Smartfón budúcnosti možno identifikuje zariadenia pomocou elektromagnetického poľa

smartfón

Smartfón by mohol v budúcnosti využívať technológiu podobnú  NFC, ktorá ale nebude vyžadovať tagy.

Smartfón na ovládanie smart domácnosti

NFC (Near Field Communication) je technológia, ktorá sa pomaly stala štandardným prostriedkom na prenos údajov pre mobilné zariadenia využívajúce Android. Skupina vedcov na Univerzite Carnegie Mellon pod hlavičkou Future Intefaces Group (FIG) však teraz predstavila koncept, ktorý je prakticky ďalším evolučným krokom NFC technológie: snímanie elektromagnetických emisií. Internet vecí (IoT) sa rýchlo stáva súčasťou bežného života v domácnostiach ako aj pracovných priestoroch. Jedná sa o súbor prepojených spotrebičov či zariadení, ktoré je možné ovládať na diaľku pomocou aplikácie na smartfóne. Viac a viac zariadení sa dokáže do Internetu vecí zapojiť a preto je len otázkou času kedy sa interakcia medzi nimi a smartfónom stane ťažkopádnejšou.  Je totiž možné, že majitelia smart domácností budú v budúcnosti musieť prerolovať mnohé stránky aplikácií kým sa dostanú k tomu, aby jednoducho stlmili svetlo.

Smartfón identifikuje zariadenia pomocou ich elektromagnetického poľa

Tím z FIG preto navrhol riešenie, ktoré vychádza z toho, že každý kus elektronického zariadenia má svoje unikátne elektromagnetické pole, ktoré môže slúžiť ako identifikátor pokým zariadenie nie je vypnuté. Na základe toho tím zostrojil prototyp mobilného telefónu. Tento smartfón je modifikovanou verziou modelu Moto G z roku 2013 so zabudovanou schopnosťou elektromagnetického snímania. Vďaka tomu dokáže rozoznať akékoľvek elektronické zariadenie tak, že sa ho majiteľ smartfónom jednoducho dotkne. V kombinácii s prístrojom na rozpoznávanie typu zariadenia bol tento smartfón pri testovaní schopný rozoznať a označiť takmer všetky testované zariadenia: Phillips Hue LED žiarovku, chladničku, televízor, termostat, router, smart zámok, projektor a iné. Rozpoznal dokonca aj „hlúpe“ spotrebiče ako napríklad kávovar, ale tieto samozrejme nedokáže ovládať.

Úspešné testovanie

I keď sa tímu vedcov pod vedením Chrisa Harrisona dokázalo pri testovaní dosiahnuť 98,8% úspešnosť (pri rozoznávaní 17 zariadení), sám Harrison uviedol, že sú ešte roky vzdialení od komercializácie. Smartfón, použitý ako prototyp má totiž stále vyčnievajúce zariadenie, ktoré by však mohlo byť v prípade komercializácie tohto produktu nahradené existujúcou anténou či kovovými časťami. Ďalšou výzvou je však to, ako izolovať hluk a vyladiť túto techniku tak, aby sa zariadenia rovnakého modelu mohli odlíšiť od minútových rozdielov v ich elektromagnetických podpisoch.

Zdroj:

https://www.engadget.com

http://chrisharrison.net

Zdieľajte:   Facebooktwittermail