NASA investuje 60 miliónov eur do projektu Solárny elektrický pohon

NASA

Nový pohonný systém pre NASA by mal výrazne zvýšiť možnosti a kapacity vesmírneho prieskumu, najmä pri misiách v hlbokom vesmíre ako napríklad misiách na Mars.

Desaťnásobné zvýšenie efektivity

Americká NASA uzavrela trojročný kontrakt so spoločnosťou Aerojet Rocketdyne, v rámci ktorého má navrhnúť a vytvoriť pokročilý elektrický pohonný systém (The Advanced Electric Propulsion System – AEPS). Zmluva má celkovú hodnotu takmer 60 miliónov eur a výsledok by mal priniesť až desaťnásobné zvýšenie efektivity vesmírnych letov oproti súčasnému používanému systému chemických pohonných hmôt. Vývoj tejto technológie by mal v budúcnosti zvýšiť kapacitu vesmírnej prepravy pre rôzne ľudské a robotické výskumné misie, ale aj v rámci komerčných vesmírnych letov.

Systém elektrického pohonu

Aerojet Rocketdyne by mala podľa zmluvy vyvinúť a dodať pre NASA integrovaný systém elektrického pohonu, pozostávajúci z trysky, jednotky na spracovanie energie, nízkotlakového xenónového regulátora a sústavy elektrických káblov. NASA už v minulosti podobnú trysku a a regulátor vyvinula a prototypy poskytne ako základ pre dizajn nových modelov. Za spomínané tri roky, na ktoré je zmluva uzavretá, by mala spoločnosť Aerojet Rocketdyne dodať štyri jednotky takéhoto systému elektrického pohonu, ktoré budú použité pri letoch do vesmíru.

NASA

NASA: misie v minulosti a plány do budúcnosti

Využitie solárnej energie na pohon vesmírnych rakiet však nie je žiadnou novinkou, keďže NASA pracuje na tejto myšlienke už viac ako 50 rokov. Prvý testovací let na solárny elektrický pohon sa uskutočnil 20. Júla 1964 a odvtedy sa NASA snaží viac a viac o progresívne využitie solárnej elektrickej energie v rámci kozmonautiky. Využíva elektrický pohon najmä na hlbšie preskúmavanie vesmíru a misie pri ktorých sú určené súčasne viaceré ciele. Poslednou takouto misou je Dawn, ktorá medzi rokmi 2011 a 2015 preskúmala obrovský asteroid Vesta a protoplanétu Ceres. Okolo druhej polovice roku 2020 je plánovaná misia ARM (Asteroid Redirect Mission), ktorá by mala využiť tento pohonný systém a otestovať tak najväčší a najvyspelejší systém elektrického pohonu. Misia plánuje získať skalu z asteroidu a umiestniť ho na obežnú dráhu okolo mesiaca. NASA takisto stále pracuje na príprave ľudskej misie na Mars, ktorá by mohla byť aktuálna okolo roku 2030.

http://www.jpl.nasa.gov/

Podobné články:

Umožní nový výskum NASA let na Mars za 70 dní?

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail