Umývačky riadu: čo dokážu najmodernejšie technológie?

umývačky riadu

Doba, kedy sme na umývačky riadu pozerali ako na zázrak, ktorý nás po každom rodinnom stolovaní odbremení od množstva času stráveného pri dreze, je dávno preč. Dnes žiadame od tohto kuchynského pomocníka oveľa viac. Ak teda zvažujete investíciu do nového modelu, poobzerajte sa po najnovších technológiách. Ušetria vám množstvo energií aj času a doprajú skutočný komfort.

Umývačky riadu: energie sú alfa a omega

Základnú informáciu o úspornosti umývačky poskytuje energetický štítok. Najvyššia, a teda z hľadiska spotreby vody a elektriny najefektívnejšia trieda, má označenie A+++, čo v praxi môže priniesť naozaj veľké úspory. Jeden z najoceňovanejších výrobcov bielej techniky, spoločnosť Miele, dokázala vo svojich modeloch znížiť spotrebu vody za posledných 30 rokov až o 85 %. Pri programe Automatika si umývačka „vystačí“ s  neuveriteľnými 6,5 litrami vody – čo je výrazne menej ako jedno naplnené umývadlo. Rovnako aj spotreba elektrickej energie klesla na skutočne minimálne hodnoty, napríklad v programe ECO dosahuje hodnotu len 0,83 kWh.  

Ďalšie možnosti zníženia nákladov používaním umývačiek riadu Miele:

Umývajte za najvýhodnejšie sadzby

Pomocou funkcie EcoStart môžete využívať variabilné sadzby za spotrebu elektrickej energie a nechať tak prístroj vybrať najpriaznivejší čas. Stačí naprogramovať tri rôzne sadzby a zadať, kedy najneskôr chcete mať riad čistý. Umývačka riadu potom v rámci zadaného času zvolí z hľadiska úspory nákladov najpriaznivejší okamih spustenia programu.  

Pripojte sa na teplú vodu

Každú umývačku riadu Miele je možné pripojiť k prípojke teplej vody s teplotou až 60 °C. Vďaka tomu môžete znížiť spotrebu elektrického prúdu až o 50 % a skrátiť čas potrebný na umytie o 10 %. V programe ECO klesne spotreba energie umývačky riadu až na hodnotu 0,45 kWh.  

umývačky riadu

Nechajte umývačku rozpoznať množstvo riadu

Zatiaľ, čo pri bežných modeloch musíte čakať, kým sa umývačka naplní riadom, aby bolo jej použitie ekonomické, modely Miele sú vybavené funkciou automatického rozpoznania naplnenia umývacieho priestoru, čomu následne prispôsobia spotrebu vody a elektrickej energie.  

Buďte v obraze

Pokiaľ si naozaj dôsledne chcete strážiť spotrebu energií, pomôže vám funkcia EcoFeedback, ktorá pri každej voľbe programu na displeji ukáže, aká vysoká je predpokladaná spotreba vody a elektrického prúdu. Vy sa tak môžete rozhodnúť pre optimálny ekologický variant a na  konci programu skontrolovať skutočné hodnoty spotreby. 

Tip pre nízkoenergetické domácnosti 

Ak sa v rámci rekonštrukcie či stavby nového bývania rozhodnete pre niektoré z nízkoenergetických riešení – napríklad vybavenie solárnymi panelmi, tepelným čerpadlom alebo plynovo-olejovým vykurovaním, Miele má pre vás špeciálny program s názvom Solárny úsporný. Počas neho umývačka využíva výlučne teplotu už predhriatej privádzanej vody, čím môžete  znížiť spotrebu elektriny na 0,05 kWh na jedno umývanie.

Na komforte záleží

Umývačka je  naším každodenným pomocníkom, o to viac preto záleží na komforte, ktorý nám poskytuje. Veľmi dôležitá je hlučnosť, najmä pokiaľ máte otvorenú kuchyňu spojenú s obývačkou. Umývačky riadu Miele pracujú mimoriadne potichu, s nízkymi hodnotami hlučnosti od 41 dB (A), čo je výrazne tichšie než bežný rozhovor. Večery s rodinou ani sledovanie televízie teda nemusia rušiť žiadne nepríjemné zvuky.

 

Podobne je to aj s obsluhou. Kým pri bežných modeloch treba pracne otvárať dvierka, čo pri nakladaní špinavého riadu nemusí byť vždy praktické, umývačky riadu Miele dokážete vďaka funkcii Knock2open otvoriť dvojitým poklopaním. Toto riešenie oceníte aj v prípade, že ste pri výbere kuchynskej linky zvolili riešenie bez rukovätí. S funkciou Miele AutoClose sa zase umývačka riadu automaticky zatvorí. Postačuje ľahký kontakt medzi dvierkami a prístrojom – a spotrebič sa zavrie s podporou motora úplne sám. Na konci umývacieho programu sa potom dvierka automaticky pootvoria, aby k riadu mohol prenikať čistý vzduch. Riad sa tak dokonale dosuší. Pracovná doska pritom zostáva chránená pred vlhkosťou.

Ukladajte úsporne

Uložiť špinavý riad do umývačky tak, aby sa ho tam zmestilo čo najviac aj po veľkom nedeľnom obede, býva občas ťažký oriešok. Preto treba pri výbere vhodného modelu brať do úvahy aj usporiadanie vnútorného priestoru.  Nové umývačky Miele majú  špeciálnu zónu MultiComfort, do ktorej sa zmestia veľké taniere (až do priemeru 35 cm) v troch radoch. Rovnako tu nájdete miesto pre dosky na krájanie, servírovacie tácky a misy či pivové poháre. Pokiaľ potrebujete poumývať veľké hrnce a pekáče, celý spodný kôš môžete prestavať do jednej rovnej plochy. Pre príbory je vyčlenená samostatná zásuvka, do ktorej sa dajú všetky kusy uložiť samostatne, aby sa z nich perfektne odstránili všetky zvyšky jedla. Inteligentnú 3D príborovú zásuvku Miele môžete nastavovať do šírky, hĺbky aj výšky a prispôsobiť ju tak aktuálnemu naplneniu riadom. Jednoduchým  posunutím bočnej časti zásuvky zase vytvoríte v hornom koši dostatok miesta aj pre poháre na vysokej stopke.

 

Pripravené v spolupráci so spoločnosťou Miele

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail