Fotovoltaika v praxi (2): umiestnenie fotovoltaickej elektrárne na nehnuteľnosti

Umiestnenie slnečnej elektrárne

Vieme už ako funguje a z čoho sa skladá fotovoltaická elektráreň. Ale kam ju umiestnime? Do záhrady alebo na strechu? A čo ak mám rovnú strechu, pôjde to? Správne umiestnenie slnečnej elektrárne má výrazný efekt na jej výkon.

Umiestnenie fotovoltaickej elektrárne

V rokoch 2009 až 2011 ste mohli umiestniť slnečnú elektráreň (fotovoltaickú elektráreň = FVE) prakticky kdekoľvek. Na poli, v záhrade, na pozemku alebo streche nehnuteľnosti. Od 1.7.2011 ju môžete upevniť len na nehnuteľnosti (streche alebo plášti) alebo konštrukcii pevne spojenej s nehnuteľnosťou (napr. krytie terasy).

 

Nezáleží na type a sklone strechy. Fotovoltaické elektrárne sa dnes dajú montovať na akýkoľvek druh strechy s akoukoľvek krytinou. Nezáleží či máte strechu šikmú, plochú alebo oblúkovú, so šindľom, škridlou, fóliou, či trapézovým plechom.

Nezáleží ani na polohe nehnuteľnosti s jedinou výnimkou: ak vlastníte nehnuteľnosť so šikmou strechou otočenou len na sever, tak montáž FVE nedoporučujeme.

V praxi býva ešte jeden problém a to tieň. Tieň dopadajúci na FVE výrazne znižuje jej výkon. Zdrojom tieňa môže byť obyčajný komín, satelitná anténa, susedná nehnuteľnosť, stromy a pod. Ideálny prípad je, ak na FVE nedopadá cez deň tieň, ani v lete a ani v zime.

Poloha fotovoltaických panelov slnečnej elektrárne

Ideálny prípad je ak sú fotovoltaické panely otočené priamo na juh. Vtedy dostaneme z modulov 100% projektovaného výkonu. Prekvapujúcim faktom býva skutočnosť, že výkon modulov otočených priamo na východ a lebo západ je 86%. To znamená iba o 14% menší výkon ako pri ideálnom umiestnení smerom na juh. Montovať panely otočené na sever samozrejme nedáva zmysel.

Umiestnenie fotovoltaickej elektrárne úzko súvisí s jej výkonom.
Umiestnenie fotovoltaickej elektrárne úzko súvisí s jej výkonom.

 

Sklon fotovoltaických panelov slnečnej elektrárne

Ideálnym prípadom je sklon fotovoltaických panelov v rozmedzí 30°- 40°. Menší alebo väčší sklon síce uberá výkon slnečnej elektrárne, ale iba o pár percent.

Úplnú predstavu o výkone fotovoltaických panelov vzhľadom na ich orientáciu a sklon Vám dá nasledovná tabuľka:

Fotovoltaika výkon elektrárne
Fotovoltaika: výkon elektrárne

 

2 príklady:

  • ak by sme mali strechu otočenú priamo na juh (South, 180°) a sklon strechy 30° (Horizontal, 30°), tak výkon fotovoltaických panelov bude 100%
  • ak by sme mali strechu otočenú na juhovýchod 135° (SE, 135°) a sklon strechy 30° (Horizontal, 30°), tak výkon fotovoltaických panelov bude 96%

Uchytenie fotovoltaických panelov na šikmej streche

O polohe vzhľadom na svetové strany sme si povedali vyššie v texte tohto článku. V praxi však relatívne často plocha striech nesmeruje priamo na juh, ale na juhovýchod alebo juhozápad. To znamená, že výkon namontovaných fotovoltických panelov býva nižší o cca 5%.

Zároveň využívame prirodzený sklon strechy, ktorý veľmi často býva v rozmedzí 30°až 40°.

Pre lepšiu predstavu si na fotografiách ukážme ako sa montujú fotovoltaické panely na šikmej streche:

 

Šikmé strechy majú často rôznu krytinu. Ako vyzerá uchytenie v rôznych prípadoch si ukážeme na nasledovných fotografiách:

Obr. Detail uchytenia na škridlovej krytine (konzoly sú uchytené v laťovaní strechy)

 

Obr. Detail uchytenia na plechovej krytine (skrutky sú zakotvené v laťovaní strechy). Takéto uchytenie je rovnaké na šindľovej streche.

fotovoltaika uchytenie slnečných kolektorov
Fotovoltaika: uchytenie slnečných kolektorov na plechovej krytine

 

Obr. Príklad uchytenia fotovoltaických panelov na šikmej plechovej streche (na druhom obrázku je krytina natretá ochranným náterom) s detailom uchytenia

Umiestnení slnečnej elektrárne na plochej streche

Pri uchytení fotovoltaických panelov  na plochej streche nehrá úlohu poloha strechy. Fotovoltaické panely vieme umiestniť ľubovoľne, to znamená, že presne na juh a so sklonom max 20°. Na dosiahnutie sklonu používame podpornú hliníkovú konštrukciu.

Obr. Pre lepšiu predstavu si na fotografiách ukážme ako sa montujú fotovoltaické panely na rovnej streche

 

Obr. Detail uchytenia na plochej streche

 

fotovoltaika uchytenie slnečných kolektorov
Fotovoltaika: uchytenie slnečných kolektorov na plochej streche

 

S témou fotovoltaika je spojených veľa praktických otázok. Väčšinu odpovedí môžete nájsť na mnohých internetových stránkach. Prehľadný súhrn tých najdôležitejších nájdete tu: Fotovoltaika: často kladené otázky.

 

Pripravené v spolupráci s: www.easysun.sk, autor: Ján Bokroš, autorské práva vyhradené

  • Zaujala vás téma a máte ďalšie otázky?Využite kontaktný formulár:
    • Spýtajte sa: energetických poradcov(pravý bočný panel) alebo
    • v prípade záujmu o riešenie pre úsporu energií vyplňte formulár na stránke zse.sk/dotacie

 

V našej sérii Fotovoltaika v praxi sa sa dozviete:

1. Čo je fotovoltaická elektráreň (publikované)
2. Umiestnenie fotovoltaickej elektrárne (publikované) /tu/
3. Meniče, zapojenie, monitoring
4. Výkon fotovoltaickej elektrárne 
5.

Návratnosť fotovoltaickej elektrárne

Zdieľajte:   Facebooktwittermail