Umelá inteligencia v testoch dosiahla úroveň priemerného Američana

umelá inteligencia

Tím vedcov z Northwestern University vyvinul výpočtový model, v ktorom umelá inteligencia dosiahla rovnakú úroveň inteligencie ako dospelý človek.

Umelá inteligencia CogSketch

Počítače nám dokážu pomôcť s komplikovanými výpočtami či spracovaním dát, ale doteraz nebolo celkom možné ich skutočnú inteligenciu v praxi skutočne ukázať. To sa však čoskoro môže zmeniť vďaka práci tímu vedcov z americkej Northwestern University. Tí nedávno vyvinuli nový počítačový model na vybudovaný na základe CogSketch, čo je platforma umelej inteligencie. Táto platforma umožnila to, že je umelá inteligencia v tomto prípade schopná riešiť vizuálne problémy iba pomocou pohľadu na ne. To je skutočným prelomom, keďže doteraz bolo práve toto príkladom toho ako je umelá inteligencia všeobecne obmedzená. Vďaka vizuálnemu porozumeniu, interpretácii a využitiu dát na riešenie problému sa tým počítačový systém posunul bližšie k fungovaniu ľudského mozgu ako kedykoľvek predtým.

Umelá inteligencia na rovnakej úrovni ako ľudia

Na testovanie tím vedcov použil neverbálny štandardizovaný test inteligencie nazvaný Ravenove progresívne matice. Tento test pozostáva zo 60 otázok s viacerými možnosťami odpovede a jeho cieľom je zmerať schopnosť uvažovania prostredníctvom vizuálnych rébusov. Pri každej otázke je uvedený súbor geometrických tvarov a testovací subjekt má za úlohu identifikovať daný vzor. Na jeho základe musí potom zvoliť, ktorý tvar má logicky nasledovať v poradí. Umelá inteligencia v tomto prípade vedcov skutočne prekvapila. Jej výsledky boli mimoriadne dobré a to na úrovni 75% dospelých Američanov, ktorí tento test absolvovali. Čo je ešte zaujímavejšie, umelá inteligencia pochybila presne na tých istých miestach ako ľudia.

umelá inteligencia

Umelá inteligencia, ktorá dokáže rozpoznávať, ale aj uvažovať

Andrew Lovett, člen tímu uviedol, že Ravenov test je najlepším súčasným ukazovateľom toho, čo psychológovia nazývajú „všeobecná inteligencia alebo celková schopnosť abstraktne uvažovať, dokazovať, identifikovať vzory, riešiť problémy a rozpoznať vzťahy“. Výsledky tímu podľa neho naznačujú, že schopnosť flexibilne využívať vzťahové reprezentácie, porovnávanie a ich interpretáciu je pri tzv. všeobecnej inteligencii skutočne dôležité a je kľúčom k integrovanej kognícii. Porovnávanie má takisto zásadný význam pri vytváraní a porozumení analógií, ktoré ľudia využívajú pri riešení problémov, ale aj riešení morálnych dilem. Umelá inteligencia sa v súčasnosti zameriava na vizuálne rozpoznávanie, ale to má podľa Lovetta skutočný zmysel iba vtedy ak je podporené následným uvažovaním. Práca tímu vedcov je teda významným krokom k tomu, aby dokázali systémy nielen vidieť, ale aj rozumieť svetu okolo nás, rovnako ako ľudia.

Zdroj:

http://nypost.com

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail