Koncepčná pneumatika Eagle 360 Urban od Goodyear využíva umelú inteligenciu

pneumatika

Pneumatika Eagle 360 Urban od spoločnosti Goodyear by mala teoreticky umožniť vozidlu pohyb akýmkoľvek smerom a sama opraviť menšie poškodenia.

Nová koncepčná pneumatika Eagle 360 Urban

Známy výrobca pneumatík Goodyear už na minuloročnom ženevskom autosalóne odhalil sférickú koncepčnú pneumatiku Eagle 360. Táto pneumatika využíva magnetický levitačný systém, ktorý by mal teoreticky vozidlu umožniť pohyb do každého smeru aj to aj do strán. Tento rok posunul Goodyear koncept ešte ďalej. Nová pneumatika nazvaná Eagle 360 Urban využíva na svoj pohyb umelú inteligenciu, vďaka ktorej môže vnímať a rozhodovať sa a zároveň je schopná transformácie a interakcie. Tento produkt má podľa Goodyear za cieľ revolúciu v interakcii medzi pneumatikami, vozidlom a jeho okolím.

Umelá inteligencia poskytuje nové možnosti

Základnou jednotkou Eagle 360 Urban je umelá inteligencia, tzv. mozog a vďaka nej dokáže pneumatika neustále kontrolovať podmienky na ceste, ale aj v okolí a to v reálnom čase. Zároveň by mala spracovávať získané informácie použitím neurálnych sietí, ktoré na základe naučených algoritmov rozhodujú čo robiť a využiť tieto poznatky na učenie sa do budúcnosti. „Mozog“ takisto rozpozná ak sa pneumatika poškodí a dokáže sa otočiť tak, aby poškodené miesto nebolo v kontakte s vozovkou, pričom ho aj utesní a opraví. Umelá inteligencia prostredníctvom internetu komunikuje s okolitými vozidlami, ktoré majú rovnaký typ pneumatiky. Vďaka tomu nielen vysiela, ale aj získava cenné informácie o premávke, vozovke a okolí.

Pneumatika pokrytá bionickou vrstvou

Eagle 360 Urban je obalená tzv. bionickou vrstvou, ktorá v spolupráci s umelou inteligenciou umožňuje spomínané samoopravy. Zároveň neustále monitoruje súčasnú situáciu a predpovedá opotrebovanie pneumatiky. To maximalizuje bezpečnosť a zjednodušuje jej údržbu. Vďaka unikátnemu guľovitému tvaru sa vozidlo dokáže pohybovať všetkými smermi a prispieva ku komfortu, bezpečnosti a ovládateľnosti vozidla, čo je praktické najmä pre autonómne vozidlá. Kvôli svojim rozmerom sa táto koncepčná pneumatika očividne nezmestí na konvenčné autá, takže predtým ako ju v skutočnosti uvidíme na cestách, bude najprv potrebné vyrobiť vhodné vozidlo. Koncept je ale podľa Goodyear dlhodobou víziou pre inteligentnú budúcnosť.

Zdroj:

https://www.goodyear.eu

Zdieľajte:   Facebooktwittermail