Úsporné osvetlenie je stále výhodnejšie

úsporné osvetlenie vám môže v domácnosti výrazne ušetriť

Energeticky úsporné osvetlenie je dnes témou, ktorá sa stále viac presadzuje v praxi. Dôvody sú jasné: výmena starých neefektívnych žiaroviek za úsporné kompaktné žiarivky alebo tzv. LED žiarovky prináša finančné úspory.

Doba klasických žiaroviek skončila. Prichádza čas úsporných žiariviek a LED diód, ktoré sú v premene elektriny na svetlo mnohonásobne efektívnejšie. Kým klasická žiarovka s volfrámovým vláknom premenila aj viac ako 95 % elektriny na teplo, v prípade moderných typov osvetlenia je to výrazne menej.

Úsporné (kompaktné) žiarivky pracujú na rovnakom princípe ako lineárne žiarivky, ktoré zrejme všetci poznáme zo škôl pod nesprávnym názvom „neónka“. Oproti bežným žiarovkám majú dlhšiu životnosť (6 000 až 16 000 hodín), vyššiu energetickú účinnosť (premenia viac elektriny na svetlo ako na teplo) a ušetria až 80 % elektrickej energie.

Cena za úsporné osvetlenie? Stále menší problém

Ešte donedávna kompaktné žiarivky u spotrebiteľov aj napriek svojím výhodám jasne prehrávali, a to z dvoch hlavných dôvodov. Tým prvým bol fakt, že staré typy žiariviek mali dlhý „nabiehací“ čas , takže trvalo aj niekoľko sekúnd, než sa po zapnutí svetlo rozsvietilo.

Tento technický nedostatok bol však už vyriešený a moderné svietidlá ním netrpia. Druhou príčinou malej obľúbenosti bola, vcelku pochopiteľne, cena. Tá bola a aj naďalej je niekoľkokrát vyššia ako v prípade „starých dobrých“ baňatých žiaroviek.

Na základe rozhodnutia Európskej únie skončil v septembri 2012 predaj neefektívnych klasických žiaroviek, ktoré premieňali na teplo približne 90 až 95 % elektriny a dnes môžete na žiarovky naraziť iba pri dopredaji posledných zásob. Zákaz predaja klasických žiaroviek však výrazne zrazil aj cenu tých úsporných, no aj tá každým rokom klesá nižšie a nižšie. A hoci sa ešte stále pohybuje v násobkoch ceny starých typov žiaroviek, neodškriepiteľná úspora spotreby elektriny hrá z dlhodobého hľadiska jasne v ich prospech.

Vymeniť? Rozhodne áno!

V bežnej domácnosti sa na osvetlenie doteraz spotrebovalo približne 15 až 20 % elektriny. Predpokladá sa, že tento podiel ešte výrazne klesne. Priemerný rodinný dom s podlahovou plochou 120 m2 môže obsahovať 25 až 40 kusov osvetľovacích zariadení. Niektoré z nich sa používajú napríklad len pár minút počas každého dňa, iné svietia aj niekoľko hodín. Bežná štvorčlenná domácnosť za rok spotrebuje na osvetlenie asi 500 kWh elektriny, čo sa v závislosti na jej cene môže pohybovať okolo 90 EUR.

TIP: Porovnajte si výhodnosť jednotlivých zdrojov svetla pomocou kalkulačky

Ak sa v takejto domácnosti rozhodnú jej obyvatelia k výmene 4-8 najviac využívaných žiaroviek za kompaktné žiarivky alebo LED žiarovky, môže sa časť ročného účtu znížiť pokojne aj o viac ako 50 %. Návratnosť investície sa potom počíta v rokoch, často aj menej než piatich.

Výhodou je, že úsporné žiarivky a ďalšie energeticky šetrné alternatívy bežných žiaroviek vrátane LED možno bez problémov použiť vo všetkých existujúcich domácich svietidlách. Ak chcete mať doma úsporné osvetlenie, nie je potrebné nakupovať nové lampy.

Podnikatelia a firmy prešľapávajú cestu

Investície do nového typu osvetlenia patrí k tým, ktoré sa vracajú najrýchlejšie. To platí predovšetkým v podnikateľskom prostredí. Továrne, sklady, kancelárie, všetky tieto komerčné priestory majú zvyčajne prísne dané predpisy (technicko-hygienické normy) týkajúce sa osvetlenia.

Príklad od našich západných susedov hovorí za všetko. Plzeňský Prazdroj nedávno uskutočnil veľkú výmenu starých typov žiaroviek za šetrné osvetlenie vo svojich pivovaroch v Plzni. Nahradil celkom 257 kusov svietidiel, čo sa za rok premietne do ušetrenia 198 MWh elektriny. To zodpovedá bežnej ročnej spotrebe elektriny na osvetlenie asi 4 000 domácností. Investícia sa pivovaru vráti počas nasledujúcich piatich až šiestich rokov.

Stále častejšie je využitie šetrných typov svietidiel v oblasti verejného osvetlenia. Mestá a obce v tomto prípade vsádzajú predovšetkým na kvalitné LED diódy, ktoré sú ešte o niečo účinnejšie ako domáce kompaktné žiarivky. Mnohé mestá a obce dnes do výmeny starých typov pouličných lámp investujú svoje prostriedky – spočítali si totiž, že sa to oplatí. A nové nápady, ako ušetriť ešte viac, stále prichádzajú.

ZAUJÍMAVOSŤ: Úsporné osvetlenie z projektu Najlepší nápad

V súvislosti s kompaktnými žiarivkami sa často zabúda spomenúť, čo sa s nimi stane, resp . čo by sa malo stať, keď doslúžia. Všetky žiarivky totiž obsahujú stopové, ale pre životné prostredie človeka napriek tomu nebezpečné množstvo toxickej ortuti. Žiarivky je preto bezpodmienečne nutné recyklovať a nie vyhadzovať do bežného odpadu.

 

Ak máte záujem o konkrétnu otázku týkajúcu sa témy úsporné osvetlenie, oslovte s ňou priamo nášho energetického poradcu prostredníctvom kontaktného formulára na pravej strane našej stránky v sekcii „Spýtajte sa“.

 

Zdroj: EkoBonus.cz

Zdieľajte:   Facebooktwittermail