Inovatívna lampa bez žiarovky

Vedeli ste, že na trhu sa objavila nová séria lámp, ktoré nevyužívajú klasické žiarovky a ani tienidlá, ale pritom vedia byť kvalitným svietidlom vo vašich domácnostiach, či firmách? Takáto lampa určite poteší predovšetkým milovníkov moderného dizajnu.

Pre mnohých z vás, bude pohľad na uvedenú sériu lámp určite vzbudzovať úsmev, ale pravdou je, že na rozdiel od svojich „klasických“ predchodcov sa tieto lampy svojím vývojom posunuli o krok vpred. Aj napriek tomu, že vo svojej funkčnosti nevyužívajú klasické „viditeľné“ žiarovky a tienidlá, vo veľa domácnostiach si svoje miesto určite časom nájdu. V súčasnosti ide síce zatiaľ „iba“ o radu stolových a stojacích lámp, ktoré vám v tomto príspevku bližšie predstavíme, avšak do budúcna sa tento sortiment bude určite ďalej vyvíjať.

Dnes si už úplne bežne môžete v rôznych špecializovaných obchodoch zo svietidlami kúpiť rôzne typy a tvary svietidiel,  rôzne druhy žiaroviek s rôznymi typmi jasu a farieb. Na trh sa však dostali lampy, ktoré plnia funkciu bežných „klasických“ lámp, pričom však prinášajú niekoľko, z nášho pohľadu zaujímavých inovácii. Tieto typy lámp sú svojou funkcionalitou veľmi vhodné pre tých ľudí, ktorí si chcú vo svojich domácnostiach, či firmách dopriať „klasiku“ avšak už v modernejšom a taktiež ekonomickejšom štýle.

O akom type lámp vlastne hovoríme?

Ak si porovnáme klasické, či už stolové, alebo stojace lampy, asi sa zhodneme na tom, že asi všetky majú svoju klasickú žiarovku a svoje tienidlo, pomocou ktorého sa šíri a smeruje svetlo do našich priestorov.  V týchto moderných typoch lámp sa už tienidlo jednoducho nepoužíva, takže ho tam už ani nehľadajte. Čo sa týka žiarovky, tú tam tiež už v klasickej tzv. „zašróbovanej“ podobe nenájdete, nakoľko je zabudovaná do samotného tela lampy.

Ako to teda vlastne funguje?

Zdrojom napätia takejto lampy je samozrejme elektrická energia, bez ktorej sa to ešte stále, jednoducho nedá. Po zapnutí tejto lampy, je potrebné, aby bol lúč svetla namierený na stenu, kde sa následne objaví svetlo. Použitá technológia LED žiarovky, ktorá je integrovaná vo vnútri lampy tvorí spolu s lichobežníkovým tvarom obraz, ktorý sa zobrazí na stene vo forme tzv. tienidla lampy „klasického“ lichobežníkového tvaru. Odraz svetla zo steny taktiež do značnej miery rozptyľuje svetlo ďalej do miestnosti. Zatiaľ je však naozaj škoda, že celý tento svetelný efekt funguje iba pod konkrétnym uhlom, čomu je samozrejme nevyhnutné prispôsobiť večerné sedenie v našom obľúbenom kresle.

Na základe vyššie uvedeného treba povedať, že táto lampa je jednoducho typickým príkladom toho, že aj takéto moderné výrobky, ktoré spočiatku vzbudzujú úsmev a rozčarovanie na mnohých tvárach sa s odstupom času stanú bežnými súčasťami našich domácnosti, a to nielen pre ich energetickú úsporu vďaka využívaniu systému LED žiaroviek, ale aj vďaka iným výhodám … (minimálne napr. vďaka jednoduchšej údržbe, ktorá je pri tienidlách určite neoceniteľná).

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail