Najlepší nápad: inteligentné senzorové osvetlenie

Najlepsi napad: inteligentne osvetlenie

V predstavovaní víťazných študentských biznis eko nápadov zo 4. ročníka projektu Najlepší nápad pokračujeme inteligentným osvetlením domácnosti. Osvetlenie, ktoré riadia senzory, už dnes nie je ničím výnimočným, inteligentné senzorové osvetlenie je ale ešte o malý krôčik popredu. V miestnosti sa rozsvieti a zhasne presne podľa toho, ako sa v nej človek pohybuje, aby sa ušetrila energia.

Projekt Inteligentné senzorové osvetlenie je myšlienkou trojice študentov zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej na Zochovej ulici v Bratislave. Martin Krajčovič, Patrik Hržič a Matej Hinca vymysleli integrované senzorové osvetlenie, ktorého cieľom je zefektívniť využitie energie potrebnej na chod nielen domácnosti, ale aj kancelárskych a bytových priestorov, nemocníc, či dokonca pouličného osvetlenia.

Na rozdiel od bežných PIR senzorov sú senzory inteligentného osvetlenia prepojené diódami. Tie medzi sebou komunikujú a osvetlia iba taký priestor, aký je potrebný pre bezpečný pohyb po miestnosti. Počet diód závisí od veľkosti miestnosti a rozsvecovanie sa riadi programom.

Zaujímavosťou je, že pokiaľ senzor identifikuje viac ako jednu pohybujúcu sa osobu, rozsvieti automaticky celú miestnosť. Navyše v rozšírenom programe dokáže prispôsobiť rýchlosť rozsvecovania rýchlosti pohybu osoby a vďaka množstvu senzorov predpovedať, do ktorej miestnosti pôjde a včas ju osvetliť.

Podľa poroty inteligentné senzorové osvetlenie ocenia napríklad rodičia s malými deťmi, ktorí v noci nechcú svetlom zobudiť všetkých v miestnosti. Nápad môže byť užitočný aj pre  majiteľov rodinných domov. Tým môže poslúžiť na osvetlenie príjazdovej cesty alebo chodníka vedúceho k domu. Senzorové osvetlenie by mohlo pomôcť k úsporám aj vo výrobných halách alebo uľahčiť verejné osvetlenie menej frekventovaných ulíc.

4. ročník projektu bol rekordný

Projekt Inteligentné senzorové osvetlenie sa presadil medzi 27-mymi nápadmi, ktoré sa do projektu Najlepší nápad zapojili. Odborná porota ho spoločne s projektmi IRcopter a Úsporné verejné osvetlenie zaradila medzi 3 najlepšie. Štvrtý ročník bol z hľadiska prihlásených nápadov rekordný. O projekt prejavilo záujem viac ako 900 žiakov, z ktorých sa 260 zúčastnilo 10-tich biznis seminárov v Bratislave, Trnave, Nitre, Martine, Piešťanoch, Nových Zámkoch, Komárne, Zlatých Moravciach, Šali a Banskej Bystrici.

V súčasnosti sa rozbehol už aj 5 ročník projektu Najlepší nápad, ktorý každoročne pomôže 10 vybraným nápadom mladých ľudí z prevažne technických stredných škôl. Podnikateľské nápady ako šetriť prírodu a energiu môžu študenti partnerských škôl prihlasovať do 12. februára 2014, vďaka čomu by mohli získať 300 € na jeho otestovanie. Generálnym partnerom projektu je už piaty rok ZSE. Pozitívnou novinkou nového ročníka je odmena 3000 € pre najlepší eko nápad.

Ak vás projekt alebo konkrétny nápad zaujal a chcete ho podporiť, staňte sa poradcom projektu. Budete mať možnosť priniesť svoje skúsenosti mladým ľuďom pri rozbehu ich podnikania. Zapojiť sa môžete tu.

Zdroj: energia.sk

Zdieľajte:   Facebooktwittermail