Pohoda 2014 a zelené aktivity

Už o týždeň sa otvoria brány nášho najväčšieho hudobného festivalu. Organizátori Pohody sa už tradične okrem bohatého programu snažia posúvať latku aj pri svojich zelených aktivitách. Ani Pohoda 2014 nebude v tomto smere iná. Pozrite si stručný prehľad toho, čo môžete v tomto roku na trenčianskom letisku očakávať.

Vratné poháre

Prvýkrát sa budú na festivale používať vratné poháre na všetky čapované nápoje. Rôzne štúdie ukázali, že koncept používania vratných pohárov je 25-krát ekologickejší než jednorazové poháre. Záloha za pohár, ktorý bude mať aj praktickú sponu na pripevnenie na opasok, bude dve eurá. Použité poháre sa budú dať vymeniť pri kúpe ďalšieho nápoja, alebo odovzdať na zberných miestach, ktoré budú umiestnené pri každom nápojovom centre, kde dostane každý návštevník za použitý pohár 2 eurá späť. Použité poháre sa nebudú čistiť na letisku, ale pôjdu do špeciálnej linky na to určenej.

Špeciálna doprava a elektromobilita

Ekologickým riešením je aj vypravenie špeciálnej vlakovej a autobusovej dopravy, ktorá takisto prispieva k šetreniu životného prostredia, keďže namiesto množstva áut použijú návštevníci len vybrané spiatočné spoje, ktorých cena je skutočne výhodná. Prehľad špeciálnych vlakov a autobusov nájdete tu. Témou Pohody je aj elektromobilita. Dopravu organizátorov a interpretov v areáli festivalu budú vďaka ZSE zabezpečovať dva elektromobily.

Energetické atrakcie a Pohoda 2014

ZSE prinesie na Pohodu ekologické laboratórium. Vďaka spolupráci s neziskovou organizáciou Orbis Institute a jej projektom BikeLab sa na festivale predstaví úplná novinka bicyklový unplugged koncert Juraja Benetina z Korben Dallas a saxofonistu Michala Žáčka, ktorý namixujú návštevníci stanu vlastnými nohami.

Pohoda 2014 BikeLab
Bažant Pohoda 2014 privíta projekt Bike Lab, zdroj: ZSE

„V areáli festivalu bude opäť rozmiestnených 20 ekologických solárnych lámp, ktoré sa cez deň nabíjajú a v noci svietia,“ hovorí Jana Pohanková z oddelenia komunikácie ZSE. Solárne lampy navyše cez deň pomáhajú návštevníkom zorientovať sa v nabitom programe. „Lampa umiestnená v hlavnej časti areálu funguje ako slnečné hodiny. Tieň dopadajúci na plochu ukazuje návštevníkom, ktorá kapela práve hrá,“ dopĺňa J. Pohanková.

V stane ZSE budú môcť ľudia zistiť, aké náročné je vyrobiť elektrinu vlastnými silami. Na návštevníkov čaká 15 stacionárnych bicyklov nezávislých od zdroja energie, ktoré vyrábajú elektrický prúd. S použitím vlastnej sily a rýchlych nôh tak môžu vyprodukovať dostatok energie na nabitie mobilu, namiešanie drinku, prípravu cukrovej vaty či rozozvučanie vlastného koncertu. „Návštevníci na vlastných nohách pocítia, koľko úsilia stojí vyrobiť elektrinu. Veríme, že sa vďaka tomu zamyslia nad jej šetrením,“ hovorí Maroš Markovič, manažér projektu BikeLab.

Ďalšie energetické atrakcie v stane ZSE:

  • Soundlab: Dvanásť bicyklov rozozvučí celý stan a postará sa o nezameniteľný hudobný zážitok. Jednotlivé bicykle ovládajú hlasitosť výstupov (bicie, klávesy, spev atď.) Čím rýchlejšie cyklista šliape, tým hlasnejšie „jeho“ nástroj hrá.
  • Goldsprint: Šprintérske súťaže na virtuálnej 500-metrovej trati roztočia kolesá bicyklov na maximálne obrátky, ale len tí najrýchlejší vyhrávajú. Každý, kto pokorí náročnú časovú hranicu, si domov odnesie prenosnú nabíjačku mobilov
  • drinky: Nie je nič ľahšie, ako nasadnúť na bicykel a namixovať si svoj vlastný drink
  • cukrová vata: Stačí naskočiť na bicykel a nakrútiť si vlastnú cukrovú vatu

EKO aktivity

Na toaletách budú mať zase návštevníci k dispozícii recyklovateľný toaletný papier. „Dodaním 25000  špeciálne potlačených kotúčikov toaletného papiera Harmony pre festival Bažant Pohoda, vyrobených z recyklovaného papiera, sme ušetrili vyrúbanie 23 stromov. Pohoďáci rozdiel v kvalite nespoznajú, ale príroda áno,“ hovorí Lucia Šatarová zo spoločnosti SHP Harmanec.

Samozrejmosťou sú environmentálne aktivity oprávnenej organizácie ENVI-PAK, vďaka ktorej funguje triedený zber na festivale už po deviatykrát. Spoločne so združením BCME Bev Can East pripravili aj interaktívny program, ktorého cieľom je propagovať a podporiť triedený zber plechoviek od nápojov. V rámci celosvetovo známej akcie Red Bull Art of Can budú môcť návštevníci festivalu postaviť z prázdnych plechoviek Trenčiansky hrad. Každý, kto prinesie so sebou prázdnu nestlačenú plechovku, prispeje k výstavbe hradu, pretože prinesené plechovky sa zakomponujú do stavby.

Nakladanie s odpadom

Pohoda 2014 bude pokračovať v separácii plastov, papiera a kovov, ktorá bola príznačná aj pre minulé ročníky. Organizátori na svojej oficiálnej stránke uverejnili výzvu na aktívne zapojenie sa návštevníkov do separácie odpadkov.  V celom areáli budú označené kontajnerové stanovištia a všetky nádoby na odpad budú označené rozlišovacími nápismi. Na niektorých miestach a v stanových mestečkách sa budú odpadky  rozdeľovať iba na odpad zmiešaný  a separovaný. Odpad vyzbieraný do vriec a väčších kontajnerov na separovaný zber bude dodatočne dotrieďovaný a následne recyklovaný. Pri veľkosti festivalu Pohoda 2014 sa asi konkrétne ciele stanovujú ťažko, preto spolu s organizátormi dúfame, že sa všetkým spoločne podarí splniť hlavný cieľ – odviezť na skládku čo najmenej odpadu a tak znížiť dopady festivalu na životné prostredie.

 

Zdroj: ZSE, pohodafestival.sk

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail