OLED obrazovky – budúcnosť je v ohybnosti (video)

OLED

Ide nielen  o možnosť ohnúť obrazovku do požadovaného tvaru, ale aj možnosť zrolovať ju a odložiť do doby, kým budete chcieť pozerať na televíziu znova. Takto vidí budúcnosť spoločnosť LG, ktorá stavia na technológii OLED.

Vyzerá to trochu ako sen, ale nie je. Na veľtrhu CES 2016 ukázala LG skupine novinárov zrolovateľný 18 palcový, 1 mm hrubý prototyp OLED displeja. Počas skrútenia do rolky na ňom bežalo live video, potom sa displej znova rozvinul.

“ Takže keď práve nepotrebujete televízor, môžete ho zrolovať a odložiť. Toto veľké čierne monštrum nebude sedieť vo vašej obývačke po celý čas a zakrývať vaše tapety.“ povedal viceprezident spoločnosti LG OLED TV Sales KJ Kim, keď vysvetľoval najnovšie pokroky v technológii OLED displeja.

Schopnosť ohýbania je pre OLED (Organic Light-Emitting Diode) prirodzený, na rozdiel od LCD technológie, ktorá si vyžaduje ďalšiu vrstvu pre zadné osvetlenie. Naopak OLED vyžaruje svoje vlastné svetlo. To znamená, že ak odstránite na OLED televízore zadnú podložku a predný sklenený kryt, stále môžete pozerať na prehrávaný obsah a následne plastový displej zrolovať. LCD displeje majú maximálnu flexibilitu s krivkou okolo 400 mm. V súčasnosti dokáže LG vyrobiť iba 18-palcový rolovací displej, ale Kim predpovedá do budúcnosti rolovacie televízory, ktoré si môžete vziať a nosiť so sebou, rovnako ako aj rolovacie zariadenia s dotykovým displejom.

OLED obrazovka má byť praktická

Cieľom LG je priniesť na trh rolovacie televízory s veľkou obrazovkou v priebehu najbližších rokov. Do tej doby je LG je pevne odhodlaná zdokonaľovať OLED technológiu, aj keď ostatní konkurenti, ako  Samsung od nej upúšťajú. Táto technológia totiž so sebou nesie nespočetne problémov. Je nákladná na výrobu, materiály sú drahé a výnosy sú závislé na tom, koľko sériovo vyrobených displejov zíde z výrobnej linky.

 

OLED
Spojením viacerých 65-palcových displejov vznikla táto úžasná obojstranná obrazovka.

 

Kim priznal, že OLED má svoje úskalia, ale povedal: „Problém výnosov bol jednou z našich hlavných záležitostí na začiatku, ale po viac ako troch rokoch sériovej výroby sa naša miera zisku veľmi zlepšila.“ Výrobné náklady sú stále problém, čo je jeden z dôvodov, prečo OLED televízory ostávajú pri predaji koncovému zákazníkovi väčšinou na úrovni nad 2 000 $, čo je pomerne vysoká cena.

Napriek tomu LG v minulom roku postavila pre OLED novú výrobnú linku a snaží sa zvládnuť ekonomické výzvy pri produkcii. Kim tvrdí, že to stojí za to, pretože okrem flexibility OLED ponúka aj dokonalú čiernu farbu, perfektné pozorovacie uhly a nádherné farby (aspoň podľa LG).

LG ohlásila zhruba 400 000 dodaných OLED displejov v roku 2015 a v roku 2016 dúfa predať až milión kusov.

Svet možností HDTV

OLED
Skutočne je vidno obraz na displeji i to, čo je za ním. Možnosť pre komerčné využitie.

Okrem 18 palcového prototypu  ukázala LG aj rad aplikácií OLED displeja pripravených pre trh, ako  obojstranný a transparentný displej. Obe tieto technológie sú pravdepodobne najvhodnejšie pre prezentačné a reklamné účely. LG tiež predviedla rôzne spôsoby, ako sa ich flexibilné OLED displeje uplatňujú v kancelárskych budovách, hoteloch a obchodných prevádzkach.

Obojstranný displej sú v skutočnosti dva spojené 1 mm hrubé OLED displeje oddelené tenkým kovovým plátom. Celková hrúbka je sú len 4 mm.

Všetko to vyzerá úžasne, ale koľko budeme musieť čakať, kým si kúpime 65-palcový rolovací UHDTV?

 

Zdroj: mashable.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail