Helsinki idú v ekológii príkladom

Fínske Helsinki si napriek svojej povesti studeného severského mesta udržujú hrejivý charakter. Metropola aktuálne pripravila hneď tri projekty, ktoré z nej čoskoro urobia jedno z najekologickejších miest v Európe.

Fínskemu hlavnému mestu napomáha k udržaniu prívetivej atmosféry nielen charakteristicky regionálny vzhľad užitej miestnej architektúry, ale aj snaha tunajších obyvateľov udržať si svoje životné prostredie čo najčistejšie.

Helsinki sa aktuálne pustili cestou ekologických inovácií, pričom kládlo rovnaký dôraz na „malé aj veľké projekty“. Mestskí radní pripravili zámer na vybudovanie podzemnej nádrže, situovanej deväťdesiat metrov pod samotným centrom.

Obrovské podzemné jazero bude centrum Helsínk ochladzovať namiesto klimatizácie.
Obrovské podzemné jazero bude centrum Helsínk ochladzovať namiesto klimatizácie.

Pýtate sa prečo? Podzemné „jazero“ s objemom 27 miliónov litrov vody totiž bude slúžiť ako originálne chladiace zariadenie pre celé Helsinki. Jednotlivé domy na neho budú napojené dômyselným rozvodom, ktorý bude zabezpečovať vítanú alternatívu tradičnej klimatizácie, a navyše môže fungovať aj ako tepelný výmenník.

ZAUJÍMAVOSŤ: Eko-mesto bez áut ušetrí vodu a energiu

V praxi by takéto opatrenie malo rapídne znížiť celkové prevádzkové náklady mesta. A navyše o 80 % znížiť emisie skleníkových plynov produkovaných centrom na klimatizáciu.

Helsinki majú svoje dopravné riešenie

Tým ale Helsinki s chytrými nápadmi nekončia. Ďalším krokom je totiž vylepšenia dopravy meste v podobe nového inteligentného transportného systému Kutsuplus. Jeho cieľom je vytvorenie siete používateľov mobilnej aplikácie, ktorá bude ponúkať zdieľané cesty po meste.

Helsinki majú vlastný systém "zdieľanej" dopravy, Kutsuplus s mobilnou aplikáciou.
Helsinki majú vlastný systém „zdieľanej“ dopravy, Kutsuplus s mobilnou aplikáciou.

Do práce môžete zviesť suseda alebo po trase rozviezť do škôl deti zo susednej ulice. Škodovať na tom nebudete, dobrý skutok vám bude zaplatený cez mobilného operátora rovnako, ako by ste vyberali klasické cestovné.

Nová inteligentná štvrť obohatí Helsinki

Posledným bodom, je potom spôsob, akým sa mestská rada zhostila plánovania výstavby novej štvrte Kalasatama. Od začiatku do konca sa tu totiž počíta s víziou „inteligentného mesta“, ktoré bude ponúkať vyvážený mix sebestačnosti, obnoviteľných zdrojov energie, užívateľských technológií, zdravého životného štýlu a alternatívnych spôsobov prepravy. Kalasatama sa má stať ukážkovým severským mestečkom, kde k sebe budú mať ľudia a príroda blízko, a pritom nestrácajú ani nič zo svojho metropolitného charakteru.

Helsinki sa budú môcť popýšiť aj novou inteligentnou mestskou štvrťou Kalasatama.
Helsinki sa budú môcť popýšiť aj novou inteligentnou mestskou štvrťou Kalasatama.

Helsinki a jej predstavitelia dokázali skĺbiť prírodné danosti, ekologický urbanizmus, moderné technológie a túžbu svojich obyvateľov po čistom životnom prostredí, aby nasmerovali život v meste k ekologickej budúcnosti. Zostáva sa nám už iba opýtať, ktoré zo slovenských miest sa ním nechá aspoň trochu inšpirovať?

zdroj: ekobonus.cz

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail