Študent náhodou objavil samo-opraviteľné sklo, ktoré by sa mohlo využiť na displejoch smartfónov

samo-opraviteľné sklo

Študent tokijskej univerzity pôvodne pracoval na vývoji nového typu lepidla, ale omylom sa mu podarilo objaviť samo-opraviteľné sklo.

Náhodou objavené samo-opraviteľné sklo

Takmer každému z nás niekedy spadol smartfón na zem. Výsledkom je väčšinou poškriabaný, či dokonca prasknutý displej, ktorý je potom nutné vymeniť. V Japonsku však objavili nový typ skla, resp. samo-opraviteľné sklo, ktoré si dokáže takéto škrabance či pukliny opraviť samo. Ako mnoho revolučných nápadov či objavov, aj tento bol objavený v podstate náhodou. Yu Yanagisawa, študent tokijskej univerzity a objaviteľ nového typu skla, sa pôvodne snažil vyvinúť nový typ lepidla. Namiesto toho však nechtiac vytvoril ľahký polymér, ktorý nazvali “polyether-thioureas”. Yanagisawov výskumný tím následne zistil, že ak je sklo vyrobené z tohto materiálu, je možné opraviť rôzne škody na ňom iba pomocou tlaku ruky. Yanagisawa zároveň zistil, že ak sa odreže povrch polyméru, jeho okraje k sebe priľnú a tzv. hojene vytvorí po manuálnom stlačení pri 21°C silnú vrstvu.

Samo-opraviteľné sklo sa „vylieči“ pri izbovej teplote

Myšlienka využitia polyméru pre samo-opraviteľné sklo však nie je žiadnou novinkou. Minulý rok vedci z kalifornskej univerzity publikovali štúdiu, v rámci ktorej navrhli využitie polyméru, ktorý by sa dokázal roztiahnuť do veľkosti, ktorá je 50-krát väčšia než jeho originálna veľkosť. Okrem toho má schopnosť opravovať pukliny do 24 hodín. Rovnako už existujú samo-opraviteľné materiály ako guma či plasty. Tím vedcov z Tokia ale uviedol, že ich nový materiál je prvou pevnou substanciou svojho druhu, ktorá dokáže opravovať škody pri izbovej teplote. Vo väčšine prípadov je totiž nutné materiály pri opravách zohrievať aspoň na 120°C alebo viac. Na opravu poškodených či zlomených častí je totiž nevyhnutné nanovo zorganizovať vzájomne prepojené siete. Pri použití “polyether-thioureas” však na opravu stačí izbová teplota a pár hodín.

Materiál šetrný k životnému prostrediu

Yanagisawa pre japonskú spoločnosť NHK uviedol, že najprv výsledkom sám neveril. Ďalšie experimenty však jeho objav potvrdili. Takisto povedal, že „dúfa, že sa samo-opraviteľné sklo stane novým materiálom, ktorý je šetrný k životnému prostrediu vďaka tomu, že sa nebude musieť vyhodiť ak sa poškodí. Uvidíme teda, či a kedy sa tento materiál objaví na nových zariadeniach ako sú smartfóny či tablety. Už v roku 2015  výrobca smartfónov LG využil samo-opraviteľné materiály na zadnom obale modelu LG G Flex. Tie dokázali opraviť menšie škrabance, ale závažnejšie škody sa neboli schopné opraviť.

Zdroj:

https://www.theguardian.com

 

 

 

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail