Osobný robot Gita za Vás odnesie ťažké nákupy

robot

Spoločnosť Piaggio predstavila technologickú novinku Gita. Je to autonómny robot, ktorý presunie Vaše osobné veci či ťažký nákup.

Nákladný robot Gita

V súčasnosti je už celkom bežné využívať technológie aj na pomoc v domácnosti. Bežne používame robotické vysávače či mopy a rôzne typy robotov sú využívané aj na letiskách, v kanceláriách či v priemysle. Spoločnosť Piaggio je sesterská spoločnosť známeho výrobcu motoriek Vespa a nedávno predstavila svoj prvý projekt, ktorý posúva využívanie robotov na novú úroveň. Navrhli technologickú novinku v oblasti prepravy tzv. nákladného robota. Tento robot dostal meno Gita, čo po taliansky znamená krátky výlet. Gita je pomerne malé zariadenie, ktoré dokáže odniesť veci uschované v jeho vnútri a zároveň Vás kamkoľvek nasledovať.

robot robot

robot robot

Robot sa vyhne prekážkam a prispôsobí sa rýchlosti majiteľa

Robot Gita je 66 cm vysoké zariadenie v tvare gule. Pohybuje sa pomocou dvoch kolies, ktoré sú po stranách lemované gumenými pneumatikami. Má nosnosť asi 18 kg a vďaka technológii, ktorá dokáže obísť prekážky, sa ľahko dostane z bodu A do bodu B. Gita dokáže ísť maximálnou rýchlosťou 35 km/h, ale sám sa prispôsobí rýchlosti majiteľa pri chôdzi, behu či bicyklovaní. Jeho batéria my mala vydržať asi 8 hodín nepretržitej prevádzky. Podľa výrobcu sú veci vnútri robota bezpečne uložené vďaka uzamykateľnému veku, ktoré sa odomyká pomocou autorizácie odtlačkom prsta. Zároveň má brzdiace, balančné a jazdné dynamické vlastnosti, ktoré by sa dali očakávať od výkonného motocykla.

Robot, ktorý nasleduje Vás, ale dokáže sa navigovať aj sám

Ako vlastne robot Gita vie kam má ísť? Využíva vstavané kamery a senzory. K dispozícii sú dva módy. V móde Follow Gita nasleduje osobu, ktorá má na sebe špeciálny opasok, na ktorý je robot pripojený pomocou WiFi. V autonómnom móde sa robot pohybuje sám po vopred zmapovaných trasách. To môže byť praktické na vyzdvihovanie či vybavovanie pochôdzok, na ktoré Vy nemáte čas. Ani v tomto móde sa však nemusíte obávať o obsah, keďže jednotlivé časti sa odomknú iba pre určeného prijímateľa. Gita však vie efektívne pracovať aj v skupinách ako konvoj, v ktorom sa roboty pohybujú v rade za sebou. Momentálne je Gita vo fáze navrhovaniaPiaggio plánuje v najbližšom polroku testovanie v univerzitných kampusoch či v mestách v USA. Hlavnou víziou ostáva robot, ktorý by mal asistovať pri údržbe alebo záhradkárčení a je určený pre ľudí, ktorí musia často nosiť ťažký náklad. Mal by sa preto využívať pri rekreácii alebo v domovoch pre seniorov a školských kampusoch.

Zdroj:

https://www.dezeen.com

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail