Stôl z dubového dreva, ktorý absorbuje a uvoľňuje teplo

stôl

Nie, nie je to vtip. Ide o prvý dizajnový nábytok s nulovými nákladmi na výrobu energie. Je ním stôl z dubového dreva a eloxovaného hliníka, ktorý prvýkrát prezentovali v talianskom Miláne minulý týždeň. Absorbuje a uvoľňuje tepelnú energiu v závislosti na teplote v miestnosti.

Tento stôl je určený pre absorpciu nadbytočného tepla v miestnosti, keď je teplota vyššia ako 22 °C. Ak teplota v miestnosti klesne pod 22 °C, uvoľní sa teplo späť do priestoru. Pracuje ako termostat na riadené vykurovanie.

Materiál, ktorý to dokáže je v skutočnosti vosk, umiestnený pod povrchom dubovej dosky a hliníkovej konštrukcie. Keďže absorbuje teplo z okolitého prostredia, ak teplota klesne pod 22 stupňov, vosk stuhne a teplo uvoľní späť do miestnosti. Pri nadmernom teple sa naopak roztápa a nadmerné teplo absorbuje.

stôl

Špeciálny vosk bol vyvinutý pôvodne pre využitie v stavebníctve. Materiál je schopný uložiť pomerne veľké množstvo tepelnej energie na relatívne malom mieste. Hliník má veľmi dobrú tepelnú vodivosť a jeho vlnitý tvar v tomto prípade zvyšuje jeho povrchovú plochu a podporuje výmenu tepla medzi priestorom a voskom, ktorý je nad hliníkovou konštrukciou. Záhyby materiálu tiež poskytujú štrukturálnu tuhosť.

„Zámerom bolo použiť  vlnitý hliníkový plech pre jeho dobrú vodivosť, rovnako ako aj pre jeho štrukturálne vlastnosti,“ povedal jeden z dizajnérov. „To je dôvod, prečo sme chceli mať jednoduchú pracovnú plochu podopretú dvoma pármi drevených podstavcov. Vďaka tuhosti panela môžeme mať dôležitú potrebnú šírku medzi úložnými bodmi. “

Masívny dub použitý na výrobu tohto stola bol vybraný pre svoje estetické a tepelné vlastnosti. „Je to dobrý izolačný materiál, takže tepelná výmena je účinná cez hliníkovú konštrukciu, čo je pohodlnejšie, najmä, keď sa za stolom sedí,“ povedal dizajnér Lagrange.

stôl

„Táto technológia by mohla byť veľmi efektívna v tzv. open space pracovných priestoroch, alebo rokovacích miestnostiach, učebniach, rovnako aj v reštauráciách, takže chceli by sme niektoré varianty stola upraviť tak, aby mohli byť použité v týchto priestoroch,“ povedal jeden z dizajnérov Lagrange.

Stôl s farebnými solárnymi článkami pre použitie v interiéri

S podobnou dizajnérskou vychytávkou prišli ešte minulý rok holandskí dizajnéri. Ide o stôl, kde je pracovná doska zložená z jasných oranžových solárnych panelov, s dvomi USB portami na nabíjanie mobilného telefónu alebo tabletu. Tieto farebné články dokážu zachytiť a spracovať slnečné svetlo aj vo vnútri miestnosti, na rozdiel od tradičných solárnych panelov, ktoré na produkciu energie potrebujú priame slnečné žiarenie.

stôl s USB

Dizajnéri by taktiež radi videli tento stôl v reštauráciách, alebo kanceláriách.

Keďže v obidvoch prípadoch ide o dizajnérsky jedinečné produkty, podstatne zaujímavou bude aj ich cena.

Zdieľajte:   Facebooktwittermail