energetická efektívnosť

V dnešnom článku vám predstavíme prístroj, ktorý dokáže vo vašej domácnosti urobiť divy. Nielenže sa zvýši energetická efektívnosť vašej domácnosti a znížia náklady za energie, ale pomôže vám aj pri neočakávaných situáciách a dokonca sa s ním dokážete aj zabaviť.

Čo je FLIR ONE?

Podobá sa smartfónu a umožňuje vám ľahko vidieť teplo, ktoré ste predtým nikdy vidieť nemohli.

Na aký účel sa FLIR ONE využíva?

FLIR ONE vám pomôže:

  • izolovať miesta možných teplých a studených únikov vzduchu s cieľom optimalizovať energetickú efektívnosť vášho domova,
  • identifikovať mokré plochy a prípadné netesnosti v stropoch, stenách a podlahách a to ešte pred začiatkom potenciálneho vzniku plesní,
  • identifikovať preťažené elektrické zásuvky, ističe, vďaka ktorým môže dôjsť až k elektrickému skratu až požiaru,
  • nájsť vášho zatúlaného miláčika počas noci, prípadne detekovať lesnú zver,
  • skontrolovať tesnosť podlahového vykurovania,
  • lokalizovať hmyz a hlodavce v stenách,
  • lokalizovať potrubia pod podlahou a v stenách,
  • určiť, či je ohnisko už vyhasnuté, alebo ešte hrozí potenciálne riziko požiaru,
  • lokalizovať vašich priateľov v tme počas napr. nočnej zábavy :-)
  • a mnohé ďalšie účely, ktoré ešte objavíte sami.

 

Energetická efektívnosť
Energetická efektívnosť

Na základe vyššie spomenutého sa teraz zamerajme aspoň na tri také základné oblasti, akými sú energetická efektívnosť, voda a elektroinštalácia v domácnosti. V každej z týchto oblastí Vám dnes uvedieme konkrétny príklad využitia prístroja FLIR ONE.

Energetická efektívnosť domácnosti

Cieľom prístroja FLIR ONE je vytvorenie príjemnejšieho prostredia, v ktorom bývate a zároveň ušetriť náklady v podobe nižšieho účtu za spotrebu elektrickej energie. Pomocou tohto prístroja sa dá veľmi jednoducho lokalizovať únik tepla cez izolácie, okná, strechu a taktiež je možné identifikovať už časom neefektívny domáci spotrebič. Ak bývate v rodinnom dome, treba sa sústrediť aj na garáže, ktoré sú častokrát spojené s domom a únik tepla je tu taktiež pomerne výrazný.

Ak preto nechcete zbytočne plytvať energiou na vykurovanie, máte možnosť využiť prístroj FLIR ONE tak, že ho jednoducho namierite na kritické miesta a zistíte v akom stave je vo vašej domácnosti prienik tepla do vonkajšieho prostredia. Na základe týchto informácií môžete potom ľahšie urobiť potrebné opatrenia, či už v podobe dodatočnej výmeny okien, dverí, prípadne výmeny izolácie, neefektívneho spotrebiča (napr. elektrický kotol na vykurovanie), atď. Ak to spravíte, zakonzervujete tým nielen teplo vo vnútri priestoru ale tým ušetríte aj nemalé náklady za spotrebu elektrickej energie.

Voda v domácnosti

Predstavte si situáciu, že máte v domácnosti parketovú alebo nebodaj ešte drahšiu drevenú podlahu. Stane sa situácia, že vám umývačka riadu vytopí kuchyňu a voda z nej sa dostane až na parketovú podlahu do obývacej izby. Poviete si: „Čo teraz?“ Samozrejme, že parkety poumývate, avšak nemôžete si byť istý, že sa voda už nedostala aj pod ne. To vám s odstupom času môže spôsobiť naozaj veľké nepríjemnosti s vlhkosťou a následnými plesňami. Na toto postihnuté miesto jednoducho tento prístroj namierite a ten vás informuje, či sa pod podlahou voda nachádza. Ak áno, určí, kde všade. Týmto spôsobom máte teda ľahšiu možnosť urobiť také opatrenia, ktoré vám pomôžu predchádzať ďalším problémom.

Ďalším dobrým príkladom využitia tohto prístroja môže byť aj zistenie, či vám voda z odtokového potrubia pod sprchovacím kútom alebo vaňou neuniká. Ak bývate v rodinnom dome (alebo vám to sused v bytovke pod vami dovolí), pustite teplú vodu, choďte o poschodie nižšie na miesto, nad ktorým sa uvedená plocha nachádza a jednoducho na ňu namierte. Prístroj vám opäť ukáže, či k úniku vody dochádza alebo nie.

Elektroinštalácia vo vašej domácnosti

Bez ohľadu na to, či bývate v dome alebo v byte, mali by ste dávať pozor na možné prehriatie vášho elektrického vedenia, najmä počas letných mesiacov. Množstvo domácich spotrebičov v našich domácnostiach sa neustále zvyšuje. Tí z nás, ktorí disponujú starým elektrickým vedením, poprípade majú kombináciu starého s novým, by sa mali mať na pozore. Počas letných mesiacov sa totižto v mnohých domácnostiach využíva tiež klimatizácia a keď sa k tomu pridá staršie elektrické vedenie, problém elektrického skratu a následného požiaru, môže byť veľmi nepríjemným zážitkom. Ak máte tento prístroj, máte možnosť ho zamieriť či už na samotnú zásuvku ale aj na koncový istič vo vašom byte a hneď budete vedieť, ako na tom stojíte. Zapamätajte si, že opatrnosť nikdy nie je zbytočná.

Čo dodať na záver?

Je potrebné povedať, že tento prístroj je veľmi vhodný nielen pre ľudí, ktorí chcú zvýšiť energetickú efektívnosť svojich domov či bytov a tak znížiť účet za spotrebu elektrickej energie, ale je vhodný aj na mnohé iné účely, ktoré sa autori tohto prístroja od svojich klientov postupne dozvedajú.

 

Autor: Lukáš Kovačovič, zdroj: internet

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail