Najlepší nápad: úniky tepla odhalí malý vrtuľník

Najlepší nápad: IrCopter zistí, kde vznikajú úniky tepla

Ak dôsledne odhalíte tepelné mosty, môžete začať znižovať úniky tepla. Vďaka originálnemu nápadu to môžete zvládnuť aj s pomocou malého vrtuľníka. Podnikateľský koncept, ktorý bol predstavený na štvrtom ročníku projektu Najlepší nápad, priniesli dvaja stredoškoláci z Banskej Bystrice.

Malý vrtuľník na diaľkové ovládanie IrCopter detekuje úniky tepla z budov, čím pomáha určiť, ako a kde treba začať so znižovaním nákladov na vykurovanie. Nápad vznikol v hlavách dvoch študentov, Jána Maťaša z Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského a Andreja Chudého zo Strednej priemyselnej školy Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici.


Na elektrickom vrtuľníku je pripevnený infračervený (IR) senzor. Slúži na detekciu tepelných mostov, teda identifikuje, na ktorých miestach budovy vznikajú úniky tepla. IrCopter funguje na diaľkové ovládanie. Zároveň sa dokáže autonómne orientovať v priestore na základe vyhodnocovania dát, ktoré sú získané z kamier v reálnom čase, čo umožňuje jeho stabilizáciu.

Úniky tepla odhalí lepšie

Oproti bežne používaným termovíznym kamerám má tento vrtuľník obrovskú výhodu. Dostane sa aj na miesta, kam sa človek s kamerou nedostane. Keďže lieta vo vzdialenosti jedného metra od budovy, dokáže ju zosnímať celú a určiť tak miesta tepelného úniku s oveľa väčšou presnosťou ako IR fotografia.

Podľa poroty súťaže je vynález určený hlavne pre stavebné firmy či firmy zamerané na prácu s izolačnými materiálmi. Služba merania tepelných mostov ale môže zaujímať aj bežných spotrebiteľov, ktorí majú podozrenie na úniky tepla vo svojich bytoch či rodinných domoch a chcú si znížiť náklady na vykurovanie.

V tejto chvíli majú študenti k dispozícii funkčný prototyp. Ak sa im podarí získať financie na zvýšenie výdrže batérie a kvality IR senzorov, vrtuľník sa bude môcť uviesť do ostrej prevádzky, uzavrela porota.

4. ročník projektu bol rekordný

Nápad ako dôslednejšie odhaľovať úniky tepla sa presadil medzi 27-mymi nápadmi, ktoré sa do projektu Najlepší nápad zapojili. Štvrtý ročník bol z hľadiska prihlásených nápadov rekordný. O projekt prejavilo záujem viac ako 900 žiakov, z ktorých sa 260 zúčastnilo 10 biznis seminárov v Bratislave, Trnave, Nitre, Martine, Piešťanoch, Nových Zámkoch, Komárne, Zlatých Moravciach, Šali a Banskej Bystrici.

V súčasnosti sa rozbehol už aj 5 ročník projektu Najlepší nápad, ktorý každoročne pomôže 10 vybraným nápadom mladých ľudí z technických stredných škôl. Podnikateľské nápady ako šetriť prírodu a energiu môžu študenti partnerských škôl prihlasovať do 12. februára 2014. Generálnym partnerom projektu je už piaty rok ZSEPozitívnou novinkou nového ročníka je odmena 3000 € pre najlepší eko nápad.

Ak vás projekt alebo konkrétny nápad zaujal a chcete ho podporiť, staňte sa poradcom projektu. Budete mať možnosť priniesť svoje skúsenosti mladým ľuďom pri rozbehu ich podnikania. Zapojiť sa môžete tu.

 

Zdroj: energia.sk

Zdieľajte:   Facebooktwittermail