Aj keď sa pravidlá pre roaming zmenili, neznamená to, že je vždy a všade zadarmo

roaming

Z dovoleniek a zahraničných ciest si často nosíme domov zaujímavé suveníry. Prekvapenie v podobe vysokej faktúry za komunikáciu v zahraničí ale nepoteší nikoho. Napriek tomu, že od polovice júna platia pre roaming a volania v EÚ nové pravidlá, neznamená to, že komunikujete úplne zadarmo. Všetko závisí od destinácie, kam smerujete, vášho paušálu a obdobia, ktoré mienite stráviť v zahraničí. A rovnako by ste mali tiež vedieť, čoho sa v zahraničí vystríhať, aby operátor vaše správanie nevyhodnotil ako neférové a nenaúčtoval vám príplatky za roaming. Čo robiť, aby ste po návrate z cudziny nedostali „roamingový šok“?

Vyhnite sa „roamingovému šoku“

V prvom rade si treba uvedomiť, že nie všetky krajiny Európy sú členmi Európskej únie. Napríklad pri návšteve Ríma si treba dať určite pozor, keď pôjdete do Vatikánu, ktorý do európskej 25-ky nepatrí. Keď budete posielať fotky priamo z Námestia sv. Petra, dátujete ako v bežnom v roamingu. V takomto prípade je lepšie si zverejňovanie fotiek na sociálne siete nechať až po návrate do Ríma. Ak budete na road tripe po južnom Francúzsku, úplne rovnaká situácia platí pre Monako. V Taliansku si určite dajte pozor pri návšteve San Marína. Ďalšia z krajín, kde neplatia pravidlá pre euro roaming, je Švajčiarsko. Naopak v Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande používate mobil ako doma, hoci ani jedna z krajín nie je členom Európskej únie. Samozrejme, ostražitosť pri využívaní mobilného telefónu je na mieste, pokiaľ ste sa rozhodli stráviť dovolenku v Egypte či Turecku alebo v exotickejších destináciách juhovýchodnej Ázie.

Zistite, ako je na tom váš paušál

roamingĎalším faktorom, ktorý ovplyvňuje výšku vášho účtu za euro roaming, je váš vlastný paušál. Nové pravidlá euroroamingu totiž určite neznamenajú, že v rámci EÚ môžete volať, esemskovať, alebo dátovať zadarmo. Mobil využívate za rovnakých podmienok ako doma, na Slovensku. Znamená to, že po prečerpaní voľných minút v rámci paušálu platíte za komunikáciu tak, ako by ste volali doma do inej siete ako je váš vlastný operátor. Z tohto vyplýva, že pred dovolenkou, i keď pôjdete do Európskej únie, je dobré si skontrolovať vašu aktuálnu spotrebu. Môže sa totiž veľmi ľahko stať, že vám dovolenka vyjde na koniec účtovného obdobia, kedy budete mať prečerpané všetky predplatené objemy a vy budete za každú minútu, SMS, či megabajt z dovolenky platiť.

Príplatky za roaming sú stále v hre, aj v rámci EÚ

Operátor vám tiež môže účtovať príplatky za roaming, aby sa predchádzalo zneužitiu regulovaných cien. Aj v prípade, ak veľmi intenzívne využívate neobmedzené dáta, môže vám byť účtovaný roamingový dátový príplatok.

V prípade, že zákazníci budú mať za predchádzajúce štyri mesiace v roamingu väčšiu spotrebu ako doma, a zároveň sa zdržiavali viac mimo územia svojej domovskej krajiny, môžu doplácať 3,2 centa za minútu hovoru, 1 cent za SMS a 7,7 € za GB. /ceny sú bez DPH/.

Podľa nových pravidiel by zákazníci s neobmedzenými paušálmi pri dátovaní nemali prekročiť limit, ktorý sa vypočíta nasledovne: 2 x mesačný poplatok bez DPH deleno 7,7 eur. Po minutí objemu, ktorý treba vyrátať pre každý dátový balík individuálne, môže operátor účtovať 9,24 eur s DPH za GB (7,7 eur bez DPH za GB).

Ujasnite si, aké podmienky pre vás platia

Skontrolujte, či sú regulované ceny skutočne tá najvýhodnejšia možnosť komunikácie v zahraničí aj pre vás. Tie totiž nie sú automaticky výhodnejšie pre všetkých. Cena, ktorú zaplatíte za komunikáciu v EÚ, závisí od toho, aký používate doma paušál či kredit. V niektorých prípadoch je komunikácia výhodnejšia s doplnkovými cestovateľskými balíkmi.

Zdieľajte:   Facebooktwittermail