Smartfón alebo tablet pre deti ako nástroj na ich upokojenie?

Našťastie nie. Nie je to ani žiadna nová aplikácia, ktorá by pomohla rodičom zvládnuť hysterické záchvaty svojich ratolestí. Skôr naopak. Používať smartfón alebo tablet pre deti ako nástroj na ich upokojenie  môže poškodiť ich vývoj, tvrdia vedci.

V súčasnosti je žiaľ bežným javom, že rodič dá svojmu dieťaťu tablet alebo smartfón len preto, aby sa ukľudnilo. Ak majú deti záchvaty hnevu, v prvom rade im treba dať čas, aby sa upokojili samy a nesnažiť sa dosiahnuť to za pomoci tabletov alebo mobilov, potvrdili vedci.

Aj detskí psychológovia varujú, že používanie tabletov na upokojenie detí môže viesť k potlačeniu citového vývoja mladých ľudí, pretože sa samé nenaučia ovládať svoje emócie.

Vedci z bostonskej University School of Medicine zistili, že deti potrebujú samé nájsť spôsob ako ovládať svoje pocity, než aby sa maskovali rušivými metódami akými sú hry na tabletoch alebo mobilných telefónoch. Ak sa tieto zariadenia stali prevládajúcim spôsobom na dosiahnutie upokojenia dieťaťa, budú mať tieto deti svoje vlastné vnútorné mechanizmy na sebaovládanie.

Niektoré skoršie štúdie zistili, že interaktívne média akými sú elektronické knihy alebo aplikácie typu „learn to read“ môžu byť užitočné pri výučbe alebo zdokonalení slovnej zásoby či pochopeniu písaného textu, ale iba u detí v predškolskom veku a starších. Celkovo však vedci zistili, že používanie mobilných zariadení môže deťom poskytnúť vzdelávacie výhody, ale ak ich používajú na zabitie nudy môžu byť škodlivé pre ich sociálny a emocionálny vývoj.

Dr. Radesky dodáva, že použitie tabletov v detstve môže negatívne ovplyvniť vývoj empatie dieťaťa, a to najmä takých vlastností a zručností, ktoré dieťa nadobudne jedine pri hre s kamarátmi.

Smartfón alebo tablet pre deti nedokáže nahradiť praktické aktivity

Mobilné zariadenia zvyknú žiaľ nahrádzať takéto praktické aktivity, ktoré sú dôležité pre rozvoj senzuálnych a motorických zručností a ktoré sú nevyhnutné pre prirodzený rast a vzdelávanie detí. Štúdie tiež ukázali, že tablety, e-knihy a mobilné aplikácie sú úplne zbytočné u detí do 2,5 roka a ak majú byť účinné, tak jedine pri spoločnom používaní s rodičmi. Dojčatá a batoľatá sa totiž najlepšie učia tvárou v tvár skúsenostiam dospelých.

tablet pre deti

„Pokiaľ ide o používanie mobilných médií, v súčasnej dobe existuje viac otázok ako odpovedí“ dodal Dr. Radesky.

Pracovná terapeutka Lindsay Marzoli doplnila, že nadmerná doba strávená pri hre na tabletoch môže spôsobiť deťom dlhodobé poškodenie svalov a prstov. Je to hlavne preto, že pri používaní dotykovej obrazovky sa nebudujú a neposilňujú svaly, ktoré sú potrebné pri klasickom písaní.

V poslednej dobe dokonca rastie počet detí, ktoré nie sú schopné plniť jednoduché úlohy ako napr. stavať stavebnicu, pretože sú príliš často vystavované vplyvu tabletov.

Dá sa tomu zabrániť možno len obyčajným obmedzením času stráveným pri počítači alebo tablete, ako aj obmedzením prístupu na internet. Tablet pre deti je teda vytúženým detským darčekom ale rodič musí mať jeho používanie zodpovedne pod kontrolou.

Zdieľajte:   Facebooktwittermail