Kilobot: drobný robot, ktorý nám pomáha pochopiť prírodu aj samých seba

kilobot

Kilobot je robot, ktorý meria asi 3,3 cm. Jediný kilobot zvládne vykonať maximálne tri úlohy, ale ak sa vytvorí veľká skupina takýchto kilobotov, dokážu fungovať spoločne a pomáhajú nám chápať procesy a vzory v prírode.

Prvý kilobot

Kilobot vznikol v roku 2010 na Univerzite v Harvarde. Je to jednoduchý malý robot, ktorého je možné naprogramovať, tak aby reagoval na podnety ako sú svetlo či prítomnosť ďalších kilobotov. Ak sa však vytvorí veľká skupina, teda roj kilobotov, dokážu napodobniť procesy v prírode, ale aj v ľudskom tele. Každý kilobot je postavený zo súčiastok, ktorých hodnota je asi 13 eur. Obsahuje mikroprocesor, podobný tým, ktoré sú v kalkulačkách, senzory pre normálne a infračervené svetlo a dve drobné vibračné jednotky, ktoré mu umožnujú pohyb. Sú poháňané nabíjateľnou lítiovo-iónovou batériou, ktorú možno bežne nájsť v hodinkách alebo malých elektronických prístrojoch.

kilobot

Kilobot nás učí lepšie porozumieť vlastnému telu

Roj kilobotov, teda maximálne 1000 kusov sa dá naraz naprogramovať pomocou infračerveného svetla, tak aby fungoval ako jedna veľká skupina. Dokáže sa organizovať do rôznych foriem a napodobniť tak vzorové správanie v prírode (napríklad tak ako sa roj mravcov dokáže synchronizovať tak, aby pracovali spolu) či v našom vlastnom tele. Pre vedcov stále ostáva záhadou fungovanie buniek a ich zoskupovanie pri vývoji našich orgánov. Kilobot dokáže napodobniť takéto vzory  tak, že je naprogramovaný správať sa takisto ako kilobot vedľa neho. Môžme teda prikázať roju kilobotov, aby sa zoskupili do tvaru písmena K. Kedže sme však nezadali presné inštrukcie ohľadom špecifického pohybu, kilobot vykoná tento úkon zakaždým trochu inak. Toto je moment, ktorý nám môže pomôcť porozumieť procesom a príčínam takéhoto správania v prírode, ktoré sa nazýva emergentné správanie. Znamená to vlastne samoorganizovanie, ktoré je spôsobené individuálnym akciami v rámci skupiny na základe pevných pravidiel  a to bez akéhokoľvek dozoru či vedenia. Poriadok vznikajúci z chaosu. Inžinierom sa však podarilo nájsť spôsob ako kilobotv naprogramovať a toto môže byť obrovský prelom. So správnymi nástrojmi je teoreticky možné zmeniť správnie buniek v našom tele a zmeniť tak genetický kód bunky. Inžinieri by teda mohli naprogramovať imunitné bunky tak, aby v našom tele vyhľadali a zničili rakovinu alebo vyhľadali toxické chemikálie.

Chcete si postaviť vlastný kilobot?

Kilobot je unikátny v tom, že pomáha rozvoju nielen v oblasti robotiky, ale aj biológie a behavioralistiky. Tento objav už získal mnoho ocenení a bol takisto označený ako jeden z top 10 prelomových objavov podľa časopisu Science za rok 2014. Inžinieri z hardvardskej univerzity poskytli softvérový aj hardvérový dizajn voľne k dispozícii (k nekomerčným účelom) takže môžme očakávať jeho využitie aj v ďalších oblastiach vedy.

Zdroje:

http://www.seas.harvard.edu

http://www.kqed.org/

Podobné články:

NASA ukázala revolučného robota, ktorý má byť budúcnosťou pri výskume planét

Zdieľajte:   Facebooktwittermail