Otázky a odpovede: odhadnite náklady na elektrinu

otázky a odpovede

Vaša otázka: Dobrý deň, uvažujem nad kúpou domu v Hrubej Borsi, bohužiaľ nie je tam plyn. Je tam zavedené v holodome elektrické podlahové kúrenie. Zároveň je tam predpríprava na krb. Že vraj je tam dvojfázová elektrina. Zaujímalo by ma koľko môžem očakávať náklady na elektrinu kvôli kúreniu. Dom má 135 m2, že vraj s energetickým certifikátom B. Páči sa link:

http://www.topreality.sk/domy-borsa-r3713375.html

Ďakujem vopred za radu ;),

S pozdravom

Janko Hrebik

 

Odpoveď:

Pekný deň,

v prvom rade Vám chcem pochváliť výber uvažovanej nehnuteľnosti. Pekné prostredie, nenútená architektúra, príjemné pre život. Ohľadne vašej otázky uvádzam  po konzultácii s odborníkom na vykurovanie nasledovné odporúčanie:

Energetický certifikát ako dokument zo zákona povinne dodávaný ku kolaudácii objektu obsahuje vami potrebné informácie k výpočtu ceny za energiu (elektrické podlahové kúrenie) a ďalšie dôležité informácie. Súčasťou certifikátu je aj VÝPOČET POTREBY ENERGIE za rok.

Ak chcete zistiť náklady na elektrinu, stačí jednoducho vynásobiť hodnotu xx kWh cenou od dodávateľa energie. Je potrebné sa informovať u vášho realitného makléra, ktorá zo sadzieb je odsúhlasená pre danú nehnuteľnosť. Správnym výberom sadzby môžete aj ušetriť.

Toto je ale hrubý odhad, stav môže byť iný z nasledovných dôvodov:

1.            nehnuteľnosť môže a nemusí byť zateplená podľa napísaných parametrov

2.            kvalita výstavby (špáry, výplne otvorov, prestupy tepla – tepelné mosty a pod.) môže a nemusí byť na požadovanej úrovni; napríklad: prefukovanie popri konštrukcii okna spôsobené nedostatočným vypenením PUR penou na strane dodávateľa stavby môže mať vplyv na úspory energií

3.            každý z nás má svoju predstavu o tepelnom komforte, t. j. pokiaľ máte rád teplejší interiér a budete kúriť viac, budete aj viac platiť za kúrenie a naopak

 

Preto, ak chcete dosiahnuť presnejší odhad ceny za energie, je dobre prebrať daný problém priamo s odborníkom (projektantom vykurovania), ktorý vám môže poradiť aj možné zmeny v systéme dodávky energie. Napríklad použitie tepelného čerpadla a podobne.

Pripájam kontakt na kolegu inžiniera so špecializáciou na vykurovanie:

Ing. Š. Šajtoš

e-mail: stefan.sajtos@gmail.com

tel.: 0904 250 446

Prajem veľa šťastia v novom dome a čo najnižšie náklady na elektrinu,

Ostávam s pozdravom,

 

Ing. arch. Peter Rakšány

www.deraxa.sk

Zdieľajte:   Facebooktwittermail