Hyperloop One má za sebou prvý úspešný test kompletného systému

Hyperloop One

Spoločnosť Hyperloop One oznámila, že dokončila prvé kompletné testovanie svojej technológie vo vákuu.

Významný míľnik Hyperloop One

Americká spoločnosť Hyperloop One (predtým Hyperloop Technologies) oznámila, že 12. mája úspešne otestovala kompletný systém svojej technológie na vysokorýchlostnú prepravu. 8,5 metrovú kapsulu, vyrobenú z hliníka a uhlíkových vlákien, skúšali na 500 m dlhej testovacej trati DevLoop v americkej Nevade. S pomocou elektromagnetického pohonu a technológie magnetickej indukcie kapsula pri teste dosiahla rýchlosť 112 km/h. Aj keď sa tento test môže zdať bezvýznamný, jeden zo zakladateľov spoločnosti, Shervin Pishevar, tento moment označil za ich „Kitty Hawk Moment“. Tento termín odkazuje na prvý let bratov Wrightovcov v roku 1903 a používa sa na označenie udalosti alebo výkonu, ktorý sa dovtedy zdal neuskutočniteľný či nemožný.

Hyperloop One Hyperloop One

Hyperloop One a jeho vlastné nebo

Hyperloop One po prvom úspešnom teste plánuje druhú fázu skúšok. Cieľom je dosiahnutie 250 km/h rýchlosti. Teoretická rýchlostná hranica Hyperloopu je pritom tri krát vyššia. Podstata technológie spočíva v tom, že v tube, ktorou kapsula prechádza, je čiastočné vákuum. Menej vzduchu totiž znamená zároveň menej odporu. Aerodynamický odpor je geometrálne úmerný rýchlosti. To znamená, že odpor akéhokoľvek objektu, ktorý sa pohybuje vzduchom, sa pri dvojnásobnej rýchlosti zvýši štvornásobne. Pishevar po úspešnom teste vo vyhlásení uviedol, že Hyperloop One dokázal to, čo zatiaľ nik iný. Dosiahnutím úplného vákua podľa neho vyvinuli vlastné nebo v tube a to sa dá prirovnať k lietaniu vo vzduchu vo výške 61 metrov.

Hyperloop One Hyperloop One

Hyperloop na Slovensku a v Čechách

Úspešný test prebehol v súkromí, potom ako Hyperloop One minulý rok v máji obdržal kritiku za prvý neúspešný test. Pri ňom sa 680 kg kapsula zrútila po dvoch sekundách z testovacej trate a narazila do kopy piesku. Hyperloop One zatiaľ uvažuje o rôznych miestach pre umiestnenie svojej technológie. Okrem USA rokuje s vládami viacerých štátov ako Spojené Arabské Emiráty, Fínsko, Švédsko, Holandsko, Švajčiarsko či Veľká Británia. Konkurenčná spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies, ktorá takisto vyvíja svoj vlastný Hyperloop, v januári tohto roka podpísala prieskumnú dohodu s mestom Brno. Podľa nej sa bude skúmať uskutočniteľnosť technológie, ktorá by mala Brno prepojiť s Prahou a Bratislavou. Medzičasom Elon Musk na svojom twitteri zverejnil, že od americkej vlády obdržal verbálne schválenie pre jeho spoločnosť The Boring Company na vybudovanie podzemného Hyperloopu. Trasa by mala viesť z New Yorku, cez Philadelphiu a Baltimore do Washingtonu a mala by trvať 29 minút. Zatiaľ však nie je jasné s ktorou spoločnosťou by mal na projekte spolupracovať.

Zdroj:

https://hyperloop-one.com

https://www.theverge.com

http://hyperloop.global/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail