Vedci vytvorili najsilnejší elektromagnet na svete a prekonali tým doterajší rekord

supravodivý elektromagnet

Supravodivý elektromagnet, ktorý vytvorili na Floride, je 3-tisíc krát silnejší než magnetky na našich chladničkách.

Najsilnejší elektromagnet nie je prvým rekordom

Vedcom z Národného laboratória pre výskum magnetického poľa na Floride sa koncom decembra podarilo prekonať svetový rekord. Vytvorili totiž supravodivý elektromagnet, ktorý 8. decembra dosiahol rekordnú hodnotu magnetického poľa o sile 32 T. Nový magnet je o tretinu (presnejšie 33%) silnejší než ten, ktorý pokoril predošlý rekord a 3-tisíc krát silnejší než bežné magnety, ktorými si zdobíme chladničky. Nie je to však prvý rekord, ktorý sa tímu z Národného laboratória pre výskum magnetického poľa podarilo prekonať. Za posledných 14 mesiacov totiž tím vedcov pokoril až tri svetové rekordy. Rekord v oblasti supravodivého elektromagnetu sa postupne menil počas dekád, ale tento objav je podľa vedcov dôležitejší než všetky pokroky za posledných 40 rokov dokopy.

supravodivý elektromagnet

 

Supravodivý elektromagnet

Nový supravodivý elektromagnet dostal vďaka svojej sile prezývku 32 T. Bol vytvorený kombináciou konvenčných nízkoteplotných supravodičov, ktoré poskytol partner Oxford Instruments a vysokoteplotného supravodiča s názvom YBCO. Ten obsahuje kombináciu ytria, bária, medi a kyslíka. Zariadenie predstavuje míľnik v oblasti vysoko-teplotnej supravodivosti. Tento fenomén bol objavený v roku 1986, keď vedci vyvinuli prvé vysoko-teplotné supravodiče. Tie na rozdiel od tzv. nízko-teplotných supravodičov fungujú aj pri vyšších teplotách, ale čo je dôležitejšie, aj pri magnetických poliach s vysokou intenzitou. Podľa tímu vedcov, ktorý 32 T vytvorili, by mal pomôcť materiálovým fyzikom lepšie skúmať vzájomnú interakciu elektrónov a ich atómového prostredia a zároveň umožniť vývoj nových zariadení.

Ďalší rekord čoskoro?

Jeden z tímu vedcov, ktorý supravodivý elektromagnet 32 T vytvorili, Huub Weijers, uviedol, že zariadenie má veľký potenciál a rekordná hodnota 32 T je iba začiatok. „Neviem aký je limit, ale je to viac než 100 T“, povedal Weijers a dodal, že potrebný materiál existuje a to čo ich oddeľuje od dosiahnutia 100 T je technológia a financie. Elektromagnet 32 však nateraz vytvára stabilné a homogénne pole, vhodné na  citlivé experimenty. Kombinácia sily a stability poskytuje vedcom to najlepšie z oboch oblastí. Tím z Národného laboratória pre výskum magnetického poľa preto očakáva, že ich zariadenie umožní prelomové objavy vo viacerých vedných oblastiach.

Zdroj:

https://nationalmaglab.org

Zdieľajte:   Facebooktwittermail