Paríž bude mať čoskoro veterné turbíny, ktoré mu môže závidieť celý svet

veterné terbíny

Šetria energiu, sú ekologickejšie a pútajú stále väčšiu pozornosť nielen laickej verejnosti ale i mnohých odborníkov po celom svete. Také sú veterné turbíny, ktorých inovácie napredujú priam raketovou rýchlosťou. Keď si spolu zaspomíname na rok 2014, tak sme vám priniesli zopár zaujímavých noviniek, ktoré stojí za to si pripomenúť. 

Ubehlo len pár dní od začiatku nového roka a už sa v oblasti veterných turbín udiala ďalšia zaujímavá zmena. Tentokrát však nebolo prioritou iba šetrenie nákladov za spotrebu elektrickej energie, znižovanie tlaku na ekológiu, či nový typ veterných turbín, ako ich poznáme dnes. Predstavíme vám veterné turbíny, ktoré už na prvý pohľad zaujmú svojim jedinečným dizajnom.

Veterné turbíny z dôrazom na ekologický dizajn

Zabudnite na tradičný dizajn, aj na zmenšené podoby či dokonca veterné turbíny s obsahom hélia. Všetko sa to odohralo vo Francúzsku, s cieľom vytvoriť taký typ veternej turbíny, ktorá by splnila nielen požadované nároky na vysokú funkcionalitu, ale aj vynikala svojim dizajnom a teda lepšie zapadla do okolia, kde by mala byť umiestnená.

Francúzski návrhári a vedci prišli na spôsob, ako spojiť vysokú efektivitu už inovovaných veterných turbín s revolučným dizajnom, ktorý by dovoľoval ich umiestnenie a nepretržitú činnosť priamo v jednotlivých mestách. Ide teda o veterné turbíny, ktorých dizajn pripomína stromy.

veterné terbíny

Na tento nápad prišiel francúzsky podnikateľ Jérôme Michaud-Larivière, ktorý sa pri pohľade na kmitajúce sa listy stromov rozhodol, že vytvorí veterné turbíny čo možno najviac podobné stromom, ktoré nebudú obyvateľov mesta ani jeho návštevníkov nijako rušiť.

Listy ako lopatky veternej turbíny

Ako môžete vidieť na obrázku, nie je vidno žiadne káble, ani generátory, tie sú integrované do listov, konárov a kmeňov stromov. Na každom strome je umiestnených cca 72 kusov listov, ktoré pracujú ako lopatky, majú neuveriteľne tichý chod, a teda v čase fúkania vetra vyrábajú elektrickú energiu. Výhodou je, že tieto veterné turbíny pracujú efektívne i pri nižšom prietoku vzduchu a ich inštalácia je vhodná nielen do oblastí s pomerne silným vetrom, ale i do centra miest či dokonca priamo do prírodného prostredia. Rovnako zaujímavé je, že sa samotné listy dajú použiť aj samostatne, napr. ako súčasť plotov domov či balkónov, na strechách rodinných domov, atď.

 Každý strom má výkon cca 3,1 kW, čo síce nie je veľa, ale keďže budú s odstupom času lemovať ulice miest, budú schopné minimálne zabezpečovať funkciu verejného osvetlenia alebo dodávať elektrickú energiu pre okolité zariadenia, prípadne menšie budovy.

Prvý takýto strom bude nainštalovaný v máji tohto roku priamo v centre Paríža, jeho odhadovaná živostnosť je cca 25 rokov a z pohľadu kvality konštrukčného materiálu by mal vydržať aj veľmi silný vietor. Výskum a vývoj tohto stromu trval cca 3 roky a odhadovaná cena za kus sa pohybuje niekde okolo 29 000 eur.

—————————————————————————–

Čo sme písali o veterných turbínach v roku 2014

 Pamätáte si ešte na dánsky ostrov, ktorého energetické nároky až do výšky 70 % pokrývajú veterné turbíny? Nie?  Tak nech sa páči, prečítajte si tu: Dánsky ostrov spotrebúva elektrickú energiu najmä z veterných turbín

Čo nás (určite aj vás) však najviac zaujalo, boli veterné turbíny, ktoré nemajú svoje pevné stanovisko a vďaka héliu dokážu vystúpiť až do výšky 2 km: Veterné turbíny s nižšími obstarávacími nákladmi a vyššou efektivitou.

Všetky ostatné inovácie v oblasti veterných turbín si môžete pozrieť tu: veterné turbíny

 Zopár slov na záver

Pamätáte si ešte na éru výrazného šetrenia nákladov za prevádzku verejného osvetlenia, akú sme u nás zažili len nedávno? Niektoré mestá sa doslova ocitli v tme! Možno by do budúcnosti stálo za to pouvažovať aj nad takýmto revolučným spôsobom riešenia tohto problému, ktoré okrem tej ekonomickej stránky aj skrášli naše mestá v podobe večne zelených stromov so zaujímavým dizajnom, no nemyslíte?

 

Autor: Lukáš Kovačovič, zdroj: internet

Zdieľajte:   Facebooktwittermail