Spoločnosť Philips začne ponúkať svetlá s technológiou LiFi

LiFi

Holandská spoločnosť zaradí do svojho portfólia svetelných systémov pre kancelárie osvetlenie s technológiou LiFi.

Čo znamená LiFi?

Holandský líder v oblasti výroby riešení pre osvetlenie nedávno oznámil, že ako prvá globálna firma na svete začne ponúkať svietidlá, podporujúce technológiu LiFi. Ide o LED svetlá, ktoré dokážu bezdrôtovo prenášať dáta pri vysokej rýchlosti. Táto technológia využíva svetelné vlny na bezpečný prenos širokopásmového pripojenia z LED svetiel do počítačov a tabletov. Podľa Olivie Qiu, riaditeľky pre inovácie Philips „má táto nová technológia enormný potenciál pre dnešnú digitálnu dobu a ako svetový líder na poli osvetľovacích riešení sú hrdí, že môžu byť priekopníkom nových a inovatívnych služieb pre svojich zákazníkov.“

LiFi

100-krát rýchlejšie pripojenie

LiFi technológia je vlastne alternatívou k známej Wi-Fi, ktorá využíva na prenos dát rádiové vlny. LiFi ale prenáša dáta prostredníctvom svetelných vĺn. Vďaka tomu by mal byť prenos dát až 100-krát rýchlejší než pri Wi-Fi. Svetelné spektrum je totiž 10-tisíc krát väčšie než spektrum, využívané pri rádiových vlnách. Ako dodala Qiu, zatiaľ čo rádiové frekvencie sú preťažené, svetelné spektrum je nevyužitým zdrojom, vhodným pre stabilné a simultánne pripojenie obrovského množstva zariadení v rýchlo sa rozvíjajúcom Internete vecí (IoT). Technológia bola vyvinutá na Univerzite v Edinburghu a prvý krát ju predstavil Professor Harald Haas v roku 2011. Prvý komerčný LiFi systém bol na trh uvedený v roku 2014, ale technológia sa na trhu zatiaľ výrazne neujala.

Ako LiFi funguje?

LED svetlá s novou technológiou by mali podľa výrobcu poskytnúť širokopásmové pripojenie s rýchlosťou 30 MB za sekundu, bez toho aby znižovali kvalitu osvetlenia. Pri takejto rýchlosti sa tak napríklad dá streamovať viacero videí v HD kvalite a to popri pripojení na video-hovor. Každé LED svetlo je vybavené zabudovaným modemom, ktorý moduluje svetlo pri rýchlosti, ktorú ľudské oko nezachytí. Svetlo sa pripojí na malé zariadenie dongle alebo USB kľúč, pripevnený na počítači či tablete. Ten potom dáta vysiela späť do LED svetla prostredníctvom infračerveného spojenia. Prvé LED svetlá tohto druhu Philips momentálne inštaluje v priestoroch realitnej kancelárie v Paríži, ale čoskoro sa zrejme objavia v kancelárskych priestoroch v celej Európe.

Zdroj:

http://www.newsroom.lighting.philips.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail