NASA ukázala revolučného robota, ktorý má byť budúcnosťou pri výskume planét

NASA

V stredu 18. novembra predstavila NASA svoj prvý prototyp vesmírneho robota Super Ball Bot („robot super-lopta“). Video zachytáva robota v akcii, spôsob jeho pohybu a prekonávania prekážok.

Modelovaná situácia ukazuje „vesmírnu loptu“ ako dokáže prežiť pád z nakladacej rampy, ako sa pohybuje a zvláda prekážky okolitého terénu.

NASA uviedla, že prototyp robota predstaveného vo videu nebol navrhnutý so zámerom, aby počítal so scenármi pristátia pri vysokej rýchlosti, ale skôr aby bez problémov prežil asi meter vysoký pád z rampy pristávacieho modulu, ktorý by vážne poškodil roboty s doteraz používaným dizajnom.

Podľa oficiálnych internetových stránok sa vesmírne misie NASA budú v budúcnosti v ideálnom prípade skladať z malých skladacích robotických tímov podobných tomuto robotovi, pričom hmotnosť jedného robota bude maximálne niekoľko kilogramov. Celý robotický tím bude počas štartu a letu zbalený dohromady, po dosiahnutí cieľovej destinácie sa na mieste roboti samočinne od seba oddelia a zložia do funkčného stavu.

NASA

Táto technológia by mala pomôcť NASA rýchle preskúmavať komplikované oblasti, akou je napr. mesiac Saturnu Titan, kde je prieskum jedným robotom problematický kvôli faktorom, ako sú zložitosť terénu a nepresné informácie o ňom.

NASA uviedla na svojich internetových stránkach, že jemná konštrukcia robota si vyžaduje komplexnú kombináciu rôznych zariadení, a to je dôvod, prečo začali s vývojom radikálne odlišného robota, pričom sa raz využívajú pružné a inokedy zasa pevné konštrukčné prvky.

NASA tiež uviedla, že noví roboti budú viac multifunkční, umožňujúci realizovať jednoduché misie s nižšími nákladmi. Takéto roboty majú hrať dôležitú úlohu vo výskume planét v nadchádzajúcich rokoch.

 

Zdroj: internet

Zdieľajte:   Facebooktwittermail