Chcete si nabiť mobil na verejnom mieste? Bicyklujte!

Ako nabiť mobil zadarmo

Špeciálne zariadenie zatiaľ používajú letiská, stanice, školy a reštaurácie. Ak si chcete na verejnom mieste dobiť mobil alebo tablet, bude vás to stáť trochu vašej energie. Ale bude to zdarma.

V dnešnej dobe má svoj klasický mobil, iPhone, iPad alebo počítač už takmer úplne každý. Asi nám dáte za pravdu, že všetky tieto výdobytky modernej doby nenosíte pri sebe iba pre svoje potešenie ale najmä preto, lebo si to dnešná doba vyžaduje. Pod týmto tlakom ste si na ne jednoducho museli zvyknúť a dnes si svoj život bez nich viete iba ťažko predstaviť. Skôr sme teraz náchylní obávať sa situácie, ktorá nastane, keď sa vám napr. na telefóne vybije baterka a vy nemáte po ruke žiadny zdroj elektrickej energie. Preto si mnohí z vás kladú otázku: čo teraz?

Na letiskách, v reštauráciách, či na vlakových staniciach v rôznych krajinách sa s touto situáciou už popasovali a dokonca zašli aj ďalej: na nabitie vášho elektrického zariadenia nespotrebujete elektrickú energiu zo siete, pretože túto prácu zvládnete obyčajným bicyklovaním.

O čo vlastne ide a ako to celé funguje?

Ide o špeciálne upravený bicykel, na ktorý keď si sadnete a pedálujete, tak si vlastne nabíjate to zariadenie, ktoré práve potrebujete nabiť. Tento bicykel pozostáva z pohodlného sedadla pripomínajúceho tvar banánu. Určite si ešte pamätáte, že keď ste boli deti, hompáľali ste sa na tzv. drevených koníkoch, ktoré mali podobný banánový tvar.

Celé to funguje veľmi jednoducho. K dispozícii máte klasickú zásuvku do ktorej zastrčíte svoje mobilné zariadenie, napr. telefón a ten sa vašim bicyklovaním nabíja. Podľa doterajších informácií sa taký bežný mobilný telefón nabije za cca 30 minút pri bežnom tempe bicyklovania.

nabiť-mobil-zadarmo-01

Aké to má výhody, poprípade nevýhody?

Toto riešenie má nepochybne viacero výhod. Prvou výhodou je, že na takéto nabíjanie nepotrebujete elektrickú energiu zo siete, čím teda znižujete tlak na jej spotrebu a teda šetríte našu planétu. Druhou výhodou je, že okrem tej ekologickej stránky máte možnosť urobiť niečo aj pre svoje zdravie. Čakaním na svoj let si máte možnosť natiahnuť nohy a spáliť aj nejaké tie kalórie.

Aj napriek tomu, že sa v tomto prípadne nejedná o vrcholový šport, tak nejakú tu nevýhodu to predsa len môže mať. Mnohým z vás by mohlo prekážať, že sa pri takejto činnosti určite spotíte. Preto je na mieste otázka, pri akej príležitosti je vhodné takéto riešenie využiť a pri akej by mohlo byť želanejšie o to „bicyklovanie“ požiadať niekoho iného (napr. rodinného príslušníka).

 

Kde sa s nimi môžete stretnúť?   

S nabíjacími stanicami sa môžete stretnúť nielen na letisku v Amsterdame, ale aj napr. na letisku v Belgicku. Nachádzajú sa taktiež na vlakovej stanici vo Francúzsku, v reštauráciách a školách v Belgicku. Neustále sa zvyšujúci predaj týchto dobíjajúcich staníc jasne dokazuje, že dopyt po znižovaní spotreby elektrickej energie a možnosť „trocha“ si zacvičiť je trend, o ktorý majú záujem nielen ľudia ale aj firmy.

 

Čo dodať na záver?

Tento nápad je určite veľmi zaujímavým spôsobom, ako ľudom pomôcť a zároveň ukázať, že už existuje ďalšia možnosť, ako si môžu svoje zariadenia využívajúce elektrickú energiu ekologicky nabiť. Pre rôzne firmy ide rozhodne o ďalší spôsob, ako si takouto „novinkou“ pritiahnuť nových klientov a to bez toho, aby ich to stálo vyššie účty za spotrebu elektrickej energie. Ostáva nám preto len dúfať, že sa takéto inovatívne riešenie dostane aj na Slovensko, kde ho budeme mať možnosť otestovať aj my.

 

Autor: Lukáš Kovačovič, zdroj: internet.

Zdieľajte:   Facebooktwittermail