Prvý autonómny robot na svete, ktorý je mäkký a bez akejkoľvek elektroniky

robot

Unikátny robot, ktorého skonštruovali  vedci z Harvardskej univerzity, je poháňaný chemickou reakciou pomocou mikrofluidiky a nemá žiadne elektronické súčiastky.  

Robot octobot

Mäkká robotika je odbor, ktorý sa v súčasnosti prudko rozvíja. Keďže sú ovládacie systémy a elektrická energia vo forme batérií či obvodov, pevné, doteraz vedci tieto elementy k mäkkým robotom jednoducho pripevnili alebo roboty vyplnili pevnými komponentmi. Tímu vedcov z Harvardskej univerzity sa však teraz podarilo pomocou 3D tlače postaviť úplne prvého robota na svete, ktorý je kompletne mäkký a nemá v sebe žiadnu elektroniku. Chobotnice (anglicky octopus) sú už dlhodobo inšpiráciou pre oblasť mäkkej robotiky a robot preto dostal podľa svojho tvaru prezývku octobot. Líder výskumu, Robert Wood, uviedol, že „táto práca demonštruje to, že už môžeme vyrábať hlavné komponenty pre jednoduchého, ale úplne mäkkého robota, ktorý je základom pre komplexnejšie dizajny v budúcnosti“.

robot

Robot funguje autonómne vďaka chemickej reakcii

Robot, nazvaný octobot pracuje na pneumatickej báze, je teda poháňaný vysoko stlačeným plynom. V jeho vnútri prebieha reakcia, ktorá premení malé množstvo tekutého paliva (peroxid vodíka) na veľké množstvo plynu, ktorý prúdi do ramien robota a nafúkne ho ako balón.  Takáto jednoduchá reakcia v tomto prípade nahradí pevné zdroje energie. Reakciu vedci kontrolujú pomocou mikrofluidického obvodu v podobe elektronického oscilátora a tento logický obvod autonómne smeruje palivo do všetkých častí robota. Vďaka metóde výroby- kombinácii mäkkej litografie, liatia a 3D tlače- je výroba celého systému jednoduchá a časovo nenáročná.  Táto jednoduchosť je podľa autorov štúdie cestou pre zložitejšie dizajny v budúcnosti . Tím vedcov dúfa, že sa im podarí postaviť ďalšieho octobota, ktorý by sa vedel plaziť, plávať a dokonca komunikovať so svojím okolím.

Robot by mal inšpirovať ďalších

Robot octopus je teda veľkou nádejou pre rýchlo sa vyvíjajúci odbor mäkkej robotiky a tento výskum je podľa jeho autorov „dôkazom konceptu“. Dúfajú, že v budúcnosti bude tento robot inšpirovať vedcov nielen z odboru robotiky, ale aj materiálových výskumníkov či vedcov, ktorí sa zaoberajú technológiou výroby.

Zdroj:

http://www.harvard.edu/

http://sciencenewsjournal.com/

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail